Interiér

Vyznáte se v přírodních nástěnných barvách? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Přírodní nástěnné barvy zahrnují disperzní barvy na bázi přírodních pryskyřic, jílové (hliněné) barvy, vápenné barvy, silikátové barvy a kaseinové barvy. V závislosti na složení můžete přírodní barvy použít pro různé druhy podkladů.

Druhy přírodních nástěnných barev

V závislosti na složení a vlastnostech jsou některé barvy vhodnější jen na určité podklady a také se s nimi může odlišně pracovat. Minerální barvy, jako jsou silikátové, vápenné a jílové, jsou vhodné jen na minerální podklady. Na druhé straně disperze přírodních pryskyřic se zase dobře aplikuje i na tapety a staré nátěry.

Disperzní barvy

Emulze na bázi přírodní pryskyřice je nejuniverzálnější přírodní barva na stěny a je odolná proti otěru a omyvatelná. Disperzní barvy na bázi přírodních pryskyřic jsou zpravidla bez rozpouštědla a jsou ředitelné vodou. Na rozdíl od konvenčních emulzních barev se syntetickými pryskyřicemi nepotřebují žádné chemicko-syntetické konzervační látky, jako jsou isothiazoliny. Kromě pryskyřice jako pojiva obvykle obsahují oxid titaničitý jako pigment, mastek a celulózu.

Natural pryskyřičná disperzní barva pro interiéry
Natural pryskyřičná disperzní barva pro interiéry
Spotřeba: cca 0,125 – 0,160 kg/m²/nátěr
Cena: 1 215 Kč,
www.gwmarketing.eu

Výhody

+ Velmi paropropustné a prodyšné, vytvářejí svou charakteristickou vůní přírodní prostředí, jsou antistatické, otíratelné a omyvatelné po zaschnutí, málo náchylné na plísně, ředitelné vodou, obsahují málo znečišťujících látek a mají vysokou krycí schopnost.

Nevýhody

Barvy obsahující terpen nejsou vhodné pro alergiky.

Vhodné podklady

Minerální podklady, omítky, sádrokartonové desky, hrubé tkané tapety, staré disperzní nátěry. Podklad musí být čistý, suchý, neutrální a pevný.

Hliněné barvy

Přírodní hliněné barvy byly speciálně vyvinuty na malování povrchů hliněných omítek. Obsahují směs hlíny, jílu, písku a škrobu. Všechny složky jsou přírodního původu a neobsahují rozpouštědla. Barevný pigment je barva použitých odrůd jílu a hlíny. K vytvoření dalších odstínů lze použít hliněné pigmenty. Přírodní hliněné barvy je možné několikrát natřít, je třeba je nechat dobře vyschnout a dostatečně prostor vyvětrat. U dobře nasákavého povrchu se s hliněnými barvami pracuje velmi lehce. Na vlhké povrchy nejsou přírodní hliněné barvy vhodné.

Přírodní hliněná barva na stěny
Přírodní hliněná barva na stěny
Spotřeba: cca 0,125 kg/m²/nátěr
Cena: 635 Kč / 5 kg
www.kreidezeit.cz

Výhody

+ Vážou pachy a neutralizují znečišťující látky, jsou bez rozpouštědel a konzervačních látek.

Nevýhody

U čerstvě namíchaných barev mohou být odchylky v odstínu, je třeba namíchat více barvy.

Vhodné podklady

Hliněné omítky, minerální omítky, sádrokartonové desky a sádrové dřevovláknité desky a pevné nátěry. V případě, že chcete použít tyto barvy na staré minerální nebo disperzní nátěry, doporučujeme nejprve provést zkušební nátěr na malé ploše, abyste se přesvědčili, zda je tato barva vhodná.

Vápenná barva

Byla nejdůležitější barvou stěny před zavedením emulzních barev vytvořených na základě syntetických pryskyřic. Původně se skládá výlučně z hašeného vápna a vody. Vápno slouží jako pojivo i jako pigment. Vysoká hodnota pH vápna působí přirozeně proti plísním a bakteriím. Proto při malování používejte rukavice a ochranné brýle. Dnes dostanete v obchodech už hotové vápenné barvy. Obsahují další minerální pigmenty a pojiva, což výrazně zlepšuje jejich krycí schopnost.

JUPOL BIO vápenná vnitřní barva
JUPOL BIO vápenná vnitřní barva
Spotřeba: cca 90 – 100 ml/m²/nátěr
Cena: 286 Kč / 5 l
www.jub.cz

Výhody

+ Vysoce propustná pro vlhkost, odolná proti šmouhám, vhodná do vlhkých místností díky účinkům regulujícím vlhkost, může být zabarvena vápennými pigmenty, může se natírat tak často, jak je to nutné, přírodní dezinfekční účinek vápna, relativně levná.

Nevýhody

V některých případech může zanechat skvrny, oblast použití není příliš velká, obvykle je třeba aplikovat několik nátěrů, protože někdy nemá příliš dobré krytí.

Vhodný podklad

Ideální na podklady na bázi vápna a na sanační omítky, vhodná na stěny po záplavách, nevhodná na tapety, dřevo.


Kaseinová barva

Patří mezi disperzní barvy a je složena z křídy, vody, boraxu a kaseinu. Kasein se vyrábí z mléka. Je to vlastně nízkotučný odstředěný tvaroh, který s boraxem vytvoří vodotěsné propojení. Už před tisíciletími věděli lidé, že vápno smíchané s tvarohem je vynikajícím pojivem pro barvy a lepidla. Některé z těchto prací jsou ještě dnes zachovány v kostelích a muzeích. Na minerálních površích vytvářejí kaseinové barvy paropropustný povrch, odolný proti otěru, který má výbornou krycí schopnost a po nanesení dobře schne. Barvy na bázi kaseinu jsou vhodné do suchých prostorů. Navzdory tomu, že v současnosti nejsou příliš populární, odborníci je považují za kvalitní a velmi ekologické.

Kaseinová mramorová barva přírodní
Kaseinová mramorová barva přírodní
Spotřeba: cca 0,15 – 0,20 kg/m²/nátěr
Cena: od 880 Kč / 5 kg
www.kreidezeit.cz

Výhody

+ Dobrá krycí schopnost, odolná proti otěru, paropropustná, kompostovatelná bez nežádoucích látek, tónovatelná s vhodným pigmentem, levná.

Nevýhody

Namíchaná barva má omezenou životnost, bez přidání vápna nebo boraxu je citlivá na plísně.

Vhodný podklad

Hliněné a vápenné omítky, kámen, beton, drsné vláknité a čistě papírové tapety, sádrokarton, sádrovláknité desky. Podmíněně je použitelná i na staré disperzní nátěry, ale jen po natření zkušebních ploch s kladným výsledkem. Velmi nasákavé nebo nerovnoměrně nasákavé podklady se musí penetrovat kaseinovým základem.

Silikátová barva

V minulosti se využívala spíše jako barva na natírání fasády, ale dnes si už našla cestu i do interiérů. Čistá silikátová barva (minerální barva) neobsahuje škodlivé látky, je prodyšná, odolná proti plísni a mimořádně trvanlivá. Při výrobě silikátových barev se jako pojivo používá vodní sklo. Dalšími komponenty jsou mastek, křída, mramorová moučka a samozřejmě barevné pigmenty. Má vynikající odolnost proti otěru, proto se používá na místech se zvýšenými hygienickými nároky nebo na vlhnoucí místa. Povrch zůstává navzdory tomu paropropustný.

Interiérová silikátová barva
Interiérová silikátová barva Baumit KlimaColor
Vysoce kvalitní bílá přírodní silikátová barva do interiéru s vysokou krycí schopností.
Spotřeba: cca 0,25 l/m²/nátěr
Cena: 915 Kč / 14 l
www.baumit.cz

Výhody

+ Odolný neprůhledný nátěr, dezinfekční účinek, dobrá paropropustnost, přírodní složení, malé až žádné znečištění vzduchu v místnosti, tónovatelná speciálním pigmentem.

Nevýhody

Disperzně-silikátové barvy nejsou ředitelné vodou, obsažená spojovací látka může uvolňovat emise.

Vhodný podklad

Vápenný, vápenocementový i cementový podklad i na neomítnuté zdivo.

Jak poznat v obchodě Eko-barvy?

Mezi výrobci není přesně stanoveno, co přesně eko-barva je. Při jejich výběru vám však mohou
pomoci tato environmentální loga. Výrobkům bývají udělena na základě platných národních
nebo evropských kritérií.

Environmentální loga pro označení eko-barev

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů