Podstatou aerárií je specifická výsadba rostliny ve vhodné skleněné nádobě, ta může mít libovolnou podobu i velikost. Zajímavé budou varianty s větším objemem, které postavíte na stůl nebo k oknu nebo můžete zvolit minimalistické řešení s malou hmotností v podobě závěsné baňky.
My vám ukážeme postup výroby jednoduchého závěsného aerária s výsadbou sukulentu. Skleněnou baňku seženete v internetových obchodech nebo v zahradnictví. Péče o sukulent je jednoduchá a spočívá pouze v občasné zálivce. Pozor si dávejte pouze na přelití.
Hnojit nutně nemusíte, ale v případě dlouhodobého pěstování je určitě dobré hnojivo rostlině dopřát. Životnost aerária je závislá na péči a dlouhověkosti rostliny. Volte ideálně málo náročné a méně vzrůstné druhy, které i v tak malé baňce vydrží několik let.
Ve větších nádobách, které umožňují umístění většího množství substrátu i drenáže, můžete ale pěstovat i mnohem náročnější rostliny jako orchideje, masožravky i kapradiny.
Vyrábíme závěsné aerárium
Na dno baňky nasypte vrstvu písčitého substrátu pro sukulenty. Pro výsadbu jsme zvolili pokojový starček.
Rostlinu vyjměte z květináče a lehce jí narušte bal.
Opatrně ji vysaďte do substrátu tak, aby její výhony rostly směrem ven z nádoby. Substrát lehce stlačte prsty.
Na povrch nasypte drobný štěrk, který zamezí vyplavování substrátu. Rostlinu zalijte. V případě větší nádoby se dává vrstva štěrku i na dno jako drenáž.
Další sukulenty vhodné pro výsadbu: dužnatka (Echeveria), živé kameny (Lithops), svícník (Ceropegia woodii).
Text, foto, realizace: redakce
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů