1 Koriandr
Listy používáme do salátů, asijské kuchyně, ale i na ozdobu. Pikantní pomerančová chuť čerstvých semen se uvolní lehkým opražením.
Pěstování
Této letničce dopřejeme propustnou půdu a slunné stanoviště. Aby byl během sezony dostatek čerstvých koriandrových lístků, vyséváme ho od března do září v měsíčních intervalech. Chceme-li získat semena, rostliny vyjednotíme na vzdálenost 30 cm. Necháme je dozrát na rostlině a posbíráme.
Odrůdy
Koriandr setý (Coriandrum sativum) – má dělené listy, bílé květy, výška: 60 cm.
‚Confetti‘ – lístky připomínají mrkev, výška: 60 cm.
‚Caribe‘ – širší lístky, odrůda je vhodná pro pěstování i v květináčích, výška: 60 cm.
2 Bobkový list
Zelené aromatické listy, čerstvé i sušené, se používají do omáček, bílých polévek, při vaření do luštěnin. Atraktivní stálezelený stromek vavřín vznešený u nás není mrazuvzdorný.
Pěstování
Vavřín vznešený je dřevina. Nové rostliny získáme koupí sazenice nebo z odřezků. Pěstujeme ho venku v květináči naplněném lehkou půdou na slunném a chráněném místě. Jak roste, přesazujeme ho do většího. Na zimu ho přeložíme do chladné a světlé místnosti, kde nemrzne. Rostlinu můžeme i tvarovat, například jako keřík, malý stromek nebo tak, aby měla kulovitou korunu. Zaléváme středně, podle potřeby. Kořenový bal nesmí být trvale promáčený.
Druh
Vavřín vznešený (Laurus nobilis) – má tmavě zelené pevné listy. Ve své domovině dorůstá až do 8 m.
Množení
Množíme ho pomocí vrcholových odřezků na jaře nebo na podzim. Odřezek má mít tři až šest listů, jeden až dva spodní odlomíme, ostatní zkrátíme na polovinu. Spodní část ošetříme kořenovým stimulátorem a zapíchneme do substrátu. Udržujeme vlhké. Zakořenění může trvat několik týdnů.
3 Kopr
Jednoletý kopr má jemné lístky a žluté květy. Má krátkou vegetační dobu, proto ho vyséváme opakovaně. Jeho mírně anýzová chuť je velmi oblíbená ve skandinávské kuchyni.
Pěstování
Samozřejmě i v kuchyni naší – koprová omáčka, okurkové saláty a zavařované okurky, tam hraje právě kopr důležitou roli. Vyžaduje výživnou půdu a slunné stanoviště. Stonky jsou křehké, proto ho pěstujeme na závětrném místě. Vyséváme ho do řádku v měsíčních intervalech a jednotíme na 10 až 15 cm od sebe. Když ho necháme dozrát a vysemenit, sám se v zahrádce rozmnoží a i bez naší snahy vyroste v záhonech i v dalším roce. Pro podporu tvorby listů odštipujeme květní úbory. Protože do zavařovaných okurek se používají celé polodozrálé okolíky, na několika rostlinách květy ponecháme. Polodozrálá soukvětí jsou krásná i v lučních kyticích.
Odrůdy
Kopr vonný (Anethum graveolens) – jemné lístky, vysoká rostlina, výška: 1,5 m.
‚Moravan‘ – intenzivně rostoucí, modrozelené listy, výška: cca 1 m.
‚Tetra‘ – výnosná, robustní odrůda se silnými stonky, výška: 1–1,5 m.
‚Hanák‘ – vhodná pro rychlení i polní pěstování, výška 0,8–1 m.
4 Estragon
Estragonové lístky s anýzovou příchutí používáme například do omáček, salátových dresinků, vajíčkových, rybích a kuřecích jídel.
Pěstování
Sazenice koupené na jaře vysadíme na slunné, dobře propustné místo, kde získají nejlepší chuť. Pokud chceme používat jeho listy, stonky s násadou květů odstříháváme. Listy sušíme nebo vložíme do octa pro změnu jeho aroma.
Odrůdy
Pelyněk kozalec neboli estragon (Artemisia dracunculus) má dlouhé a úzké zelené lístky s intenzivním aroma, výška: 90 cm.
‚Senior‘ – pravý francouzský estragon, zelené listy i květy, výška: 80–120 cm.
‚Silver Queen‘ – má šedé listy a bílé květy, výška: 70 cm.
‚Coca Cola‘ – má žlutozelené listy a květ, vůní připomíná stejnojmenný nápoj, výška: 100 cm.
5 Pažítka
Na rozdíl od jarní naťové cibulky se dá sbírat i během roku. Přidáváme ji do salátů, pomazánek a jemně nasekanou do polévek.
Pěstování
Semena vyséváme na jaře na záhon. Je-li porost příliš hustý, po vzejití ho můžeme protrhat. Vytvoří se trsy, o které se můžeme podělit s přáteli. Dobře se jí daří na slunném stanovišti nebo ve světlém stínu a úspěšně se dá pěstovat i v květináčích, avšak ne každá rostlina ocení její přítomnost. Čím více ji stříháme, tím více rostou nové výhonky. Listy sušíme i mrazíme. Ponechané květy, atraktivní pro nás i pro včely, jsou též jedlé.
Náš tip: Víte, jak vypěstovat růžičkovou kapustu a připravit ji tak, aby nedostala hořkou pachuť?
Odrůdy
Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) – mrazuvzdornost do -40 °C, má růžovofialová soukvětí, výška: 30 cm.
‚Corsicam White‘ – bílé květy, výška: 20 cm.
‚Rising star‘ – růžové květy, výška: 25–30 cm.
6 Dobromysl
Voňavá, krásně kvetoucí trvalka s botanickým názvem dobromysl obecná se často používá v italských jídlech, pizzu nevyjímaje.
Pěstování
Roste spolehlivě v záhoně i v květináčích. Koupíme si hotovou sazenici nebo si ji dopěstujeme ze semena. Předpěstujeme ji v interiéru, kde ji brzy na jaře vyséváme do květináčů. Ven ji vysadíme až po květnových mrazech. V dalších letech je mrazuvzdorná. Má ráda propustnou a výživnou půdu a slunné stanoviště. Uplatní se i mezi trvalkami ve smíšeném záhoně. Její květy jsou velkým lákadlem pro hmyz a včely.
Odrůdy
Dobromysl obecná (Origanum vulgare) – má tmavě zelené, jemně chloupkaté lístky a světle fialové květy, výška: 45 cm.
‚Album‘ – sněhobílé květy, kompaktní růst, výška: 30–40 cm.
‚Aureum‘ – trpasličí růst, žluté lístky, výška: 10–20 cm.
‚Diabolo‘ – nízký až plazivý růst, výška: 30 cm.
‚Compactum‘ – keříkovitý vzrůst, výška: 20 cm.
‚Ingolstadt‘ – bílé květy, výška 30 cm.
7 Petržel
Známá je hladká a kadeřavá forma listů, přičemž hladká je více aromatická. Nasekanou nať používáme hlavně do polévek a pomazánek.
Pěstování
Vyséváme ji přímo na záhon v březnu, dubnu, do lehčí výživné půdy. Vyžaduje vlhkou půdu. V prvním roce tvoří rostlina listy, v druhém přináší květy a semena a odumírá. Pro pěstování nati ji můžeme vysévat kdykoliv během roku do květináčů a pěstovat na okenním parapetu.
Odrůdy
Petržel (Petroselinum crispum) se pěstuje jako kořenová zelenina, její lístky využíváme v kuchyni. Naťové odrůdy se pěstují primárně pro nať, kořen mají obvykle malý.
‚Kudrlinka‘ – má velmi kadeřavé lístky, výška: 25 cm.
‚Fest‘ – má hladké listy s intenzivním aroma, výsevy i do květináčů, výška: 25 cm.
‚Afrodite‘ – má kadeřavé lístky, výška: 25 cm.
8 Šťovík
Kyselé listy této krátkověké trvalky se uplatní jako příchuť do salátů, ve šťovíkové polévce, ale i na vepřové maso a ryby.
Pěstování
Šťovík roste prakticky v každé půdě, na slunci nebo v polostínu. Vyséváme ho na jaře do řádku nebo zakoupíme mladé sazenice a pěstujeme je jako trsy. Když začnou trsy slábnout, což může být přibližně po třech letech, vyměníme je za novou rostlinu. Soukvětí jsou vhodná do lučních kytic.
Poznámka: Šťovík nekonzumujeme ve velkém množství pro vyšší obsah kyseliny šťavelové, která může mít negativní účinky na ledviny.
Odrůdy
Šťovík kyselý (Rumex acetosa) – zelené listy, výška: 20 cm.
‚Red stripe‘ – působí i okrasně, má červené žilkování, výška: 20 cm.
Galerie
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock, Pixabay
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů