Materiál
- hnojiva na plodovou zeleninu
- postřiky (fungicidy)
Nářadí
- zahradnický nůž
- konev s vodou
- motyka
- kolíky a provázek
- sklenice s vodou
- zahradnické nůžky
Odborník radí
Bazalka a aksamitník na záhonku s rajčaty podpoří jejich perfektní zdravotní stav.
Jak na bohatou úrodou rajčat
Rajčata v létě
Péče do poslední chvíle se nám vyplatí
Vláha
Rajčata jsou náročná na přísun vláhy, zemina, v níž rostou, by ani během nejteplejšího léta neměla na delší dobu výrazně proschnout. Rostliny na to okamžitě reagují. Před každou další zálivkou však půda proschnout může. Když budeme zavlažovat pravidelně, podpoříme rozvoj kořenového systému, a tím i stabilitu rostlin. Na zálivku se hodí odstátá voda.
Nastýlání
Možností, jak udržet v půdě vláhu déle, je nastýlat. Půda pod nástelkou zůstane vlhká a kyprá. Navíc půda v noci nevychladne, což je u rajčat také jedním z faktorů úspěšného pěstování. K nastýlání využijeme černou netkanou textilii alebo nástelku z přírodního materiálu, například slámu. Ta by měla být kolem rostlin v alespoň 5 cm silné vrstvě.
Nemoci
Nejčastěji ohrožuje tyto rostliny plíseň bramborová – fytoftora. Je to houbové onemocnění, jehož šíření podporuje deštivé, vlhké počasí, také však zalévání na listy. Podporuje ho i večerní zalévání a příliš přehuštěný porost. Ideální je vykonat preventivní postřiky vhodným fungicidním přípravkem (Champion 50WP) už od poloviny června a v případě deštivějšího počasí na to myslet i častěji. Na začátku se dá onemocnění postřiky celkem dobře zvládnout.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba