Zahrada

Jak využít záhony, když odkvetou letničky?

Letničky patří k nádherným a vděčným rostlinám. Jejich předností je bohaté kvetení, které však postupně s přicházejícím podzimem slábne a končí. Jak využít prázdný záhon po letničkách? Způsobů je několik.

květinový záhon

Trvalá výsadba

Pokud se letničky na záhoně ne­osvědčily, můžeme místo nich na podzim vysadit trvalky. Vysazujeme je v první polovině října – ještě je teplo a dostatek vláhy pomůže rostlinám dobře zakořenit. Trvalky můžeme zkombinovat s kvetoucími keři (růže, ibišek), okrasnými trávami a cibulovinami.

Okrasné trávy

Můžeme si vysadit jen záhon s okrasnými trávami. Jejich nabídka je na podzim nejširší. Trávám se bude stejně jako letničkám dařit na slunných místech s propustnou a výživnou půdou. Hodí se i na větrná místa. Vysazují se s kořenovým balem. Rostliny musí mít kolem sebe dostatek prostoru.

Cibuloviny

Další možností je výsadba cibulovin. Jejich nabídka je podobně jako u trav na podzim největší. Vhodné jsou tulipány, narcisy, hyacinty či okrasné česneky. Zajímavý je záhon okrasných trav doplněný narcisy a okrasnými česneky. Cibuloviny by se měly sadit do hnízd, nikoli jednotlivě, u každého druhu je třeba dbát na správnou hloubku výsadby.

Letničky na přezimování

Na záhon si můžeme vysít i osiva letniček na přezimování. Okrasné máky, černuchy, stračky, měsíčky nebo lokanky do zimy vytvoří listy a koncem příštího jara bohatěji rozkvetou.

podzimní záhon

Zelené hnojení

Prázdné záhony po letničkách můžeme obohatit o živiny přirozenou formou, když začátkem října na připravenou plochu vysejeme směs na zelené hnojení. Při důkladném zavlažování se brzy vytvoří porost, který potom zapracujeme (na podzim nebo brzy na jaře) do půdy. Ta se tak obohatí o humus a živiny, zkvalitní se její struktura, bude vzdušnější a zlepší se její vodní režim. Na zelené hnojení můžeme použít speciální směsi, které se dají koupit v zahrádkářských prodejnách. Obvykle obsahují jetel, svazenku, hořčici, vikev, řepku nebo pohanku. Jde o způsob, jak zkvalitnit půdu bez chemie.

Dobrá rada
Rostliny aksamitníků, lichořeřišnic nebo měsíčků po vytrhání (před namrznutím) zapracujeme rýčem do půdy – obohatí ji o humus a zabrání rozmnožování háďátek. Půdu doslova vydezinfikují.

Kdy je likvidovat

Likvidujeme úplně odkvetlé letničky se seschnutými natěmi, ne ty, které jsou ještě zelené a mají květní pupeny. Chceme-li si z některých druhů posbírat semena, ponecháme je na záhonu (astry, ostálky, měsíčky, krásenky, černuchy). Semena sbíráme celý podzim.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock