Boršč na čtyři způsoby
Zeleninový základní
Nejprve si připravíme zeleninu – 250 g oloupané cibule nakrájíme na kolečka; 500 g rajčat spaříme vroucí vodou, oloupeme a nakrájíme na kousky; dva stroužky česneku oloupeme a nasekáme najemno; 750 g řepy oloupeme a nastrouháme nahrubo; tři celerové stonky očistíme a nakrájíme na plátky; 750 g brambor oloupeme a nakrájíme na středně velké kostky; 500 g zelí nakrájíme na tenké pásky. Cibuli podusíme na másle, přidáme všechnu zeleninu a patnáct minut dusíme, přilejeme litr a půl zeleninového vývaru, přidáme sůl, černý pepř, špetku cukru, dvě polévkové lžíce citrónové šťávy a vaříme asi třicet minut. Na talíři posypeme bylinkami a přidáme kysanou smetanu nebo zákys.
Luštěninový boršč
Uvaříme namočené fazole nebo boby ve větším množství vody. Vodu slijeme a použijeme jako vývar do předchozího receptu, jehož suroviny použijeme i v tomto receptu. Po uvaření zeleniny přidáme do polévky uvařené fazole nebo boby, dochutíme, ozdobíme a podáváme.
Masový boršč
Maso nakrájíme na kostky a podusíme na cibulce. Zalijeme zeleninovým nebo houbovým vývarem a uvaříme. Vývar z masa použijeme do základního receptu a zeleninu v něm uvaříme. Potom přidáme uvařené maso, dochutíme a podáváme.
Houbový boršč
Nakrájené houby podusíme na cibulce, zalijeme vývarem z hub nebo zeleninovým vývarem a uvaříme. Vývar z hub použijeme k uvaření zeleniny ze základního receptu. Potom vložíme uvařené houby, dochutíme a podáváme.
Bramboro-řepové placky
Použijeme jednu cibuli, 750 g brambor, dvě vajíčka a 600 g řepy. Řepu můžeme použít syrovou, nebo ji celou krátce povaříme, oloupeme a spolu s oloupanými brambory nastrouháme nebo rozmixujeme a necháme na sítku okapat. Potom přidáme najemno nakrájenou cibuli, vejce a zamícháme. Těsto ochutíme nastrouhanou biocitrónovou kůrou, dvěma lžícemi citrónové šťávy, solí, černým pepřem a zázvorem. Na rozehřáté omaštěné pánvi vytvoříme vždy z jedné lžíce těsta malé placky, které opékáme tři až čtyři minuty z každé strany. Podáváme posypané strouhaným sýrem s bylinkami nebo s lučinou.
Rychlé recepty
Červeno-zelená pochoutka
Oloupanou řepu nakrájíme na silnější kolečka, oboustranně je opečeme na omaštěné pánvi nebo na grilu, necháme trochu vychladnout. Potom je máčíme z obou stran v tatarské omáčce, obalíme v nastrouhaných ořeších s kořením. Současně si na páře připravíme růžičky brokolice. S těmi servírujeme upravenou řepu a vše posypeme nastrouhanou ovčí hrudkou.
Plněná řepa
Nejprve dvě středně velké řepy uvaříme ve slupce ve slané vodě, necháme vychladnout, oloupeme a vydlabeme jejich vnitřek. Z brynzy, naklíčených semínek, cukrové kukuřice, nasekané červené cibule, případně kopru a z trochy citrónové šťávy vymícháme směs, kterou řepy naplníme. Vydlabanou dužinu rozmixujeme, ochutíme drceným fenyklem a černým pepřem a zahustíme mletými ořechy a přidáme na talíři jako dip k plněné řepě.
Řepo-bramborové pyré
Připravíme si klasické bramborové pyré, které smícháme v poměru jedna ku jedné s dušenou a rozmixovanou řepou. Podáváme jako přílohu.
Červené pusinky
Do hustšího řepo-bramborového pyré z předešlého receptu přidáme jedno vejce a zahustíme mletými lískovými oříšky. Těstem naplníme sáček s ozdobnou trubičkou a na omaštěný plech uděláme malé pusinky. Pečeme ve vyhřáté troubě při 200 °C asi deset minut. Podáváme jako přílohu.
Řepa s křenem
Umytou řepu uvaříme ve slané vodě, necháme vychladnout, oloupeme a nahrubo nastrouháme. Na 250 g řepy přidáme asi tři lžíce nastrouhaného křenu a šťávu z jednoho citronu. Podáváme k pečenému masu.
Francouzská řepová omáčka
Asi 400 g očištěné řepy nakrájíme na kostky, posolíme a spolu se stroužkem lisovaného česneku, s trochou černého pepře a 1 dcl červeného vína podusíme doměkka. Potom rozmixujeme a zahustíme jíškou.
Míchaný řepový salát
Uvaříme řepu, oloupeme ji a nakrájíme na kostky. Přidáme stejné množství jablek, taktéž pokrájených na kostky. Přimícháme nasekané ořechy, dochutíme citrónovou šťávou, fenyklem a černým pepřem.
Řepový nápoj
Rozmixujeme 100 ml řepové a mrkvové šťávy s polévkovou lžící citrónové šťávy, 100 ml kefíru, trochou soli a černým pepřem. Směs nalejeme do vysokých sklenic na kostky ledu a ozdobíme stonky petržele.
Při pití šťávy z řepy je třeba postupovat obezřetně, nadměrné množství může přivodit nevolnost!
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů