Jarní bylinná směs s kopřivami (čaj, smoothie)
Základ této směsi, kterou si můžete usušit do podoby čaje, nebo si z ní připravit smoothie, tvoří listy kopřiv. Ty skvěle doplňují například listy jitrocele a květy sedmikrásek. Směs těchto bylinek pak může napomáhat detoxikaci těla a podporovat celkovou vitalitu. Vyzkoušejte ji například při zklidnění zažívacího traktu a ve chvílích, kdy budete potřebovat posílit tělo i mysl.
Ingredience:
- kopřivové listy (měly by tvořit polovinu celkového množství směsi)
- jitrocelové listy
- květy sedmikrásek
- petržel a meduňka pro dodání osvěžující chuti
Postup:
- Pro přípravu čaje na uskladnění všechny bylinky usušte (například na sítu, nebo v domácí sušičce). Pokud si čaj chcete dopřát rovnou, stačí čerstvé bylinky zalít teplou vodou a nechat směs vyluhovat.
- Pro přípravu smoothie všechny bylinky natrhejte či nasekejte na jemnější kousky, dejte je do mixéru, přidejte vodu a zpracujte do podoby smoothie.
Bylinná směs s lipovým a bezovým květem (čaj)
Květy lípy a bezu jsou tradičně velmi ceněné pro své uklidňující účinky při chřipce a nachlazení. Proto si tuhle směs užijete hlavně ve chvílích, kdy budete potřebovat posílit organismus, uvolnit ucpaný nos a zklidnit podrážděný krk. Čaj si taky užijete pro relaxaci po náročném dni.
Ingredience:
- květy lípy
- květy bílého bezu
- máta a heřmánek pro zpestření chuti
Postup:
- Smíchejte sušené květy lípy a bezu v poměru 1:1.
- Přidejte mátu a heřmánek podle chuti (např. na 2 části lípy/bezu 1 část máty a heřmánku).
- Zalijte směs horkou vodou, po 10 minutách sceďte a případně ještě přidejte med na oslazení.
Zelená jarní směs (smoothie, salát)
Všechny byliny, které v tomto receptu najdete se vyznačují vysokým obsahem vitamínů a minerálů. V tomto konkrétním případě si tedy dopřejete pořádnou dávku železa, kalcia a vitamínů K, A a C. Což ocení například váš trávicí systém a pokožka.
Ingredience:
- listy kopřivy
- listy jitrocele
- listy pampelišky
- listy mladého špenátu
Postup:
- Všechny nasbírané listy omyjte.
- Pro přípravu smoothie je nasekejte nadrobno, dejte do mixéru, přidejte vodu a zpracujte.
- Pro přípravu do podoby salátu nechejte listy v celku, případně je natrhejte na menší kousky a doplňte olivovým olejem, nebo oblíbenou zálivkou.
Uklidňující bylinná směs s heřmánkem a lípou (čaj)
Tento čaj si zamilujete hlavně pro jeho uklidňující účinky. Vždyť obsahuje samé bylinky, které jsou známé hlavně pro své relaxační a antistresové vlastnosti. Pokud tedy hledáte čaj, který je jako stvořený pro pohodové usínání, tady ho máte.
Ingredience:
- heřmánek
- lípa
- levandule
- meduňka
Postup:
- Smíchejte sušený heřmánek, květy lípy, levanduli a meduňku ve stejném poměru.
- Zalijte směs horkou vodou, po 10 minutách sceďte a případně ještě přidejte med na oslazení.
Medový sirup s jarními bylinkami
Tento sirup využívá především síly bylinek, které jsou spojené s léčením nachlazení a svými antiseptickými a antivirovými vlastnostmi. Vzhledem k tomu, že samy o sobě nemají příliš výraznou chuť, je dobré při přípravě tohoto sirupu použít med, který mu dodá příjemnou vůni i chuť. Vzhledem k tomu, že některé z uvedených bylinek letos “předběhly” v růstu své kolegyně, do sirupu je letos už nepřidáte. To ale nevadí – i léčivky, které jsou na polích a loukách v tuto chvíli ještě k dispozici, vám pomohou připravit skvělou dobrotu.
Ingredience:
- hluchavky
- květy pampelišky
- řebříček
- květy sedmikrásky
- popenec
- podběl
- fialkové listy a květy
Postup:
- Bylinky “zbavte broučků” a nechejte je 24 hodin louhovat ve vodě. Nejlépe v pramenité a ve skleněné nádobě. Pokud nemáte například skleněnou mísu, použijte plastovou. V žádném případě bylinky nedávejte do kovové nádoby.
- Druhý den bylinky i s vodou přelijte do hrnce, přiveďte k varu, přikryjte pokličkou a nechejte pracovat tak dlouho, dokud se voda nezredukuje na polovinu původního objemu.
- Hrnec odstavte a nechejte směs přes noc louhovat.
- Druhý den bylinky slijte, tekutinu zahřejte na mírném plameni, přidejte šálek až dva medu a míchejte, dokud se nerozpustí. Směs nesmí vařit, aby nedošlo ke zničení prospěšných enzymů obsažených v medu.
- Poté sirup nalijte do perfektně čistých, dobře uzavíratelných lahví. Sirup uchovávejte nejlépe v chladu a temnu, kde vám vydrží několik měsíců.
GALERIE
Zdroj: Martin Sítek
Foto: Shutterstock