Dům a stavba

50 tipů, jak šetřit energie v domácnosti během inflace

Neúměrně rychlé zvyšování cen za energie, zboží a služby nám ukrajuje z bankovních účtů víc, než bychom si přáli. I tato situace je však dalším dobrým důvodem pro to, abychom zastavili plýtvání energií.

úprava stupně topení
Zdroj: Shutterstock

O zodpovědném přístupu nestačí jen mluvit, ale je potřeba začít reálně konat. Určitě není jednoduché ze dne na den změnit každodenní návyky, a mnohokrát ani nemáme tušení, co bychom vlastně mohli změnit. Proto jsme se spolu s odborníky podívali na to, která opatření jsou opravdu účinná. Podrobněji jsme rozebrali metody šetření energie a ochranu majetku.

Podle odborníků platí při šetření energie základní pravidlo – nejlevnější energie je ta, kterou není třeba vyrobit. Proto se v první řadě snažte energií neplýtvat. Zde jsou tipy, jak na to.

Jak ušetřit při vytápění a chlazení

žena a muž sedí oblečení v teplých věcech v bytě
Zdroj: Shutterstock

Nejdříve snižte spotřebu, až potom využijte OZE

I když nemáte na zateplení celého domu, i částečná opatření, například výměna oken, přinesou úspory. Až po snížení spotřeby tepla zvažte investici do nového zařízení na využívání obnovitelných zdrojů energie. Obnovitelné zdroje spotřebu energie nesnižují. Pomáhají však snižovat náklady na energii a závislost na fosilních palivech.

Zbytečně nepřetápějte

Každé zvýšení teploty o 1 °C znamená 6 % energie navíc. Pokud je vám teplo, neotvírejte okna, ale nastavte regulační hlavici, aby omezila výkon radiátorů.

Nastavte správně hlavice na radiátorech

Radiátory nejcitlivěji reagují na teplotu v místnosti tehdy, když hlavice necháte nastavené okolo stupně 3. To zajistí tepelnou pohodu i v místnostech, kde se zdržujete nejvíce. Pokud plánujete z domu na více dnů odjet, nastavte hlavice na stupeň 2. Stupeň 4 využívejte jen při přítomnosti starších lidí, a případně na vytápění koupelny.

Sledujte vlhkost vzduchu v místnostech

Tepelná pohoda ve vytápěné místnosti do velké míry závisí na vlhkosti vzduchu. Ideální je udržovat ji na úrovni 50 až 60 %. V zimě je vlhkost v interié­ru nízká, ale můžete ji zvýšit například pomocí odpařovačů vody, květin nebo akvária.

Proč je to důležité? Protože při vyšší vlhkosti vzduchu stačí méně topit. Při vlhkosti vzduchu 30 % a teplotě 23 °C totiž pociťujete stejnou tepelnou pohodu jako při teplotě 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Můžete tak ušetřit až 12 % energie.

Nepřikrývejte radiátory

Když je radiátor přikrytý silným závěsem, schovaný za nábytkem nebo se na něm suší oblečení, proudění tepla do místnosti je omezené a v pokoji je zima. Spotřeba tepla na vytápění je větší.

V zimě nevypínejte topení úplně

Pokud odjedete během zimních měsíců na dovolenou, v domě stačí udržovat teplotu 16 až 18 °C. Nevypínejte však topení úplně. Je totiž podstatně dražší vytopit úplně studené a vlhké místnosti, než v nich udržovat minimální teplotu.

Nezapomeňte na odvzdušnění radiátorů

Na začátku topné sezony zkontrolujte otopnou soustavu a odvzdušněte radiátory. Tedy naplno otevřete termoregulační ventily, aby se otopná soustava mohla úplně naplnit vodou a odvzdušnit.

Větrejte krátce a intenzivně

I v zimě musíte větrat, abyste zabránili hromadění škodlivých látek v místnosti. Za teplo, které zbytečně vyletí ven oknem, je také potřeba zaplatit. Větrejte tak, aby se neochladily stěny a vnitřní zařízení. Jestli chcete větrat s vyšším komfortem a zároveň šetřit náklady, je možné využít rekuperační větrání se zpětným získáváním tepla.

Pusťte slunce do interiéru

V zimě nechávejte rolety a žaluzie vytažené, aby slunce proniklo dovnitř. Každý stupeň navíc se počítá. Pokud uvažujete o stavbě domu, naplánujte si stínicí prvky tak, abyste využili maximum zimního slunce, které je položeno níže.

Zkontrolujte nastavení oken

I když máte kvalitní okna s dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, můžete plýtvat teplem. Po letech používání nemusí dobře doléhat, proto je důležité nezanedbat servis a prověřit jejich správné nastavení. Technik může doporučit i výměnu těsnění, případně zasklení.

Jak šetřit teplou vodou

sprcha s tekoucí vodou a horká pára
Zdroj: Shutterstock

Nádobí umývejte v napuštěném dřezu nebo v myčce

Nádobí můžete umýt v napuštěném dřezu, nebo ještě úsporněji v myčce. Nejnovější modely jsou schopné kvalitně umýt nádobí na jeden cyklus se spotřebou pod 10 litrů. Při ručním mytí můžete spotřebovat až 6násobně více vody. S myčkou nádobí tak ušetříte vodu i energii na její ohřev.

Namísto koupání ve vaně se osprchujte

Sprchování namísto napouštění plné vany při koupání uspoří vodu i teplo na její přípravu. Pokud chcete ušetřit ještě více, zkuste se otužovat. Benefitem je i výrazné osvěžení a vzpružení organismu.

Hlídejte si čas sprchování

Nacvičte si dvouminutové sprchování. Když se sprchujete déle než pět minut, spotřebujete tolik vody, jako kdybyste si napustili plnou vanu.

Zuby si zvládněte vyčistit i se sklenicí vody

Čištění zubů pod tekoucí vodou zbytečně zvyšuje spotřebu vody. Můžete jí tak spotřebovat až o 20 litrů více. To by člověku vyšlo na pití na celý týden. Při čištění zubů přitom stačí použít jen sklenici vody.

Opravte každý kapající kohoutek

Kapajícím vodovodním kohoutkem může za měsíc uniknout více než 3300 litrů vody. Tento objem stačí při doporučených 3 litrech za den třem lidem na pití na celý rok. Pro lepší představu: odpovídá to 20 plným vanám.

Úsporné baterie se vyplatí

Pákové baterie zásadně zkracují čas potřebný k nastavení požadované teploty vody. Oproti klasickým bateriím s dvěma kohoutky ušetří až 30 % vody. Termostatické baterie navíc umožňují teplotu vody nastavit předem. Když si ji jednou nastavíte, tak pak už stačí regulovat jen intenzitu průtoku.

Díky perlátorům ušetříte až 20 % vody

Malá plastová sítka umožňují promíchání vody se vzduchem. Tím se snižuje průtok a zároveň zvyšuje objem toku vody a rychlost jejího proudění. Použitím perlátorů můžete ušetřit až 20 % vody.

Vybírejte si úsporné sprchovací hlavice

Na sprchovací hlavici s nastavitelným průtokem si můžete zvolit počet trysek. Menším počtem trysek zvýšíte rychlost proudu vody a snížíte spotřebu. Nenechte se zlákat jen designem, vybírejte i podle úspory.

Inteligentní pračka má nižší spotřebu

Moderní pračka umí úsporně vyprat poloviční dávku oblečení, přičemž přizpůsobuje spotřebu vody skutečné hmotnosti náplně. To zároveň ovlivňuje i spotřebu elektřiny.

Ohřejte vodu teplem ze slunce

Když má domácnost vyšší spotřebu teplé vody a vhodné podmínky, je dobré zvážit instalaci slunečních kolektorů. Teplou vodu si tak zajistíte pomocí energie ze slunce podstatně levněji.

Jak ušetřit při použití elektrospotřebičů

osoba žehlí na prkně oblečení
Zdroj: Shutterstock

Upřednostněte energeticky úsporné spotřebiče

S výběrem úspornějších spotřebičů pomohou energetické štítky. Musí být jimi označené například pračky, ledničky, mrazáky a myčky nádobí. Při jejich koupi je třeba zvolit správný typ, který svým objemem vyhovuje potřebám domácnosti. Když si pro dvoučlennou domácnost koupíte příliš velké a kapacitně nevyužité spotřebiče, zbytečně plýtváte energií.

Pračka nemá být přeplněná ani poloprázdná

Pokud je to možné, vyhněte se praní při částečném naplnění pračky. Pračka se považuje za plnou tehdy, když v jejím bubnu zůstane volný prostor na lidskou pěst bez toho, aniž byste museli prádlo stlačit.

Snižte teplotu vody při praní

Když prádlo vyváříte, spotřebujete až o 50 % více elektřiny, než když perete při teplotě 30 až 40 °C, která úplně stačí pro praní většiny vašeho oblečení. Stejně tak neúsporné je i předpírání. O tom, kolik elektřiny spotřebuje vaše pračka při praní, rozhoduje potřebný ohřev vody v hlavní fázi pracího cyklu. Čím vyšší teplotu praní nastavíte, tím větší je spotřeba. Když například snížíte teplotu z 90 °C na 60 °C, ušetříte až přibližně 25 % energie.

Používejte úsporné prací programy

Eko programy, kterými už běžně disponují moderní pračky i myčky nádobí, jsou sice na čas trošku náročnější, ale ušetří množství energie a vody se stejnými výsledky praní či mytí nádobí.

Elektrospotřebiče pravidelně odvápňujte

Vápenaté usazeniny z tvrdé vody mohou způsobovat zvýšenou spotřebu elektřiny. Nejvíce je to viditelné u rychlovarné konvice, ale pravidelné odvápnění pomůže i myčce nádobí, pračce či žehličce. Díky němu budou mít spotřebiče delší životnost a nižší spotřebu. Odvápňovací prostředky se dají koupit v drogerii, ale výbornou službu udělají i ocet či kyselina citronová.

Při žehlení to nepřehánějte s nahříváním

Úplně suché prádlo se hůře žehlí. Žehlete je tehdy, když je ještě mírně vlhké. Díky tomu ušetříte 30 až 50 % energie. Důležité je též nenechávat žehličku zbytečně zapnutou a termostat správně nastavit na takovou teplotu, jakou opravdu potřebujete. Žehličku zbytečně nepřehřívejte.

Ledničku umístěte na správné místo

Lednička by rozhodně neměla stát v blízkosti trouby, sporáku nebo radiátoru. Čím vyšší je teplota okolí, tím více energie spotřebuje na to, aby se uvnitř udržela požadovaná teplota. Nutné je zajistit i optimální cirkulaci vzduchu okolo chladiče, jinak se nebude dostatečně odebírat teplo z chladicí náplně, což může mít podstatný vliv na provozní náklady. I proto musí mít u vestavěných ledniček skříňka větrací otvory. Minimální rezerva je 2 cm po bocích a 5 cm vzadu.

Odstraňujte námrazu

Jestli nemáme ledničku a mrazák s automatickým odmrazováním, pravidelně odstraňujte námrazu z výparníku. Námraza výparník tepelně izoluje a snižuje chladicí výkon. Na dosažení požadované nízké teploty musí kompresor pracovat déle, takže spotřebuje více elektřiny. Tvorbu námrazy omezíte vkládáním vlhkých potravin do ledničky a mrazáku v zavřených obalech nebo nádobách.

Zbytečně neotvírejte dveře ledničky

Dveře ledničky otvírejte jen tehdy, když je to opravdu potřeba. Každým otevřením dveří vpouštíte do ledničky teplý vzduch, a ta potom musí vynaložit více energie na snížení teploty na optimální provozní hodnotu.

Nevkládejte do ledničky teplé potraviny

Teplé potraviny do ledničky nepatří, je třeba je nechat nejdříve vychladnout. V zimě na to můžete využít balkon. Když potraviny před vložením do ledničky zakryjete nebo zabalíte, snížíte tvorbu námrazy.

Jak ušetřit u osvětlení

koutek s křeslem a regálem osvětlený lampou
Zdroj: Shutterstock

Využívejte denní světlo

Pokud je v pokoji šero, nemusíte hned použít umělé osvětlení. Někdy stačí vytáhnout žaluzie a posadit se k oknu. A když už je potřeba rozsvítit, nejhospodárnější jsou svítidla s přímým osvětlením.

Upřednostněte úsporné světelné zdroje

Jestli máte doma klasické žárovky, spotřebujete více energie, než když je vyměníte za kompaktní zářivky. Ty umí ušetřit 70 až 80 % energie v porovnání s klasickými žárovkami. Žárovky s příkonem 40 až 100 W mohou spolehlivě nahradit zářivky s příkonem 9 až 23 W. Zajistí dobré osvětlení v nejvíce používaných místnostech, jako jsou kuchyně, obývák či dětský pokoj.

Když se rozhodnete pro „ledky“ (tzv. LED zdroje), ty při porovnatelném světelném toku uspoří oproti kompaktním zářivkám téměř 30 % energie, a když „ledky“ vyměníte za klasické žárovky, úspora je až 90 %! Jejich výhoda je i v tom, že mají o dost delší životnost než zářivky, nevadí jim časté spínání a intenzita osvětlení se dá skvěle regulovat.

Zhasínejte!

Desetina elektřiny v domácnosti se spotřebuje na osvětlení. Proto, když odcházíte z místnosti, ve které se už nikdo nenachází, je třeba vždy zhasnout.

Lokální osvětlení je výhodnější

Když si čtete za stolem či v posteli, postačuje na to malá lampa, není potřeba svítit hlavním osvětlením v celém pokoji.

Ušetřit pomohou i pohybové senzory

V místnostech, ve kterých nejste moc často, jako jsou komory, šatny, ale i chodby bytových domů, se vyplatí nainstalovat pohybové senzory. Díky nim se světla zapnou jen tehdy, když se tam někdo nachází. Pokud v místnosti nikdo není, vypnou se.

Je třeba si však dobře promyslet, jaký světelný zdroj zvolíte. Nejlepší jsou LED zdroje, které na rozdíl od kompaktní zářivky téměř okamžitě dosáhnou maximálního světelného toku. Zářivkám navíc vadí časté spínání.

Vyplatí se mít více vypínačů

Dlouhé chodby či velké průchozí místnosti si přímo říkají o vypínač u každého východu. Stejně tak více vypínačů je možné využít i na schodišti. Pokud je v místnosti více svítidel, vyplatí se mít vypínač na každé samostatně. Nebudete tak zbytečně svítit v té části, kde se právě nenacházíte.

Ušetřit můžete i díky uklízení

Prach ze světel i ze světelných zdrojů málokdo z nás utírá tak často, jak je třeba. Přitom i ten „krade“ světlo. Když máte svítidla příliš zaprášená, usazený prach může pohlcovat až 20 % světla. Proto vezměte prachovku a dvakrát do měsíce pořádně utřete prach ze všech světelných zdrojů i stínidel lamp.

Když vymalujete nabílo, bude víc světla

Pokud nemáte světla vsazená ve stropě, můžete ho vymalovat nabílo, a využít tak přirozený odraz světla od bledé plochy. Díky tomu budete mít pocit lepšího osvětlení v místnosti i při zářivkách s nižším příkonem.

Vyberte správná stínidla

Ideální stínidlo je takové, které vhodně rozptyluje světelný tok použitého zdroje. Ne každé stínidlo je možné kombinovat s každým světelným zdrojem. Když zvolíte nevhodnou kombinaci žárovky, zářivky či LED zdroje s použitým stínidlem, místnost se může zdát slaběji osvětlená. Jestli chcete v pokoji vytvořit atmosféru vhodnou například na poslouchání hudby, je lepší zvolit doplňkové osvětlení s nižším výkonem.

Vsaďte na stmívání

V obýváku nebo ložnici se vyplatí regulovat intenzitu osvětlení, když chcete například sledovat film nebo poslouchat hudbu či jen tak odpočívat. Na to jsou vhodné světelné zdroje (žárovky, zářivky či „ledky“), které je možné stmívat. Když vyměníte klasické vypínače za stmívače a světlo bude méně intenzivní, přirozeně tak spotřebujete méně energie. Proto můžete stmíváním ušetřit.

Jak ušetřit při vaření

žena přidává na pánev s jídlem bylinky
Zdroj: Shutterstock

S pokličkou spotřebujete 4krát méně energie

Poklička by při vaření měla dobře přiléhat k nádobě. Stačí několikamilimetrová mezera a už dochází k výrazně vyšším ztrátám tepla. Jestli potřebujete částečně odvádět páru, vyplatí se používat pokličky s nastavitelným otvorem.

Na ohřívání jídla použijte mikrovlnku

Mikrovlnka umožňuje praktický a úsporný ohřev menších porcí (do 500 g) hotových jídel. Její příkon se pohybuje od 800 do 1000 W. Nejrychleji ohřívá jídlo s vyšším obsahem vody. Je energeticky úspornější než klasická trouba, která by na dosažení stejného efektu potřebovala vyšší teplotu, a i více energie. Ohříváním jídla přímo na talíři v mikrovlnné troubě ušetříte oproti ohřívání na sporáku až 50 % energie.

Tlakový hrnec šetří energii i čas

V tlakovém hrnci se jídlo uvaří o dost rychleji než v klasickém. Při vaření umí ušetřit až 50 % energie a 70 % času.

Při elektrickém vaření využívejte zbytkové teplo

Pokud máte v domácnosti sklokeramické nebo elektrické varné desky, hospodárně vařit znamená i to, že přibližně 5 až 10 minut před dovařením přepnete regulátor na nižší stupeň, případně ho úplně vypnete. Takto využijete zbytkové teplo varné zóny.

Hrnce s nerovným dnem plýtvají energií

Když vaříte na elektrickém sporáku, vyplatí se používat hrnce vyrobené z materiálů, které dobře vedou teplo a mají rovné dno čili celou plochou přiléhají k plotýnce. Hrnce s nerovným dnem mohou prodloužit čas vaření i o 40 %, což zvyšuje spotřebu energie o 10 až 15 %.

Záleží i na velikosti hrnce

Průměr dna hrnce má odpovídat průměru varné zóny nebo plotýnky. Příliš velké nebo malé hrnce prodlužují čas vaření. Například, pokud má hrnec o 3 cm menší průměr, než je průměr varné plotýnky, může uniknout do okolí až třetina energie.

Pečte více pokrmů najednou

Když v elektrické troubě pečete jen kousek masa nebo malý koláč, spotřebujete zbytečně mnoho energie. Hodně pokrmů přece můžete péct najednou. Výhodné jsou v tomto případě horkovzdušné trouby, ve kterých můžete péct zároveň ve vícero úrovních. A pozor! Na opečení několika kousků chleba je rozhodně vhodnější topinkovač než trouba.

Troubu nepředehřívejte příliš dlouho

Zdrojem velkých energetických ztrát je i zbytečně dlouhé vyhřívání trouby před pečením. Proto nezapínejte troubu příliš brzy. Moderní trouby jsou vybavené termostatem. Nastavte ho na potřebnou teplotu a pokrm vložte do trouby hned po jejím dosažení.

Používejte rychlovarnou konvici

Konvice i díky rychlosti ohřevu nabízejí úspornější způsob ohřívání vody než plynové či elektrické varné desky. Ztráty tepla sáláním do okolí jsou u nich podstatně nižší.

Ohřívejte jen potřebné množství vody

Pokud si dvakrát denně ohřejete 1 l vody a využijete z něho jen polovinu, ročně „vylijete“ do výlevky 365 l teplé vody. Za zbytečně spotřebovanou elektřinu tak zaplatíte možná i 200 Kč.

Text: SIEA
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů