Odpověděla: Anna Szabóová
Obecně vhodné podmínky k jejich přezimování jsou: světlá, chladná místnost, ideálně +8 až 12 °C, zálivka 1× za 2–3 týdny, pozor však, aby nebyly dlouhodobě přemokřené. U jednotlivých druhů muškátů najdeme i jisté rozdíly. Ven se vykládají až tehdy, když pomine riziko jarních mrazů, cca po 15. květnu.
Muškáty zahradní (Pelargonium zonale hortense)
Jsou klasické, vzpřímeně rostoucí muškáty. Před zimou je nezkracujeme. Odstraníme jen odkvetlá soukvětí, suché listy a výhonky. Po přezimování, přibližně koncem února, výhonky zkrátíme na 3–4 očka a odstraníme jen slabé či suché.
Z odřezků můžeme hezké silné výhonky, dlouhé cca 10 cm, s maximálně třemi listy, použít na množení.
Muškáty převislé (Pelargonium peltatum)
Tvoří v sezóně dlouhé převisy, které zkrátíme před zimou přibližně o polovinu. S květináčem se bude snáze manipulovat a rostliny se nebudou zbytečně vysilovat. Koncem února i později výhonky opět zkrátíme, nyní přibližně o jednu třetinu. Zároveň odstraníme suché listy a slabé výhonky.
Muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum)
Říká se jim i anglické, necháváme na rozdíl od zahradních a převislých vegetovat i v zimě, v chladnější místnosti s teplotou přibližně +15 °C. Pravidelně je zaléváme a jednou za 4 týdny přihnojíme.
Tip na článek: Které rostliny jsou stvořené pro podzim?
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů
Zeptejte se
Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz.