Asfaltová krytina
Na izolaci plochých a šikmých střech na domech, přístavbách, zahradních domcích a altáncích apod. proti dešťové vodě je jako krycí a ochrannou vrstvu vhodné použít asfaltovanou střešní krytinu. Můžete ji použít na novou střechu nebo i rekonstrukci. Prodává se např. ve formě pásů se samolepicím okrajem, který zjednodušuje montáž. Na výběr máte z několika barev, ale i vzorů, některé dokonce imitují plastický vzhled šindelů (např. Icopal 3D Šindel).
Nosná konstrukce musí být pevná, rovná, nesmí se prohýbat pod vlastní váhou, musí vydržet váhu montážníků a váhu samotné krytiny. Může být ze dřeva, kovu, betonu nebo jejich kombinací.
Dřevěné konstrukce střech musí být ošetřeny proti škůdcům a houbovým nemocem, chráněné konstrukcemi před přímým účinkem ohně, řešené ze dřeva třídy S1 bez škůdců a houbových chorob. Ocelové konstrukce střech musí zabezpečit dostatečnou součinnost ocelových a dřevěných prvků.
Jakou podkladovou konstrukci použít
Pod asfaltovanou střešní krytinu se doporučuje použít jako nosnou podkladovou konstrukci pevný dřevěný podklad, do něhož je možné mechanicky kotvit. Možnosti upevnění závisí na sklonu střechy.
- Při sklonu střechy od 4° do 65° by se šindele měly upevnit celoplošným natavením na nehořlavou podkladovou vrstvu.
- Při sklonu střechy 10° až 65° je možná aplikace mechanickým kotvením na dřevěné bednění.
- Od sklonu střechy 35° se doporučuje mechanické kotvení v kombinaci s bodovou, resp. pásovou fixací jednotlivých pásů střešní krytiny asfaltovým lepidlem.
K mechanickému upevnění můžete použít hřebíky nebo zmíněné kotvy. Hřebíky by měly být pozinkované nebo hliníkové s širokými kruhovými hlavami (tzv. lepenkáče). Kotvu by měla tvořit ocelová talířová podložka s vhodným šroubem do dřeva. Délka šroubu má být přiměřená k tloušťce podkladové desky. Ke kotvení a utěsnění detailů použijte střešní asfaltové lepidlo.
Text: Andrea Dingová ve spolupráci s firmami
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů