Zahrada

Jarní cibuloviny: péče v květu a po něm

Pro nejednoho zahrádkáře začíná veselá doba, kdy se bude moci těšit z dalších květů nejrůznějších jarních cibulovin. Aby byly rostliny silné, je třeba dodržovat několik základních rad.

Cibuloviny potřebují dostatek vláhy pouze na podzim po výsadbě, aby mohly do zimy dobře zakořenit, dále pak na jaře v době intenzivního růstu. Sucho však snášejí poměrně dobře. Aby co nejvíce narostly cibule, je ve jmenovaných obdobích vhodná zálivka. Pro udržení kvality a velikosti cibule zejména u tulipánů je dobré část nakvetlých poupat využít jako  dekoraci do vazy. Ponechané květy odstraníme ze stonku ihned po odkvětu. Tvorba semen vysiluje celou rostlinu, cibule se zmenšuje a dělí.

Na rozdíl od jiných cibulovin, jako jsou například řebčíky nebo hyacinty, jsou drobné cibuloviny téměř nenáročné na péči po odkvětu. V mnoha případech není totiž žádná, cibulky zůstávají stále na svém místě a ze země je vůbec nevyjímáme.

Některé z nich, například modřence nebo krokusy, se pomocí dceřiných cibulek rychle rozšiřují po okolí a celek tedy rok od roku nabývá na působnosti. U tulipánů, krokusů a jiných je vhodné po odkvětu ostříhat veškerá květenství. Poté se nechají celé rostliny v klidu, až se cibule zatáhne a oschnou listy. Tyto pak také ostříháme.
Cibule a hlízy se vyjímají z půdy v případě, že utiskují sousedící rostliny, nebo pokud se kvalita květů zhoršuje. Do této skupiny řadíme např. narcisy, krokusy a sněženky.