Zdraví

Chcete posílit své zdraví a imunitu? Vsaďte na aromaterapii!

Potýkáte se se zdravotními obtížemi? Rádi byste posílili imunitu celé své rodiny? Nebo prostě jen toužíte po tom, aby vám bylo „lépe na duši“? Vsaďte na sílu aromaterapie. Vůně totiž dokážou být doslova zázračným pomocníkem.

Aromaterapie pro zdraví a imunitu: různé druhy éterických olejů
Aromaterapie pro zdraví a imunitu: různé druhy éterických olejů
Foto: iStock

Co se pod pojmem aromaterapie vlastně skrývá?

Označuje se tak terapeutická metoda, která využívá vonných éterických olejů k udržení stávajícího zdravotního stavu nebo jeho zlepšení. Vhodně vybraný olej nebo směs olejů totiž dokáže nejen ulevit při různorodých potížích fyzického těla i naší psychiky, ale působí také preventivně. Pokud se s vůněmi naučíte pracovat správně a především pravidelně, opravdu se můžete stát emocionálně vyrovnanějšími a odolnějšími vůči všelijakým neduhům. Vonné esence se vám tak stanou skvělými společníky jak při mimořádně náročných situacích, tak v každodenním životě.

I tady ale samozřejmě platí známé „všeho s mírou“. Vyvarujte se proto příliš vysokých koncentrací silic, protože některé vůně mohou způsobit bolesti hlavy, zvracení apod. S odborníkem se o užívání éterických olejů poraďte zejména v době těhotenství nebo v případě chronického onemocnění.

Odkud se berou éterické oleje?

Možná vám při čtení řádků o aromaterapii není úplně jasné, co že jsou ony zázračné éterické oleje vlastně zač. Pojďme si to tedy vysvětlit: Éterické neboli také esenciální oleje pocházejí z aromatických rostlin, v nichž se živiny a energie během fotosyntézy mění mimo jiné na vonné esence neboli silice. Ty se ukládají v různých částech dané rostliny, z níž se posléze získávají různými způsoby, například destilací, extrakcí rozpouštědlem nebo třeba mechanickým lisováním, což je běžné u citrusových plodů. Obecně jsou éterické oleje složené z drobných vonných molekul, které se dokážou vstřebat do kůže a vstoupit do krevního řečiště, čímž se dostanou do těla a mohou začít účinkovat.

Aromaterapie pro zdraví a imunitu: přístroj na získání éterických olejů
Foto: Shutterstock

Éterické oleje jsou ve vodě nerozpustné, zato si „rozumí“ s alkoholem nebo mastnými rostlinnými oleji. A právě rostlinné oleje lisované za studena jsou v aromaterapeutické kosmetice ideálními nosiči silic, neboť dobře pronikají do pokožky. Při výběru éterických olejů je proto důležité volit vždy ty čistě přírodní, bez jakýchkoli přídatných látek umělého původu. Pomoci vám mohou etikety, na nichž hledejte jen označení 100% přírodně éterický, nikoli např. olej vonný.

Při bližším seznamování se s aromaterapií je důležité si uvědomit, že reakce na čichový vjem je podvědomá. Nemůžeme se proto sami vědomě rozhodnout, která vůně se nám líbí či nelíbí. V praxi to ovšem neznamená, že když vám nějaká vůně „nesedí“, beztak ji musíte používat, naopak! Nechat se při výběru éterických olejů vést vlastním nosem je ta nejlepší cesta k nejlepším účinkům. Lidské tělo totiž samo nejlépe ví, co zrovna (ne)potřebuje.

Spása pro přetíženou mysl

Zažil to někdy asi každý z nás – celým tělem prostupuje nepříjemné napětí, nedokážete najít vnitřní klid, cítíte se pod stálým tlakem… a hledáte způsob, jak se oprostit od stresu a neustálého kolotoče myšlenek. Právě tady vám může být aromaterapie velmi nápomocná.

Sáhněte po éterických olejích přinášejících uvolnění a psychickou vyrovnanost. Kromě všeobecně známé uklidňující levandule dokážou navodit odpočinkovou atmosféru také benzoe, santal či kadidlo.

Neklid a úzkost spolehlivě zaženete heřmánkem, lípou nebo ylang-ylang. Bergamot si poradí s vaší přecitlivělostí, podrážděností a vztekem na celý svět podobně jako cedr, díky němuž budete odolnější vůči emočně vypjatým situacím. Na rozhoupané emoce a jejich psychosomatické projevy dobře fungují rovněž neroli (olej z květů hořkého pomeranče) či geránium.

Pakliže si nejste jistí, co přesně vás tíží, ale prostě vám takříkajíc není do zpěvu, nikdy neuděláte chybu s éterickými oleji z jakýchkoli jehličnanů. Vůně lesa je vskutku blahodárná, tak si ji bez obav dopřejte i ve chvílích, kdy jste doma.

Pro vyladěné zažívání i na hubnutí

Konzumace tučnějších a těžkých jídel je pro zimní období vcelku typická, ale našemu žaludku a trávení to příliš dobře nedělá.

Pokud se nadýmání, zácpa, plynatost či říhání týkají i vás, vhodnou pomoc můžete najít právě v aromaterapii. Jak? Používáním éterických olejů ze semínek, jako jsou fenykl, kmín nebo koriandr. Inhalujte je a nebojte se ani masáží břišní oblasti, jen při nich dodržujte směr chodu hodinových ručiček.

A víte, že oleje vám mohou pomoci i ve snaze zhubnout a zkrotit chutě na sladké? Zkuste místo uzobávání cukrovinek inhalovat po dobu 5–10 minut vanilku, pačuli, lípu nebo santal. Oklamete svoje čichové a chuťové receptory, které jsou velice úzce propojené, a touha po sladkém bude zažehnána. Na stejném principu fungují také zázvor, máta, římský kmín či kopr, díky nimž snížíte svou chuť k jídlu, což povede k zastavení nezdravého přejídání se.

Aromaterapie pro zdraví a imunitu: tyčinkový difuzér
Tyčinkový difuzér, foto: iStock

Bojovníci za lepší imunitu

Tak jako by v každé domácnosti neměla chybět náplast na důsledky všelijakých poranění, stejně důležitá je rovněž preventivní ochrana našeho zdraví. A aromaterapie vám i v tomto případě dokáže nabídnout skutečně mnoho.

Mezi nejúčinnější protivirové a antibakteriální oleje patří teatree, eukalyptus nebo ravintsara, které si poradí s různými „breberkami“ a zároveň posílí celkovou obranyschopnost organismu. Účinné jsou rovněž vůně jehličnanů, díky nimž se uvolňují dutiny a zmírňuje tvorba hlenů. Nebojte se všechny tyto éterické oleje nejen inhalovat, ale nanášet je přímo pod nos či na pulzní body těla, zejména na zápěstí. Prospějí vám také aromatické koupele, a pokud už musíte mimo domov, vezměte si s sebou inhalační tyčinku nebo navoněný kapesník.

Metody můžete během dne kombinovat mezi sebou, což ještě posílí účinky konkrétních olejů, a to zejména na počátku rozvíjejícího se nachlazení, virózy či chřipky.

Aromaterapie pro nejmenší

A jak je to s aromaterapeutickým posilováním imunity u dětí? Pro nejmenší děti se hodí mateří douška, jehličnany nebo sladké citrusy. U těch větších můžete navíc sáhnout po ravintsaře či eukalyptu radiata. Zpříjemnit vůněmi můžete dětem i večerní koupací rituál, případně si takový rituál vytvořte z masáží, které se mohou stát skvělým nástrojem i k posílení vzájemných citových vazeb.


Text: Helena Pokorná Hladíková
Foto: iStock, Shutterstock
Zdroj: A. Zrubecká: Aromaterapie podle ročních období, CPress 2018