Interiér

Zelená oáza vyzařuje pozitivní energii

Existuje bytový design, kde řezané květiny a pokojové rostliny hrají dominantní úlohu. Jeho hlavní snahou je navodit patřičnou atmosféru s maximálním možným využitím přírodních materiálů – dřeva, škeblí, kamene, skla a samozřejmě se spoustou květin i zelených rostlin. Ty představují výchozí bod…

Připravila: Ivana Hudcová a Holandská květinová kancelář, foto: Holandská květinová kancelář

Je potřeba vědět, jak tu kterou rostlinu použít v interiéru, aby bylo dosaženo maximálního vizuálního efektu. S pomocí rostlin lze totiž snadno vylepšit jakýkoli prostor díky tomu, že jsou živé, protože vše, co pochází z přírody, vyzařuje silnou pozitivní energii. Mimořádně dobře tak působí spojení přírodního s přírodním – například rostlina a květináč, který je ve skutečnosti ohlazeným kusem dřeva, k tomu další přírodniny, třeba zkamenělé dřevo, kosti, krásné kameny… To vše jsou umělecká díla vytvořená samotnou přírodou. Takové kombinace vypadají dobře kdekoli, máte-li pro ně oko.

asparagusChundelatý asparágus

Asparágus je výrazná rostlina, která může tiše stát v obývacím pokoji a okolo sebe vyzařovat klid a pohodu. Je ideální pro vytvoření impozantního zákoutí, pokud má výrazný květináč. Shora přitom vypadá ozdobný asparágus jako hustá zelená rostlina, ale v úrovni očí lze vidět, jak světlo proniká skrze nespočet téměř průhledných vrstev. Kořenový bal této rostliny udržujte stále mírně vlhký, voda určená k zálivce nesmí být příliš tvrdá. Občas ponořte květináč na chvíli do vody, aby rostlina nasála vodu. Ačkoli většina odrůd nepotřebuje období klidu, je vhodné v zimě zálivku omezit. Asparágus toleruje světlé i stinné stanoviště, ale nesnáší přímé slunce.

Proměnlivý lopatkovec

Veselá, nenáročná, tradiční rostlina. Jeho ozdobou jsou velké lesklé listy a křehké bílé květy vyrůstající vzpřímeně na dlouhých stopkách. Jen málo rostlin přitom dokáže ovlivnit naše pocity tak silně, jako právě Spathiphyllum. Když začne jeho bílý květ zelenat, vzhled rostliny se tím zcela změní. Tento pokojový poklad pochází ze spodního patra tropických deštných pralesů a je proto vhodný pro stinná stanoviště. Spathiphyllum neboli lopatkovec miluje dostatek vody a vyžaduje minimálně pokojovou teplotu. Pokud to dodržíte, odmění se květy po celý rok. Zalévejte dvakrát týdně, listy je možné občas „občerstvit“ sprchou. V létě do vody přidávejte každé dva týdny tekuté hnojivo.

(Viz úvodní foto zcela nahoře)

paroznatkaTajemná parožnatka

Kapradiny jsou na světě už více než 300 milionů let, mohou vyrůst až 20 m do výšky a také v pokojové velikosti si udržují tajemné kouzlo, jako ve volné přírodě. Platycerium neboli parožnatka vypadá nejlépe tam, kde má dostatek místa, aby se volně rozrostla – na podstavci, nahoře na skříni či v závěsném koši. Preferuje stinné, teplé stanoviště s teplotami okolo 20 °C. Šedobílá plstnatá vrstva na povrchu listů pomáhá omezit odpařování vody a vstřebávat vlhkost ze vzduchu – nedotýkejte se jí.

Echeveria – robustní sukulent echeveria

Kompaktní, symetrické tvary rostliny Echeveria nádherně ladí s kameny na miskách – dobrý příklad kontrastu a harmonie. Sytě zelená, načervenalá, hladká, ochmýřená Echeveria je rostlina mnoha tváří, ale vždy má tvar robustní růžice. Všechny sukulenty mají jednu společnou vlastnost: ve vegetačním období shromažďují vodu ve ztlustlých listech, stoncích či kořenech, což jim pomáhá přežít i péči méně zdatných pěstitelů. Pro tuto středoamerickou krásku platí čím více slunce, tím lépe. Nevadí, když kořenový bal mezi dvěma zálivkami vyschne – stačí zalévat ob týden.

Nepenthes – přírodní mucholapka

Extravagantní, exotická kvetoucí rostlina by se měla po šesti až osmi týdnech vyměnit. Výrazné kalichy, smyslné tvary, výrazné barvy – Nepenthes domů přináší kousek deštného pralesa. Tato přírodní mucholapka je ze svého přirozeného prostředí zvyklá na baldachýn listů nad hlavou a neměla by být proto vystavena přímému slunci. Přesto potřebuje přiměřeně světla, aby se jí vytvořily typické láčky. Zalévejte změkčenou vodou a nepoužívejte hnojiva. Láčkovka nesnáší suchý vzduch a měla by stát na ostrůvku v misce, ze které se bude odpařovat voda. Doporučuje se denně rosit.

myrtaRychlonohá víla myrta

Snadno se zastřihuje do zajímavých tvarů, takže může připomínat miniaturní strom. Na obrázku je rostlina postavená na sloní lebce. Myrta dostala jméno podle Myrsiny, rychlonohé víly, která se podle řeckých bájí opovážila zvítězit v závodě s bohyní Athénou. Myrta roste divoce v jižní Evropě a severní Africe. Po staletí je považována za rostlinu lásky – girlanda z květů a listů nošená na hlavě údajně dokáže v tomto směru zázraky. Jako kvetoucí pokojová rostlina je dosti odolná a prospívá nejlépe na světlém stanovišti, pokud ji mírně zaléváte a přihnojujete jednou týdně. Má tendenci růst do tvaru stromu, a měla by se proto občas zastřihávat.

Originální spojenízvire

Dříve se zvířata často dávala vycpat. Kachny a holubi pod skleněnými zvony mají nostalgický náboj, který se hodí k tradiční rostlině, jakou je Spathiphyllum.

Crassula – milovnice slunce

Nádherný tvar připomínající miniaturní strom, volně rozvětvený a se silnými, šťavnatými listy. Dejte jí čas a vytvoří vám v pokoji domácí divočinu. Prehistorický vzhled, silná konstituce a zcela minimální nároky na péči. Crassula roste pomalu a vyžaduje velmi málo vody – stačí zalévat a přihnojovat jednou za dva týdny. Jediné, co opravdu nesnáší, je přemokření. Udržujte proto kořenový bal spíše suchý. Crassula snáší polostín, ale nejlépe prospívá na dobře osvětleném stanovišti – čím slunnější, tím lépe.

strom

Článek z RPN č. 6/2011