Pořízení vrtačky ovlivňuje to, jaké s ní máte plány
Pořízení vrtačky je bezesporu ovlivněno tím, k jakému účelu by měla sloužit. Je proto nutné si položit otázku, zda s ní máte v plánu vykonávat pouze jednoduché práce, tedy občasné vrtání (montování nábytku, šroubování nebo vrtání do měkkých materiálů) nebo náročné práce spojené s demolicemi, vrtáním do stěn, zdiva nebo třeba betonu. Odpověď na tuto otázku zásadně ovlivňuje výběr typu vrtačky.
Jaké máme základní typy vrtaček a k čemu se hodí?
Aku vrtačka
Aku vrtačka je pro vás tou pravou vrtačkou, pokud máte v plánu doma zavrtat jen pár šroubků, třeba při skládání nábytku. S tím správným vrtákem dokážete s touto vrtačkou také vyvrtat i malé dírky do dřeva, sádry nebo do měkčích kovů. Velkou výhodou těchto vrtaček je, že fungují na dobíjecí baterie, takže nepotřebují být neustále připojené k zásuvce. Aku vrtačky navíc často nabízí i vyměnitelné akumulátory, což se hodí, když máte v plánu pracovat delší dobu.
Vrtačky bez příklepu
Vrtačky bez příklepu jsou ideální k přesnému vrtání v zámečnické nebo stolařské dílně, například pro nýtování, vrtání otvorů pro závit nebo kolíkování. Absence příklepového mechanismu umožňuje kvalitnější uložení výstupní hřídele a tím větší přesnost. Nicméně, vrtačky bez příklepu neoplývají velkým výkonem. Z části je to proto, že vývrty z ruky mají malý průměr, ale hlavně i proto, aby byly lehké a dalo se s nimi pracovat dlouhodobě bez větší námahy. Nebývají vybaveny pomocným držadlem a nelze je obvykle upnout do stojanů a držáků. Slouží k přesnému vrtání v zámečnické nebo stolařské dílně, například pro nýtování, vrtání otvorů pro závit nebo kolíkování.
Příklepová vrtačka
Příklepová vrtačka se od všech ostatních typů vrtaček liší přidanou funkcí tzv. příklepu. Díky tomu zvládne o něco náročnější vrtání, stále si ale zachovává preciznost. Jde již o velmi univerzální přístroj. Kromě vrtání ji můžete použít rovněž i k vykružování, šroubování nebo k broušení. Díky příklepu lehce provrtáte kámen, cihly, beton i panely. Pro vrtání s příklepem je však nutné využívat pouze k tomu určené vrtáky do zdiva, které mají špičku vyztuženou karbidovými plátky. Nezapomínejte však při vrtání do dřeva nebo kovu příklep vypnout, abyste předešli poškození vrtáku. Příklepové vrtačky můžeme dále rozdělit na přístroje se stálým převodem nebo s dvoustupňovou převodovkou.
Vrtací kladivo
Vrtací kladivo je ideálním nástrojem pro vrtání do betonu. Tato kladiva jsou vhodná pro demolice. Rozhodně se nejedná o příliš univerzální nástroj, protože kvůli své větší síle může poškodit materiál. Na rozdíl od mechanického příklepu u klasických příklepových vrtaček se zde využívá podstatně účinnějšího elektricko-pneumatického příklepu. Vrtací kladivo od příklepové vrtačky rychle rozlišíte i podle systému upnutí vrtáku. Obyčejné čelisťové sklíčidlo zde bývá zpravidla nahrazeno rychloupínacím systémem, byť se dnes na trhu objevují i modely, které oba typy upnutí kombinují.
Diamantová, čili jádrová vrtačka
Diamantová vrtačka představuje to nejlepší na trhu mezi všemi druhy vrtaček. Vyznačuje se velmi vysokým výkonem. Beton, asfalt ani tvrdý kámen pro tuto vrtačku nepředstavuje problém. Perfektně zvládá i vrtání otvorů do trubky. K vrtačce můžete rovněž připojit také zdroj vody, aby se při vrtání neprášilo.
Úhlová vrtačka
Úhlová vrtačka nezná špatný úhel. Dostanete se s ní prakticky všude. Její zakřivená hlava vám umožní pracovat i v těžce dostupných místech díky sklíčidlu do 10 mm. Může být i aku. A dokonce ji můžete využít i jako šroubovák.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů