Jak plíseň vzniká?
Původ plísně je ve vlhkosti a špatné cirkulaci vzduchu. Ideální vlhkost je okolo 40-60 %. Špatná cirkulace vede k hromadění vlhkosti, která následně narůstá. Při vlhkosti nad 60 % už roste riziko vzniku plísní. Voda kondenzuje na nejstudenějších místech, a právě tam plíseň začne vznikat.
Prevence: Jak zabránit vzniku plísně
Odstraňte potenciální zdroje nadměrné vlhkosti. Plíseň v koupelně či kuchyni často způsobuje srážení vodní páry. Tomu předejdete odvětráním nebo zapnutím digestoře. Prádlo sušte v místnosti s dobrou cirkulací vzduchu. Při zalévání květin dávejte pozor, aby se voda nedostala na okolní stěny a plochy.
Větrání je základ: pravidelné větrání je důležité. Větrejte rychle, ale intenzivně, s okny dokořán. Tím zajistíte rozproudění vzduchu v místnosti a odvod přebytečné vlhkosti. Jen ventilace není v zimních měsících efektivní.
Regulace teploty: kolísání teplot uspíší rozvoj plísně. Stejně tak je problém kombinace nízkých teplot a vysoké vlhkosti. V místech s vysokým únikem tepla jsou povrchy chladnější, a ohřátý vzduch tak kondenzuje snadněji. Často se jedná o mezery, spáry a rohy. Vysrážená voda pak zajišťuje ideální podmínky pro vznik plísně.
Zdi musí dýchat: Obývací stěny, pohovky nebo závěsy mohou bránit přirozené cirkulaci vzduchu. Mezi nábytkem a stěnami nechte alespoň 5 centimetrů prostoru. Skvělé je i používání ventilátoru.
Hlídejte problematická místa: pokud se na některých místech plíseň objevuje pravidelně, je její ložisko zřejmě hluboko ve zdi. Řešením mohou být odvlhčovače vzduchu, v případě většího prostoru pak elektrický odvlhčovač.
Vytápějte místnosti i když nejste doma. Nechte radiátory puštěné na minimální teplotu, aby místnost úplně nevychladla. Když totiž vypnete topení, místnosti se ochladí, stěny zchladnou a zvlhnou. Když opět zatopíte, teplo rozšíří bakterie a usnadní množení plísní. Podle odborníků je nesprávné topení dokonce tou nejčastější příčinou plísní. Teplota v místnosti by vždy měla být nad 20 stupňů.
Odstranění plísně
Napadená místa nejdříve desinfikujte nátěrem, postřikem, namáčením a otřením povrchu. Zdivo v bytě nastříkejte dezinfekčním prostředkem a podlahy omyjte vhodným dezinfekčním přípravkem s fungicidním účinkem. Na postižená místa nastříkejte přípravek ze vzdálenosti 5-10 cm a po dvaceti minutách ošetřené místo omyjte vodou nebo nechte zaschnout. Při silném napadení je třeba postup opakovat.
Pro preventivní ochranu při stavbách a rekonstrukcích v extrémně vlhkém prostředí se doporučuje přidávat přípravky přímo do zdicích malt, omítek a spárovacích hmot.
Dále následuje mechanická očista, a to vždy za mokra, aby nedošlo k rozprášení částic plísní. Mechanické odstranění se musí provádět do maximální možné hloubky, abyste zničili podhoubí.
Při práci s dezinfekčním přípravkem je nutné dodržet bezpečnostní pokyny výrobce: použijte ochranné rukavice, ochranný oděv a při postřiku používejte brýle, ochranný štít či respirátor. Materiál použitého aplikačního zařízení nesmí být z kovu. Nejvhodnější je umělá hmota.
S plísní si můžete poradit i s přírodními přípravky a babskými radami
DIY sprej proti plísním: Tento přípravek si můžete vyrobit sami. Stačí připravit emulzi z ¼ hrnku bělidla a 2 hrnků teplé vody. Nalijte ji do rozprašovače a nastříkejte na zeď. Po deseti minutách očistěte štětcem nebo houbičkou. Pokud plíseň nezmizí na první pokus, počkejte půl hodiny a proces opakujte. Do emulze můžete přidat i pár kapek levandulového esenciálního oleje pro odstranění nepříjemného zápachu bělidla. Levandule také pomáhá při dezinfekci, protože zabraňuje šíření plísní.
Ocet: Smíchejte ocet a vodu v poměru 1:4. Tímto roztokem nastříkejte postižené místo na stěně a nechte zaschnout. Kvůli zápachu je pak dobré místnost dobře vyvětrat. Ocet může zabít povrchovou plíseň, ale nemusí si poradit s plísní, která už pronikla hluboko do materiálů jako je dřevo nebo sádra. V těchto případech bude nutné použít silnější protiplísňový prostředek.
Jedlá soda: Smíchejte stejné množství octa a vody. Ke směsi přidejte jedlou sodu a vytvořte pastu. Naneste ji na zeď a nechte zaschnout, poté seškrábněte.
Nejčastější chyba
Plíseň se nikdy nesnažte přetřít barvou. Musíte ji nejprve odstranit pomocí dezinfekce a použít penetraci. Penetrace je opravdu zásadní, jde totiž do hloubky podkladu, který je plísním vystaven stejně jako povrchová malba.
Text: Jiří Lopatka
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů