Zahrada

CO POTŘEBUJÍ KVĚTINY V ZIMĚ?

Pokojové rostliny mají během zimy období vegetačního klidu. Navzdory tomu jim musíme věnovat aspoň minimální pozornost. V zimě také mnoho pokojových rostlin rozkvétá. Poradíme vám, jak se o ně postarat, aby úspěšně a v dobré kondici přečkaly až do jara.

POZOR NA SLUNCE!

Pokojovým květinám je třeba dopřát především dostatek světla, jinak slábnou a jsou náchylnější k chorobám a napadení škůdci. To znamená, že bychom je měli přemístit blíže k oknům. Ideální je, když na ně dopadá světlo ze všech stran, na své si přijdou rostliny tam, kde na ně dopadá světlo shora, například ze střešních oken. Je však třeba dát pozor, aby se listy nedotýkaly okenních tabulí, dokonce by na ně neměly dopadat ani přímé sluneční paprsky. Zimní sluníčko je totiž silné a mohlo by způsobit na listech popáleniny.

I PRŮVAN ŠKODÍ

Interiérové rostliny by se v zimě neměli nacházet v blízkosti tepelných zdrojů a ani v průvanu. Tedy ne tam, kde se často otevírají dveře a okna. Pozor při umístnění v halách a chodbách, kde se otevírají vchodové dveře. Také není dobré soustřeďovat pokojové rostliny do blízkosti hořících svíček či aromalamp. Rostliny při nich trpí a může se to projevit na listech, na kterých potom vznikají nepěkné skvrny.

NEMOCNÉ IZOLUJEME

Opatrnosti je třeba i u nemocných rostlin. Ty bychom měli izolovat od zdravé zeleně. V zimě také dáváme pozor, aby rostliny nepřekážely při procházení místností, v níž jsou umístněné. Mohou se poškodit a jejich regenerační schopnost je v zimním období výrazně nižší.

 

péče o pokojovky v zimě - zálivka

ZÁLIVKA

Pokojovky zavlažujeme vodou pokojové teploty (odstátou) a mezi každou další zálivkou necháme substrát vždy mírně vyschnout. Takto se ke kořenům dostane potřebný vzduch a nebudou zahnívat. Nejhorší je pro rostlinu opakované přelití, případně chladný substrát, což může vzniknout tehdy, když bude květina umístěna na okenním parapetu u netěsnícího okna, kam se dostává chlad zvenku.

Rostliny zavlažujeme na substrát, v některých případech do podmisky (africké fialky, cyklámeny). Nezapomínáme na kontrolu vody v podmisce. Je třeba ji odstraňovat, jinak hrozí zahnívání kořenů. Kaktusy a sukulenty zavlažujeme v zimě minimálně. Více vláhy potřebují kapradiny a rostliny pocházející z tropů. Broméliím lijeme vodu do středu listové růžice.

 

péče o pokojovky v zimě-přihnojování

PŘIHNOJOVÁNÍ

Přihnojování je v období vegetačního klidu potřebné jen v případě kvetoucích a reprezentativnějších druhů, jako jsou například palmy, draceny či monstery.

Na přihnojování použijeme poloviční dávku hnojiva, vždy takového, které je určené pro danou skupinu rostlin (pro kvetoucí rostliny, speciální hnojivo pro palmy, draceny a podobně).

Rostliny v zimě stačí přihnojovat jednou za 3 až 4 týdny, ideálně formou zálivky. Při přihnojování musí být substrát mírně vlhký. Na ošetřování a zároveň přihnojování je možné použít i speciální vlhčené utěrky, například u orchidejí.

 

péče o pokojovky v zimě rosení

VLHKOST A OŠETŘOVÁNÍ OD PRACHU

Druhy vyžadující vyšší vzdušnou vlhkost minimálně 2x týdně postřikujeme, případně sprchujeme vlažnou vodou. Praktické je mít po ruce rozprašovač s odstátou vodou. Druhy s nejvyššími nároky na vzdušnou vlhkost, například masožravé rostliny, je potřeba na zimu zavřít do pokojových skleníčků, které jim poskytnou optimální podmínky. V suchých a zakouřených interiérech by totiž chřadly. Velkolisté a dekorativní rostliny zbavujeme prachu pomocí suchého a jemného hadříku, případně mírně navlhčené. Prach by snižoval jejich estetickou hodnotu a výrazně ovlivňoval jejich vitalitu. Při odstraňování prachu z listů je nutné postupovat opatrně, abychom nepoškodili listy. U druhů s jemnějšími listy používáme plochý štětec.

 

péče o pokojovky v zimě orchideje

PÉČE O ORCHIDEJE

Orchideje, které v zimě kvetou, by měly být v místnosti s teplotou maximálně do 18 °C. Díky tomu budou podstatně déle kvést. Tyto elegantní rostliny zavlažujeme jednou týdně odstátou vodou. Je však třeba zabránit přemokření substrátu.

Když orchideje kvetou, přihnojujeme je i během zimních měsíců hnojivem určeným na orchideje. Platí, že orchideje v zimě nestříháme ani nepřesazujeme a pokud je to možné, vyhneme se i jejich přemisťování. Pod odkvetení odstraníme suché květy i s částí stonku.

 

péče o pokojovky v zimě - tvarování

ŘEZ A TVAROVÁNÍ

Během zimy pokojové květiny nepřesazujeme, nerozmnožujeme, nepřemisťujeme a ani nestříháme. Pokud nám však například na popínavých rostlinách překážejí některé výhony, můžeme je odstřihnout, případně je můžeme připevnit k opoře nebo konstrukci. Je-li některá část rostliny poškozená, napadená chorobou či škůdcem, můžeme odstřihnout i tu. Používáme čisté a ostré nůžky. Řezu nemocných částí v zimě se můžeme vyhnout například i použitím chemických ochranných postřiků. V zásadě však v zimních měsících neprovádíme radikální tvarování, seřezávání či zmlazování. S těmito zásahy počkáme na jaro.

 

péče o pokojovky v zimě - po odkvětu

ESTETICKÉ ÚPRAVY

Odkvetlé květy snižují estetickou hodnotu rostliny, proto je potřeba je i v zimě odstraňovat z kvetoucích druhů, nejlépe za pomoci nůžek, pouze u cyklámenů je stačí opatrně vytrhnout. Přitom je vhodné rostliny prohlédnout, hlavně zespodu, a odstranit suché, žloutnoucí či poškozené listy. Ty mohou být zdrojem chorob a škůdců. U kvetoucích rostlin zároveň platí, že v chladnějších a světlých prostorách jejich krása vydrží déle. Nejhorší je například cyklámeny či azalky umístit do zakouřené a suché místnosti. Tady bude jejich životnost kratší. Kvetoucí rostliny v žádném případě nepřemisťujeme!

ODBORNÍK RADÍ

  • Použití lesků na listy je nutné v zimě minimalizovat!
  • Když se na povrchu substrátu vyskytne bílý povlak, stačí ho zkypřit. Jde-li o plíseň, je nutné vrchní vrstvu substrátu vyměnit.

Text Daniel Košťál

Foto Dano Veselský, Bloomingville