Zahrada

12 méně tradičních dřevin, které by neměly chybět v ovocné zahradě

Kromě tradičního ovoce se můžete v nabídce pěstitelů setkat i s méně tradičními druhy. Některé se tu teprve učíme pěstovat, jiné tu ale byly už dříve, jen jsme na ně tak trochu zapomněli. Co vám možná ještě chybí na zahradě a jaké odrůdy jsou v aktuální nabídce?

méně tradičné ovocné dřeviny do zahrady: kdouloň

Často se stává, že se na trhu objeví druhy, které na první pohled působí jako novinky, ale pravdou je, že se na některé ovoce jednoduše zapomnělo. Už v sadech našich babiček rostly kdouloně s voňavými hruškovitými plody nebo mišpule, jejichž jinak tuhé malvičky musí nejdříve přejít mrazem. V posledních letech se navíc zvyšuje obliba teplomilných rostlin, které jsou v našich podmínkách nepůvodní a buď je nutné je pěstovat jako rostlinu v nádobě s tím, že ji na zimu přenášíme do světlého chladného interiéru, nebo se vysazují jen do nejteplejších oblastí na chráněné stanoviště. Naši předci by se zřejmě divili výsadbám fíkovníků nebo aromatického tomelu.

Do sadu i do jedlé zahrádky

Volba stanoviště do velké míry rozhodne o úspěchu pěstování. Nejen že je nutné rostlinám poskytnout vyhovující podmínky, ale správně zvolené místo vám může do velké míry hodně usnadnit i práci při péči o rostliny. Údržbu nejvíce ztěžuje bodová výsadba do trávníku, která vám výrazně zkomplikuje seč. Vždy se snažte rostliny drobného ovoce vysazovat ideálně do výsadeb, které třeba i zamulčujete vhodným materiálem. Kyselomilné rostliny ocení mulč v podobě listovky nebo dřevní štěpky, půdu pod jinými druhy zamulčujte třeba slámou nebo do podrostu vysaďte půdopokryvné rostliny.

Samozřejmě všude existují výjimky, proto není překvapením, že bodová výsadba do trávníku je běžná v ovocném sadu, kam ideálně vysazujte kmenné druhy. Okolí kmenů se totiž udržuje mnohem snadněji než v případě keřů. Zajímavé možnosti použití pak umožňují ovocné popínavky. Ostružiník, zahradní kiwi botanicky pojmenované jako aktinidie význačná nebo klanopraška potřebují pro svůj růst stabilní oporu, proto mohou popnout různé treláže nebo zástěny, které plánujete „ozelenit“.

Kombinace s dobrým nápadem

Některé druhy se jednoduše vyplatí k sobě sesazovat na jediný záhon. Ve společenstvu kyselomilných rostlin vedle sebe mohou růst borůvky chocholičnaté s podsadbou brusnice brusinky nebo třeba klikvy velkoplodé. Záhon v celé ploše zrýpejte, doplňte dobře rozložený kompost a rašelinu nebo listovku. Rostlinám se v takto připravené půdě bude dařit mnohem lépe než v případě přídavku kyselého substrátu výhradně do výsadbové jamky.

Pokud na zahradě nemáte místa nazbyt, zkuste využít každý centimetr čtvereční tím, že bylinné nebo dřevnatějící půdopokryvné rostliny vysadíte do podrostu těch vyšších. Například jahodník měsíční oblíbené odrůdy Rujana nebo zmíněné klikvy a brusnice doslova ovládnou podrost například pod keřovými nebo stromovými dříny či muchovníky.

Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa)

Ovocné dřeviny do zahrady: Temnoplodec černoplodý
Zdroj: iStock

Výška: keř 2 m, stromek cca 3–4 m
Doba sklizně: září, říjen

Co byste měli vědět

Původně keř je dostupný i v roubované podobě na kmínku. Plody temně fialově černé barvy jsou mírně natrpklé, hodí se především pro tepelnou úpravu, ale je možné je konzumovat i začerstva. Jsou plné vitamínů. Úrodu je nutné chránit před ptactvem. Kromě džemů z nich lze vyrábět i likéry. Na pěstování je aronie zvaná také jako černý jeřáb absolutně nenáročná. Vysazuje se také jako okrasná dřevina na zahrady i do volné krajiny.

Zajímavé odrůdy

Nero

Ovocné druhy nejsou jen užitečné, ale plní také funkci okrasnou. Například s muchovníkem, temnoplodcem, mišpulí nebo dřínem se setkáte v nabídce okrasných dřevin, proto je klidně začleňte do okrasné části zahrady.

Nashi, asijská hrušeň (Pyrus pyrifolia)

Výška: 10 m
Doba sklizně: srpen, září, říjen

Co byste měli vědět

Asijské nashi se dá pěstovat v běžných zahradních podmínkách, ve kterých prosperují jabloně nebo hrušně. Jedná se o cizosprašný druh, který ale opylují i domácí hrušně, podmínkou je stejný termín kvetení. Rostlina se díky svěží ovocné chuti plodů nazývá také jako šampaňská hrušeň. Mrazuvzdornost bývá velice dobrá přibližně do -25 °C.

Zajímavé odrůdy

Hosui, Nijisseiki, Sin Su

Mišpule obecná (Mespilus germanica)

Ovocné dřeviny do zahrady: Mišpule obecná
Zdroj: iStock

Výška: 4–5 m
Doba sklizně: ideálně po přejití prvním mrazem (listopad)

Co byste měli vědět

Stromek nebo keř dobře poroste v dobře propustné půdě. Je odolná vůči nízkým teplotám i škůdcům. Plody jsou dlouho tvrdé a trpké, je nutné je nechat přejít mrazem. V době květu je rostlina okrasná. Existují malo- i velkoplodé odrůdy.

Zajímavé odrůdy

Holandská, Royal, Nottingham

Hloh peřenoklaný (Crataegus pinnatifida var. major)

Výška: 3 m
Doba sklizně: říjen

Co byste měli vědět

Méně běžný ovocný keř s dekorativními červenými plody, které se dají sušit i kandovat. Plody jsou po sklizni dlouho pevné, takže se dají dobře skladovat i v čerstvém stavu. Pěstování ideálně v nižších a středních polohách, ve vyšší nadmořské výšce jen na chráněných stanovištích. V chladnějších oblastech dřevo sice nenamrzá, ale většinou nedozrají plody.

Zajímavé odrůdy

Raná (plody průměru 4 cm), pozdní (průměr 5 cm)

Hloh peřenoklanný nebo jeho příbuzný hloh východní kultivaru Aurea stojí za ochutnání, navíc jsou to i krásné dřeviny!

Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)

Ovocné dřeviny do zahrady: Klanopraška čínská
Zdroj: iStock

Výška: 10 m
Doba sklizně: září

Co byste měli vědět

Opadavá popínavá liána začíná plodit přibližně po pěti letech po výsadbě na stanoviště. Protože koření mělce, je nutné zabránit vysychání půdy mulčováním a v létě pak častou zálivkou. Mrazy snáší velice dobře, odolnost je až do -30 °C. Plody se suší, zamrazují, ale dají se z nich vyrobit i džemy či likéry. Mají silně povzbuzující účinky. V prvních letech po výsadbě rostlina příliš neroste, teprve po letech budou starší zahuštěné rostliny vyžadovat prosvětlovací řez.

Aktinidie význačná (Actinidia arguta)

Výška: 10 m
Doba sklizně: září, říjen

Co byste měli vědět

Při koupi rostliny se zajímejte, zda je odrůda samo- nebo cizosprašná. U cizosprašných odrůd připadá na jednu samčí rostlinu 8 rostlin samičích. Zahradní kiwi vyžaduje dobře propustnou, mírně kyselou půdu, stanoviště na slunci nebo polostínu. V létě se neobejde bez vydatné zálivky. Roční přírůstek se pohybuje okolo jednoho metru, a ačkoliv se uvádí, že se obejde i bez řezu, prořez je vhodný, aby se výhony příliš nezahušťovaly.

Zajímavé odrůdy

Issai (samosprašné), Fresh Jumbo (cizosprašné), Red Jumbo (cizosprašné)

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga)

Ovocné dřeviny do zahrady: Kdouloň obecná
Zdroj: iStock

Výška: 5–8 m
Doba sklizně: říjen, listopad

Co byste měli vědět

Druh ideální do nižších a středních poloh na plné slunce do dobře propustné půdy. Vzhledem k pozdnímu nakvétání nedochází k namrznutí květů. Jsou dostupné odrůdy samo- i cizosprašné s plody hruškovitého i kulovitého tvaru. I v době zralosti jsou pevné, jedlé se stávají po tepelné úpravě. Díky vysokému obsahu pektinu už není nutné při výrobě džemů přidávat želírovací cukr. Slouží i na výrobu aromatické pálenky.

Zajímavé odrůdy

Lescovac (samosprašné), Champion (samosprašné), Pinterova (samosprašné)

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)

Výška: 3–4 m
Doba sklizně: červenec až září

Co byste měli vědět

Vyžaduje propustnou půdu dobře zásobenou vodou, ale snese i relativní sucho a městské prostředí se znečistěným vzduchem. Plody jsou bohaté nejen na vitamín C, ale také rutin. Dají se tepelně zpracovat na džem a další produkty.

Zajímavé odrůdy

Žemčužina (cizosprašné), Krasavice (cizosprašné), Sluníčko (cizosprašné)

Jeřáb obecný ´Edulis´ (Sorbus aucuparia)

Ovocné dřeviny do zahrady: Jeřáb obecný
Zdroj: iStock

Výška: 10 m
Doba sklizně: září, říjen

Co byste měli vědět

Moravská odrůda jeřábu je typická sladkou a mírně nakyslou chutí pevných červenooranžových plodů, které se dají jíst čerstvé, ale mnohem častěji se zavařují a upravují do podoby džemů. Jemně nakyslá chuť dobře doprovází pokrmy ze zvěřiny. Poroste dobře v každé nezamokřené půdě. Vyhovuje mu mírně kyselé pH a slunná poloha. Nevyžaduje řez.

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica)

Výška: 10 m
Doba sklizně: září, říjen

Co byste měli vědět

I divoce rostoucí stromy najdete nejčastěji v nižších a středních polohách, na chráněných stanovištích ale dobře plodí i v nadmořské výšce nad 500 m. Na půdu je oskeruše nenáročná, poroste dobře na dobře větraném a slunném stanovišti. Plodí v 10 až 15 letech. Plody se musí nechat před konzumací odležet, dají se zpracovat na džem, zavařeninu nebo pálenku.

Zajímavé odrůdy

Sossenheimer Riesen

Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

Ovocné dřeviny do zahrady: Fíkovník smokvoň
Zdroj: iStock

Výška: 2–3 m
Doba sklizně: září, říjen, listopad

Co byste měli vědět

Většina odrůd se pěstuje jako přenosná rostlina v nádobě a vyžaduje přezimování v interiéru. Odolné odrůdy se hodí i do nadmořské výšky 500 m a dají se pěstovat celoročně venku na chráněném stanovišti. Rostlina poroste nejlépe v písčitohlinité půdě zásobené vápnem. Nesnáší přemokření a studenou jílovitou půdu.

Zajímavé odrůdy

Violette Dauphine, Peretta

Mandloň obecná (Prunus dulcis)

Výška: 5 m
Doba sklizně: září, říjen

Co byste měli vědět

Mandloně jsou dekorativní méně vzrůstné stromy, které se hodí do teplejších oblastí s nadmořskou výškou 250 až 400 m n. m. Vybírejte slunné a chráněné stanoviště na slunci s dobře propustnou středně těžkou půdou dobře zásobenou živinami. Některé časně kvetoucí odrůdy mohou namrzat, je třeba vybírat vhodnou odrůdu do dané oblasti. Některé odrůdy jsou cizosprašné.

Zajímavé odrůdy

Supernova (samosprašné), Krajová (cizosprašné), Soleta (samosprašné)

Galerie

Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: autorka, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů