Poradna

Jak mít vždy zářivě bílé prádlo. Potřebujete jen běžné kuchyňské pomocníky

Díky těmto tipům bude vaše prádlo opět zářivé. Přečtěte si, jak na to, a zapomeňte na zašedlé oblečení jednou provždy. Nejlepší na tom je, že potřebujete jen běžné kuchyňské pomocníky, které už máte doma. Pojďme se tedy podívat, jak je správně použít.

Koš špinavého prádla vedle pračky
Zdroj: Shutterstock

Citrónová šťáva

Citron je vlastně kyselina, má bělicí účinky. Funguje skvěle na zažloutlé prádlo a také na odstranění různých skvrn. Jak na to? 100 ml citronové šťávy nalijte přímo do bubnu pračky a dejte prát. Pokud máte více času, namočte prádlo do horké vody a přidejte plátky citronu. Nechte několik hodin namáčet a poté vyperte.

Peroxid

Potřebovat budete 3% peroxid vodíku, který zakoupíte v lékárně. Jak na to? Do 2 litrů vody přidejte 1 lžíci peroxidu. Do roztoku namočte zašedlé prádlo a nechte asi půl hodiny namáčet. Poté vyperte.

Zářivě bílé ručníky
Zdroj: Shutterstock

Vinný ocet

Prádlo vybělí, vydesinfikuje a také změkčí. To je úžasné, ne? Nejlepší volba je ocet vinný, ale kvasný (lihový) ocet také funguje, i když ne tak dobře. Jak na to? Rozmíchejte 5 lžic octa ve 2 litrech teplé vody. Do roztoku namočte prádlo. Po pár hodinách oblečení vyperte.

Tip: Ocet také můžete použít místo aviváže, bude stačit ½ sklenice. Nebojte se, po vůni octa nebude po uschnutí prádla ani stopy.

Modrý inkoust

Věděli jste, že nejbělejší bílá barva má modrý nádech? Díky tomu prádlo vypadá bělejší, než doopravdy je. Dříve se právě kvůli tomuto efektu přidávalo při praní modré barvivo, dnes ho ale můžete nahradit inkoustem. Asi si teď říkáte, že jsem snad přišla o rozum. Ve skutečnosti tady mluvíme o pár kapkách na celou pračku, a tak se není čeho bát. Jak to funguje? Inkoust nevybělí vaše prádlo, ale za to ho dokáže opticky rozjasnit.

Kypřicí prášek nebo jedlá soda

Prášek na pečení pomůže prádlo vybělit a jedlá soda pak zase udržet získanou bílou barvu. Jak na to? Oboje se používá stejně – stačí je přidat rovnou do bubnu pračky nebo nechat prádlo namočené na několik hodin v roztoku vody a jedlé sody/kypřicího prášku. Anebo smíchejte 1 kypřicí prášek na 1 litr vody, do roztoku namočte prádlo a nechte alespoň hodinu působit. Poté vyperte.

Sůl

Opět platí, že sůl je nad zlato. Je to tak všestranný pomocník. Ohledně bělení prádla je skvělým pomocníkem, a navíc také velmi šetrným. Jak na to? Na 3 litry vody přidejte 1-2 lžičky soli. Prádlo do tohoto roztoku namočte minimálně na 5 hodin, nejlépe však na celou noc. Poté vyperte běžným způsobem.

Používejte aviváž speciálně určené pro bílé prádlo, jinak má látka tendenci žloutnout.
Používejte aviváž speciálně určené pro bílé prádlo, jinak má látka tendenci žloutnout. | Zdroj: Shutterstock

Obarvené prádlo

Dali jste omylem něco barevného do pračky s bílým prádlem a teď je obarvené? Pomůže vám jedlá soda nebo kypřicí prášek. Do bubnu přidejte jednu lžičku a dejte prádlo vyprat.

Jak prát bílé podprsenky

Jestli něco rychle ztrácí bílou barvu, tak jsou to podprsenky. Může za to pot, ale také různé tělové oleje a mléka. Pračku přepněte na jemný prací cyklus s teplou vodou. Přidejte prací prášek a do pračky nalijte 1 hrnek bílého octa nebo citronové šťávy. Aby se zabránilo silnému znečištění, měla by se prát často. Ideální teplota je nižší než 30 stupňů, nejlepší volbou je praní v ruce. Z domácích prostředků na bělení funguje sůl, ocet nebo citronová šťáva. Pomáhá také namočení společně s jedlou sodou nebo kypřicím práškem.

Sušení: Síla slunce

I samotné sušení má velký vliv na to, jestli bude prádlo běloskvoucí. Nejlepší volbou je sušení na sluníčku. Sluneční světlo má totiž bělicí schopnosti. Pomůže vám dokonce i se skvrnami na prádle.

I samotné sušení má velký vliv na tom, jestli bude prádlo běloskvoucí
I samotné sušení má velký vliv na tom, jestli bude prádlo běloskvoucí | Zdroj: Shutterstock

Pár tipů navíc

  • Bílé prádlo perte vždy odděleně, nikdy ne dohromady s barevným.
  • Lepší je prát odděleně i různé materiály: zvlášť perte přírodní a pak v další pračce syntetické.
  • Správná teplota pro praní syntetických materiálů je 40 stupňů, více ne, jinak by mohly získat zašedlý nebo nažloutlý odstín.
  • Přírodní materiály naopak perte minimálně na 60 stupňů. Některé druhy povlečení snesou i 95 stupňů (bavlněné a damaškové povlečení, ale raději vždy zkontrolujte cedulku, abyste měli jistotu).
  • Nepoužívejte příliš mnoho pracího prostředku.
  • U velmi špinavého prádla je lepší sáhnout po pracím prášku, nikoli gelu.
  • V drogerii se dá zakoupit speciální ubrousek, který přidáte do bubnu pračky a ochráníte tak prádlo před zašednutím.
  • Používejte aviváž speciálně určenou na bílé prádlo, jinak má látka tendenci žloutnout.
  • Pravidelně čistěte pračku od vodního kamene, ten totiž může být příčinou zašednutí prádla.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: www.theywear.cz, www.goldea.cz, www.adbz.cz, www.zijemehomemade.cz