Odolný beton
Pokud si potřebujete namíchat beton odolný proti teplu, přinášíme vám jednu recepturu. Výroba jednoduchého betonu s odolností do 300 °C: potřebujeme 1 díl perlitu, 1 díl jemnozrnného liaporu, 0,1 dílu skelného vlákna, 1 díl ostrého písku, 1 díl cementu. Skelné vlákno rozptýlíme ve vodě, přidáme cement a vmícháme ostatní materiály. Necháme vyschnout (minimálně jednadvacet dnů!) a poprvé jen pomalu a postupně nahříváme. Neodolá přímému plameni! Lze ho armovat a vyrobit z něj například dolní desku krbu apod.
Hranová bruska
Vyrobte si stolek, na který je možné upevnit pásovou brusku tak, abyste ji uvolněním jediné svorky kdykoliv složili. V malé dílně není místa na velké nářadí, proto improvizovaná hranová bruska někdy poslouží lépe než opravdová.
Dvojice hranolů vytváří pod stolkem prostor pro svorku, otvory v jejich čele slouží k přimontování ke stolu a pomocná deska vyvýšené pracovní plochy je přichycena tavným lepidlem. Už chybí jen hadice vysavače na odstranění pilin. Před každou prací přeměřte kolmost brusného pásu na rovinu pracovní plochy.
Nářadí a pomůcky na upínání
Truhlářské svěrky – ztužidla jsou základními pomůckami pro mechanické upínání. Ztužidlo se skládá ze dvou ramen. Jedno je pevné a má tvar prodlouženého L. Po něm se pohybuje druhé rameno se šroubem a rukojetí. Ztužidla se vyrábějí v mnoha délkách od šestnácti centimetrů až do tří metrů. Vedle klasických upínadel existuje celá řada dalších speciálních upínacích prostředků, jako jsou hranové svěrky, svěrky na rámy, pokosové svěrky atd. Pomocí svěrky na fotografii zhotovíte přesný pravoúhlý spoj, například dřevěného rámu.
Čitelné rysky
Disperzní lepidla, vodová mořidla a různé chemikálie používané v dílně mohou změnit kovová měřidla k nepoznání. Překrývají-li zkorodované skvrny reliéfní rysky nastavitelného úhelníku či ocelového pravítka, pro obnovu čitelnosti je můžeme citlivě přebrousit.
Na skleněnou tabulku položíme voděodolný brusný papír se zrnitostí P800 a naneseme na něj tenkou vrstvičku oleje. Jemnými, avšak dlouhými tahy pohybujeme měřidlem po brusné ploše tak, abychom ho přitlačovali k brusivu po celé ploše. Rovinnost skleněné podložky zabrání tvarovým změnám na broušeném povrchu. Po odstranění nedostatků utřeme čištěnou plochu hadříkem.
Nebezpečně tupý nůž
Možná to zní trošku nelogicky, ale tupý nůž je nebezpečnější než nabroušený. Při práci s tupým nožem totiž musíme vyvinout větší sílu, takže když se nám čepel sesmykne nesprávným směrem, jen těžko zabráníme pořezání. Naopak ostrý nůž vzbuzuje podvědomý respekt, k jeho ovládání nepotřebujeme tolik energie a případné odskočení nože umíme snáze zkorigovat, abychom si neublížili. Proto bychom měli i z hlediska vlastní bezpečnosti udržovat všechny nože ostré. V současnosti existuje mnoho pomůcek na broušení nožů. Použití konkrétního prostředku závisí na typu nože i na naší zručnosti v broušení. Nesprávným broušením totiž můžeme ostří poškodit. Aby se nám tato nemilá věc nestala, můžeme si koupit pár laciných nožů, jichž nebude taková škoda, a na nich si zkoušet jednotlivé brusné techniky.
Poškrábaný nábytek
Když se poškodila i vrstva dýhy či dřeva pod lakem, můžeme ji opravit tmelem na dřevo, který koupíme v příslušném odstínu (smrk, borovice, ořech, třešeň atd.). Můžeme si ho vyrobiti sami z brusného prachu dřeviny, která odpovídá dřevině dýhy. Prach můžeme případně tónovat mořidlem. Namořený prach necháme zaschnout a opět ho rozdrtíme. Následně ho smícháme s nezředěným nitrolakem. Vyrobený, příp. koupený tmel vtlačíme dlátem do poškozeného místa, necháme ztvrdnout a vyschnout. Je-li rýha hlubší, nanášíme více tenčích vrstev tmelu. Po vyschnutí tmel přebrousíme jemným brusným papírem nebo brusným polštářkem (P 240 nebo 280) a přelakujeme lakem shodným s povrchovou úpravou celého nábytku. Barevný odstín tmelu před použitím nejprve vyzkoušíme na malé ploše nábytku, která není pohledová (záda skříně, sokl apod.).
Text: Milan Gigel
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Máte osvědčený zlepšovák?
Ukažte svou „vychytávku“ i ostatním čtenářům!
Napište nám.