Bazalka je ideální pro ty, kteří rádi experimentují. Kromě odrůd se zeleným listem seženete i kompaktně rostoucí drobnolistou bazalku. Výjimkou není ani bazalka s purpurovými nebo skvrnitými lístky.
Základní přehled o bazalce pravé (Ocimum basilicum)
Výživová hodnota
Energetická hodnota čerstvých lístků dosahuje pouhých 22 kcal. Listy jsou bohatým zdrojem bílkovin a olejů, vitamínu A, hořčíku, železa, vápníku a draslíku. Podporují trávení, ulevují od bolesti břicha i od nevolnosti.
Bazalka platí za jednu z nejúčinnějších bylin proti nadýmání i na podporu laktace. Stejně tak ji v sušené podobě najdete v bylinných směsích proti stresu, nevolnosti či bolesti hlavy.
Jak ji pěstovat
Bazalka pravá se vysévá na jaře buď přímo na venkovní záhon, nebo se dá předpěstovat v truhlíku. Semena se vysévají do písčitého výsevního substrátu do hloubky 5 milimetrů. Po vytvoření pravých listů je možné sazeničky přesadit do větších květináčů. Ven se pak přesazuje až po polovině května, kdy už nehrozí mrazy. Nejlépe se jí bude dařit na slunném stanovišti, kde ale bude zároveň ochráněna před poledním úpalem.
Vyžaduje dobře propustnou půdu bohatou na písek s obsahem humusu. Letní zálivka podpoří růst rostlin i tvorbu mladých listů po sklizni. U všech odrůd lze kompaktní růst podpořit zaštipováním výhonků. V zahradnictví je možné kromě klasické sadby z výsevu zakoupit i sazenice roubované, u kterých se dočkáte dřívější sklizně.
Předpěstování bazalky probíhá v měsících březen a duben a výsev na přímý záhon se doporučuje v květnu. Rozestupy by měly být 25 až 30 cm × 25 až 30 cm.
Bazalka se dá snadno pěstovat i za oknem nebo na balkonu v květináči. Tento způsob pěstování je ideální na těch zahradách, kde pěstované rostliny ve velkém poškozují slimáci.
Sběr
U drobnolistých odrůd se zaštipuje přibližně polovina délky výhonů. U velkolistých odrůd je možné sklízet samostatné listy, výhony pak znovu rychle obrostou. Sběr bazalky probíhá od července až do konce října.
Uskladnění
Výhony s listy se dají na několik dnů uchovat ve sklenici vody, i tak je vhodné je ale co nejrychleji zpracovat. Dlouhodobé uchování je pak možné v sušeném stavu nebo je lze nasekané smíchat s máslem a zamrazit.
Naše volba
Compakt – drobnolistá kompaktní odrůda ideální pro pěstování v nádobách, do salátů
Purple Opaal – bazalka s většími purpurovými listy s výrazným aroma, na bylinkové octy i pro dochucení rýžových pokrmů
Dark Green – odrůda s velkými sytě zelenými listy, ideální do salátů
Dva způsoby, co s bazalkou
- Bazalkové pesto – do mixéru dáme 2,5 hrnku čerstvých bazalkových listů, 2 stroužky česneku, velkou špetku soli, menší hrst piniových oříšků a ½ hrnku nastrouhaného parmazánu. V průběhu mixování přidáme ½ hrnku olivového oleje. Mixujeme tak, aby byla směs rozdrcená, ale přesto v ní zůstaly i drobné kousky. Naplníme do skleniček a uchováváme v lednici. Ideální přísada na těstoviny.
- Čerstvý salát – 10 čerstvých jahod, 1 malou červenou cibuli, 5 rajčat a 1 oloupané avokádo nakrájíme na střední kousky. Hrst hráškových klíčků, 400 g listů baby salátu a hrst čerstvé bazalky přidáme k ostatním surovinám. Zakápneme olivovým olejem a lehce osolíme. Podáváme se sýrem feta.
Víte, že…
…v zahradnictví se můžete setkat hned s několika druhy vytrvalé bazalky? Přezimují ovšem jen v teplých oblastech, v těch chladnějších je lepší tyto druhy pěstovat v květináči a ten na zimu přenést do interiéru.
…bazalka je opředena mnoha mýty a v mnoha zemích byla považována za kouzelnou rostlinu? Byla používána jako afrodiziakum i jako prostředek na zahánění zlých duchů a démonů.
…bazalka pěstovaná poblíž rajčat zlepšuje chuť jejich plodů?
…silné aroma této jednoleté bylinky funguje jako účinný repelent, proto se vyplatí bazalku pěstovat ve velkém poblíž terasy nebo na balkonu?
Fotogalerie
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů