Neustálý prach, odkud se bere?
Neustálý prach vás přivádí k šílenství? Není divu, jeho přítomnost může mít totiž na naše zdraví neblahé účinky. Dráždí dýchací cesty, zhoršuje alergie, dráždí oči a rovněž i zvyšuje riziko infekcí. Odkud se ale bere?
Domácí prach se skládá z mnoha částí, včetně odumřelé kůže, vlasů, textilu, pylu, plísní a bakterií. Venkovní prach k nim navíc přidává saze, prachové částice z pneumatik a průmyslové znečištění. V blízkosti staveb se do prachu dostanou i jemné částice betonu, sádry a dřeva. Nemůžeme zapomenout ani na biologický prach, tvořený pylem, plísněmi, roztoči a dalšími živými organismy.
Většina prachu se do interiéru dostává zvenčí – okny, dveřmi, větrem, s lidmi i mazlíčky. Přineseme si ho dovnitř na oblečení i botách. Další prach se potom uvolňuje z nábytku, koberců, textilu a dalších předmětů v domácnosti.
Jemný prach s vysokým obsahem alergenů dráždí dýchací cesty, zhoršuje astma a alergie může vést i k chronickým dýchacím potížím.
Kdy je doma nejvíce prachu?
Nejvíce prachu je doma v zimě a v noci mezi 18. hodinou a půlnocí, kdy lidé tráví nejvíce času uvnitř domu. Studie Dyson Global Air Quality Connected Data ukázala, že v Česku vrcholí znečištění ovzduší v interiéru mezi 21. až 22. hodinou večerní.
10 tipů, jak bojovat s prachem v domácnosti
I když se prachu v domácnosti nikdy úplně nezbavíme, s trochou snahy a péče však můžeme jeho množství výrazně snížit a chránit své zdraví a pohodu.
- Větrejte s rozvahou. Čerstvý vzduch je skvělý, ale venku je prašno. Ani sítě na oknech a dveřích nezadrží pyl a drobné prachové částice. Během pylové sezóny proto okna a dveře zavírejte a větrejte krátce a často (v zimě 4-6 minut, na jaře a na podzim 10-20 minut, v létě až 30 minut).
- Zastavte prach u dveří. Pomohou vám v tom kvalitní rohožky a zouvání bot u dveří.
- Vysávejte koberce a čistěte podlahy. Koberce a předložky zachycují prach mnohem snáz než tvrdé podlahy. Časté vysávání (ideálně s HEPA filtrem) je proto nutností. Tvrdé podlahy vytírejte vlhkým mopem alespoň jednou týdně.
- Pořiďte si čističku vzduchu. Čistička s HEPA filtrem zachytí prach a alergeny ze vzduchu. Umístěte ji blízko dveří nebo okna a nezapomínejte pravidelně měnit filtry.
- Utírejte prach správným způsobem. Utírejte ho elektrostatickou prachovkou nebo hadříkem z mikrovlákna, ne peřím, které prach jen rozptyluje. Prach utírejte seshora směrem dolů.
- Zvlhčujte v domě vzduch. Suchým vzduchem se totiž prach šíří rychleji. Udržujte proto vlhkost v místnostech nejlépe mezi 40-60%. Pomohou vám v tom zvlhčovače nebo misky s vodou, které postavte k radiátorům.
- Perte často ložní prádlo a čistěte matrace. Ložní prádlo a ručníky perte alespoň jednou týdně, matrace, peřiny a polštáře jednou měsíčně.
- Minimalizujte ve svém domě počet dekorací. Čím méně drobností máte, tím snáze se uklízí a tím menší je prostor k zaprášení. Kromě samotných dekorací omezte rovněž záclony, ubrusy, deky a polštáře.
- Pravidelně kartáčujte své mazlíčky. Pravidelná péče o mazlíčky snižuje množství srsti v ovzduší.
- Vyrobte si antistatický sprej. Potřebujete k tomu vodu, ocet, olivový olej a prostředek na nádobí. Sprej odpuzuje prach, usnadňuje úklid a prodlužuje dobu mezi utíráním prachu.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů