Samonivelační cementová směs
Vnitřní pochozí potěr můžete vytvořit například samonivelační cementovou směsí. Na tuto vrstvu můžete potom klást finální vrstvu – podlahovou krytinu, např. plovoucí podlahu, dlažbu, parkety, koberce nebo linoleum.
[related_post]
Jak směs aplikovat
Čistý a vyrovnaný podklad je třeba před nanesením samonivelačního potěru ošetřit penetračním nátěrem, který sjednotí jeho nasákavost a zvýší přilnavost potěru. Po zaschnutí vrstvy penetračního nátěru můžete na připravený podklad vylít čerstvě zamíchaný samonivelační potěr v souladu s technickým předpisem výrobce. Směs rozlévejte na podklad v pruzích ve vzdálenosti 200 až 300 mm. Vylitý potěr roztáhněte ocelovým zubovým hladítkem (výška zubu se volí v závislosti na tloušťce vrstvy, max. 20 mm). Aby se už vylitý potěr vzájemně spojil s čerstvě vylitým, další pruhy potěru vylévejte v co nejkratším možném časovém intervalu (do tří až pěti minut v závislosti na teplotě a vlhkosti podkladu). Čerstvě nanesenou vrstvu potěru roztáhněte pomocí hladítka nebo hliníkové latě a celou plochu odvzdušněte ježkovým válečkem na dlouhé rukojeti. Potěr naneste v maximální předepsané výšce. Má-li být výška potěru větší, než je maximální předepsaná, postupujte podle technického předpisu výrobce.
Větrání
Během prvních tří dnů samonivelační potěr chraňte před průvanem, slunečním zářením a rychlým vysycháním. Tuhnoucí směs se nesmí kropit, mohlo by se vyplavit pojivo. Od čtvrtého dne prostory větrejte alespoň pětkrát denně. Jen sklopené okenní nebo dveřní křídlo je nedostatečné.
Text: Andrea Dingová ve spolupráci s firmami
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů