PERNÍKY BEZ CUKRU
- 250 ml oleje
- 250 ml suchého vína
- 1 l medu, mouka podle potřeby
- mleté koření: voňavý hřebíček, skořice
- vanilka
- 1 lžička šafránu
- na špici nože černý pepř
Vypracované těsto rozválíme na pláty silné 1 cm. Vykrajujeme figurky a ukládáme je na plech vymazaný včelím voskem. Pečeme asi 15 minut při teplotě 200 °C.
MEDOVÉ KOLÁČKY
- 250 g hladké mouky
- 100 g celozrnné mouky
- 1 lžička prášku do pečiva
- 175 g másla
- 110 g rozinek namočených v rumu
- 1 lžička perníkového koření
- špetka soli
- 1 vejce (i žloutek)
- 150 g medu
Mouku promícháme s práškem do pečiva a smícháme s máslem. Přimícháme rozinky s kořením, přidáme vejce, žloutek a med, vypracujeme těsto, které rozválíme na 0,5cm placku, a vykrajujeme kolečka. Rozpálíme pánev potřenou tukem a kolečka na ní z obou stran do zlatova opečeme. Vychladlé potřeme rozmixovaným ovocem smíchaným s mletými ořechy, dochuceným medem a voňavým kořením.
JAK NA ZTEKUCOVÁNÍ MEDU
Velké krystaly tuhého medu škrábou na jazyku a v hrdle, špatně se roztírají, takový med se těžko vybírá ze sklenice, proto se často rozpouští – ztekucuje. Pokud se to provádí správně, téměř neztrácí svou biologickou hodnotu. Důležité je udržovat teplotu mezi 45 a 50 °C (nepřekročit ji) a občasným zamícháním maximálně zkrátit délku ohřevu. Nejlepší je ohřívat ho ve vodní lázni. Toto roztápění trvá nejkratčeji v malých sklenicích. Pokud na bytovém radiátoru udržíme ruku, můžeme med roztápět i na něm – položíme na něj sklenici a zakryjeme ho polštářem. Také si můžeme večer vyhřát vodní lázeň na 55 °C, do ní ponoříme sklenici s medem a zakryjeme polštářem. Ráno je med tekutý. Roztápění medu v mikrovlnce se nedoporučuje, protože se jím ničí jeho cenné složky.
Text: redakce :: Foto: Isifa/Shutterstock