Zahrada

10 kvetoucích trvalek, které na zahradě nesmí chybět

Barvami, vůněmi, tvary, elegancí, proměnlivostí, hravostí a především vkusem. Tím vším by měl strhávat pozornost váš květinový záhon v létě.

záhon s různymi druhy trvalek

1 Hravé lupiny zazáří ve venkovské zahradě

Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus) se hodí hlavně do venkovské zahrady. Květy této trvalky mohou být bílé, žluté, oranžové, modré, fialové, růžové nebo červené. Soukvětí jsou v ideálních podmínkách poměrně mohutná a vysoká, což vynikne hlavně v případě, že na jednom místě roste několik jedinců. Pěstování této trvalky je jednoduché, protože rychle roste, má dobrou regenerační schopnost a opakovaně kvete. Lupina je nejen dekorativní, ale i užitečná – obohacuje půdu o dusík. Má ráda teplé a suché léto a chladné a vlhké zimy. Nejkrásněji rozkvétá na slunci, ve vlhčí, mírně kyselé, ale spíše písečnaté půdě, v létě vyžaduje dostatek vláhy. Po odkvetení je potřebné zvadlá soukvětí odstranit. Velmi dobře se rozmnožuje semeny.

barevné květy lupiny mnoholisté

2 Plamenky provoní podvečery a přilákají motýly

Plamenky (Phlox paniculata) jsou přitažlivé dlouho kvetoucí trvalky, které by neměly chybět v žádném květinovém záhoně. V nabídce je mnoho krásných kultivarů: nižších i vyšších, s bílými, růžovými, fialovými či vícebarevnými květy. Tam, kde má plamenka dobré podmínky, vytváří rozlehlá, v podvečer sladce vonící soukvětí. Plamenka kvete od konce jara prakticky až do podzimu. Nejlepší je vysadit ji do pozadí nebo středu záhonu, velmi dobře se snáší s ostatními trvalkami. Vyžaduje výživnou, propustnou, mírně vlhkou půdu a vzdušné místo. Méně vhodná jsou místa ve stínu, pod stromy či v koutech a ta s písečnatou půdou. Rostlinu je dobré během sezony přihnojovat, díky čemuž bude bohatěji kvést. Bonusem trvalky je to, že její květy lákají pestrobarevné motýly.

růžové plamenky

3 Dokonalá, ale krátká krása

Denivky (Hemerocallis) jsou dlouhověké trvalky původem z Asie, které v záhoně upoutají nejen dlouhými trávovitými listy, ale hlavně elegantními květy různých energických barev na vysokých stoncích. Až 15 cm široké a často příjemně vonící květy však na rostlině vydrží jen jeden den – čím je ale rostlina starší, tím více se jich objevuje. Podle druhu a kultivaru kvetou denivky od začátku do konce léta. Hezké je, když jsou v záhoně vysazeny na několika místech. Rostlina miluje slunce (snese i polostín) a vyžaduje propustnou mírně vlhkou a výživnou půdu. Je potřebné chránit ji před šneky. Rozmnožuje se brzy na jaře dělením starších trsů. Vždy jí dopřejte dostatek místa, aby vytvořila hezký trs.

Přečtěte si také: Jak pěstovat oblíbené trvalky – denivky

květ denivky

4 Aromatický řebříček miluje teplo i sucho

Na místech, kde je příliš mnoho slunce a sucho, dobře poroste řebříček tužebníkový (Achillea filipendulina). Tato robustně působící vyšší trvalka zaujme hustými chocholky sestávajícími z množství zlatožlutých kvítků. Podobně jako plamenka láká motýly.


Na ideálním stanovišti mohou být soukvětí široká až 15 cm. Na rostlině vydrží poměrně dlouho, až do pozdního podzimu. Kromě toho je i příjemně aromatická. Vzhledem k její výšce je dobré vysadit ji do pozadí nebo středu záhonu – tam, kde rostou suchomilné trvalky. Řebříček potřebuje propustnou (i sušší) málo výživnou půdu a pevnou oporu. Na jaře je dobré přihnojit ho přesetým kompostem. Rychle se rozrůstá a krátce po výsadbě vytváří hustě olistěné trsy. Rozmnožuje se na jaře dělením trsů.

řebříček tužebníkový

Soukvětí řebříčku lze řezat a sušit. Výhodou je, že netrpí chorobami ani ho nenapadají škůdci.

Přečtěte si také: Trvalky v moderních zahradách

5 Nenáročný klenot pozdního léta

Záplevák podzimní (Helenium autumnale) představuje efektní vzpřímeně rostoucí trvalku s hezkými květy původem ze Severní Ameriky. V ideálních podmínkách dorůstá až do výšky 1,5 m. Tuto dlouhověkou a pěstitelsky nenáročnou rostlinu však u nás v záhonech běžně nevidíme. Soukvětí, která rozkvétají postupně, jsou žlutá, oranžová nebo až téměř hnědá a bohatost jejich kvetení podpoří slunné místo a vlhčí půda. Rostlinu umístěte do pozadí květinového záhonu, přičemž v rámci skupiny můžete vysadit různé kultivary. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte tvorbu nových až do pozdního podzimu. Rostlinu si můžete vysadit s kořenovým balem nebo i v kvetoucím stavu, velmi dobře se však rozmnožuje na jaře dělením trsů.

záplevák podzimní

Nejkrásnější květinové kompozice vzniknou na slunných místech s mírně vlhkou a propustnou půdou.

6 Třapatku ocení zaneprázdnění i začátečníci

Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) je ideální trvalkou nejen do venkovské, ale také do městské zahrady. Bohatě vykvete i při minimální péči, proto ji ocení hlavně ti zaneprázdnění či začátečníci. Rostlina vytrvale kvete téměř celé léto a vytváří nádherné trsy. Třapatka vykvétá krátce po výsadbě a rychle se rozrůstá. Je však kompaktní, a tak příliš neomezuje ostatní rostliny. Je ovšem vhodné jí vymezit dostatek prostoru v popředí nebo středu záhonu, aby hezky vynikla. Na jaře se rozmnožuje dělením trsů, s kořenovým balem ji můžete vysazovat během celé sezony. Potřebuje teplo a propustnou půdu (může být i sušší). Na jaře ji můžete přihnojit přesetým kompostem. Zaujme hlavně ve spojení s udržovaným trávníkem.

třapatka zářivá v oranžové barvě

7 Venkovská nostalgie se zvonky

Zvonky (Campanula) jsou pěstitelsky nenáročné trvalky s charakteristickými, převážně převislými, bílými, modrými nebo fialovými květy, přičemž většina druhů představuje dobrou volbu do smíšených venkovských záhonů. Jsou nádherné v sousedství růžově kvetoucích trvalek, v záhoně by měly být soustředěny na okraji, například zvonek karpatský (Campanula carpatica) či zvonek klubkatý (Campanula glomerata), nebo ve středu, například zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia) či zvonek hlíznatý (Campanula rapunculus). Mnohé druhy se časem hezky rozrostou, proto je dobré vyhradit jim dostatek prostoru. Zvonky vyžadují propustnou, výživnou a mírně vlhkou půdu. Nejlépe jim vyhovuje slunné místo, ale v polostínu jsou barvy květů intenzivnější.

fialové zvonky

8 Rozrazil miluje společnost

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata) představuje dlouhověkou a v létě neúnavně kvetoucí trvalku, která vynikne ve společnosti jiných trvalek. Rostlina upoutá dlouhými vrcholovými soukvětími hvězdicovitých květů modré, bílé, růžové nebo fialové barvy, která vyrůstají z bohatě olistěných trsů. V době kvetení může být vysoká i 1,5 m.
Rozrazil soustřeďte do popředí záhonu – počítejte s tím, že s věkem se její atraktivita znásobuje (neprospívá jí časté přesazování). Půda by měla být dobře propustná, může být mírně vlhká či sušší a překážkou není ani větrné místo či polostín. Velmi dobře se rozmnožuje brzy na jaře dělením trsů, vysazovat ji lze s kořenovým balem i v kvetoucím stavu. Efektní je i v městských minimalistických zahradách.

fialový, bílý a růžový rozrazil klasnatý

9 Dokonalý lem ze šanty

Při výběru rostlin do květinového záhonu by se nemělo zapomínat ani na jeho okraje, které mohou být také během léta krásně rozkvetlé. Postará se o to například šanta modrá (Nepeta × faassenii), která rychle olemuje záhony. Jde o nízkou rychle rostoucí a bohatě kvetoucí trvalku, která pochází z Afriky. Vyniká stříbřitými aromatickými listy, kompaktním vzrůstem a hlavně hezkými levandulově modrými soukvětími. Neúnavně kvetoucí šanta má ráda slunce a nepřekáží jí ani horko či vítr. Předpokladem bohatého kvetení je propustná půda. Rostlina potřebuje kolem sebe dostatek prostoru, jelikož může potlačovat růst ostatních rostlin. Během sezony ji můžete kdykoli stříhat a podle potřeby redukovat.

fialová šanta

10 Zavinutka potěší i gurmány

Exotická zavinutka podvojná (Monarda didyma) se u nás začala intenzivněji pěstovat teprve nedávno. Tato aromatická rostlina vytváří množství krásných soukvětí červené, fialové či růžové barvy a kvete téměř neúnavně až do konce léta. Dobře se jí daří na slunci či v polostínu s propustnou půdou, přičemž vynikne v městských zahradách. Potřebuje pravidelnou vláhu, díky čemuž bohatěji kvete a působí vitálněji (sucho zvyšuje pravděpodobnost napadení houbovými onemocněními). Brzy na jaře je dobré přihnojit ji kvalitním hnojivem nebo kompostem. Z rostliny si indiáni původně připravovali čaj, v současnosti má v gastronomii mnohem širší využití – listy se přidávají do salátů či k pečenému masu. Vysadit si ji proto můžete co nejblíže ke kuchyni.

rudá zavinutka podvojná

Náš tip

Na květinových záhonech během léta nádherně zazáří i šuškardy, kokardy, zlatobýl, echinacea, devaterníky, kakosty nebo rozchodníky.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Zahrada prima nápadů