Já jsem například jedlou sodou nahradila mnoho čisticích prostředků. Využívám ji hlavně při úklidu. Je to skvělý způsob, jak snížit spotřebu chemických prostředků a současně i plastových obalů. Pokud tedy chcete produkovat v domácnosti co nejméně odpadu, ale nevíte, kde začít, investice do sody bikarbony bude skvělým začátkem.
Není soda jako soda
Jedlá sody neboli hydrogenuhličitan sodný (soda bikarbona) není to samé jako soda na praní. Při koupi raději zkontrolujte, jestli máte správnou sodu, protože ta na praní není k následujícím účelům vhodná.
V obchodech se jedlá soda prodává v malých sáčcích, a to se nevyplatí. Raději se porozhlédněte na internetu, kde kilo sody seženete okolo 40 Kč. Samozřejmě čím větší balení koupíte, tím bude cena nižší.
Soda bikarbona v kuchyni
- Pohlcovač pachů do ledničky: Jedlou sodu nasypte do misky a dejte do ledničky. Jednou za měsíc vyměňte sodu za novou.
- Hašení menšího požáru oleje: Když vám na pánvi chytne olej nebo jiný tuk, nikdy ho nesmíte hasit vodou, jinak by se požár mnohonásobně zhoršil. Místo toho mějte po ruce misku s jedlou sodou. S velkým požárem si neporadí, ale menší požár, jako je hořící olej na pánvi, soda zvládne.
- Dřevěná prkénka: Zápach z prkének odstraníte smícháním 2 dílů jedlé sody a 1 dílu vody. Nejdříve prkénko umyjte. Pak na něj naneste pastu z jedlé sody, vydrhněte a nechte 15–30 minut působit. Smyjte a nechte uschnout.
- Potravinové dózy: Zapáchající nebo zatuchlé potravinové dózy vyčistíte pomocí mokré houbičky posypané jedlou sodou. Celou dózu vydrhněte, nechte pár minut působit a opláchněte. Další možnost je do dózy nalít horkou vodu smíchanou se lžící jedlé sody na každý litr vody. Nechte hodinu působit a umyjte prostředkem na nádobí.
- Lednice: Smíchejte 500 ml teplé vody a 2 lžíce jedlé sody. Touto směsí umyjte celou lednici.
- Pečení: Jako kypřidlo do pečiva. Přidávejte však opatrně, aby nebyla ve výsledku cítit.
- Připálený hrnec/pánev: Dno posypte jedlou sodou, na to nalijte trochu vařící vody a nechte přes noc působit. Ráno umyjte.
- Mikrovlnná trouba: Navlhčený hadřík posypte jedlou sodou a umyjte s ním mikrovlnnou troubu. Jedlá soda mikrovlnku nejen vyčistí, ale i zbaví všech pachů.
- Leštěnka na stříbrné příbory: Ze 3 dílů jedlé sody a 1 dílu sody udělejte pastu. Příbory s ní vydrhněte a pak už je jen opláchnete.
- Odpadkový koš: Na dno pytle nebo koše nasypte jedlou sodu. Soda pohltí pachy a díky tomu nebude koš zapáchat.
- Sporák: Pastou z 1 dílu jedlé sody a 1 dílu vody odstraníte ze sporáku usazenou mastnotu i připáleniny.
- Univerzální čistič do kuchyně: Smíchejte stejný díl jedlé sody a citronové šťávy a k tomu přidejte trošku vody. Na co všechno můžete tento čistič použít? Na troubu, mikrovlnnou troubu, kuchyňskou desku, dřez, hrnky se skvrnami od kávy nebo čaje.
- Zapáchající houbička na nádobí: Páchne vaše houbička po česneku či jiné aromatické potravině? Namočte ji do vody s jedlou sodou.
- Nádobí: Smíchejte jedlou sodu a horkou vodu a vydrhněte. Pozor, nepoužívejte na nádobí ani cokoliv jiného z hliníku.
Sodu také používám během mytí nádobí například u zaschlého jídla, které nejde tak snadno umýt. Místo namáčení přidám trochu jedlé sody. Je abrazivní, ale nepoškrábe povrch.
Soda bikarbona v interiéru
- Vůně do bytu: Do misky nasypte 100 gramů jedlé sody a k tomu přidejte 20–40 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Promíchejte a přesypte do misky či sklenice. Abyste zabránili vysypání sody, můžete na zakrytí použít tenkou látku a provázek nebo gumičku. Až vůně dovoní, stačí znovu přidat esenciální olej a promíchat. Jedlá soda zároveň pohlcuje různé pachy z okolí, jako je například kouř nebo vůně z kuchyně.
Do šatní skříně dávám misku s jedlou sodou a levandulovou silicí. Moli levanduli nesnáší, a proto se vašemu šatníku vyhnout obloukem.
- Kočičí záchod: Na čištění kočičího záchodu používám pastu z jedlé sody. Smíchám 70 g jedlé sody a 30 ml horké vody. Pastu nanesu na vlhký hadřík nebo kartáč a vydrhnu s ní celý záchod. Poté nechám 15 –30 minut působit a opláchnu. Záchod je nejen čistý, ale i zbavený všech pachů.
- Vůně do vysavače: Smíchejte 50 g jedlé sody a 20 kapek levandulové nebo jiné silice. Nasypte na zem a vysajte. Za chvilku se vůně dostane do vzduchu a při vysávání vám to doma bude pěkně vonět.
- Kýbl na vytírání: Jedlou sodu smíchejte s troškou vody do pasty. Naneste na vlhký hadřík a vydrhněte s ní kýbl ze všech stran. Opláchněte. Nakonec si na suchý hadřík naneste lžičku nebo dvě oleje (používám slunečnicový) a zvenku kýbl potřete a rozleštěte. Kýbl bude zase vypadat jako nový.
- Rohožky a koberce: Posypte je jedlou sodou (na látkovou rohožku dávám cca 100 g sody). Na sypání je ideální cukřenka nebo jemné síto. Z výšky rohožku nebo koberec posypte, nechte několik hodin působit a vysajte. Jedlá soda zbavuje koberce pachů, rozjasní barvy a čistí. Pro provonění přidávám i několik kapek levandulové silice.
- Odstraňovač nálepek: Smíchejte 100 g jedlé sody a 50 g slunečnicového oleje. Uložte do skleničky. Naberte si potřebné množství, naneste na nálepku a nechte 20 minut působit a vydrhněte. Také skvěle odstraňuje zbytky lepidla ze sklenic i jiných věcí (opět stačí nanést, nechat působit a vydrhnout). Nakonec umyjte prostředkem na nádobí nebo otřete hadříkem.
- Pelíšky pro kočky a jiná zvířata: Košíky, pelíšek i dům pro kočky, kde je nějaká látka pravidelně posypu jedlou sodou. Nechám 15 minut působit a vysaju.
- Deodorant na koberce: Smíchejte 100 g jedlé sody a 20 kapek esenciálního oleje. Metličkou dobře promíchejte. Koberec „pocukrujte“ touto směsí, nechte 30 minut působit a vysajte.
- Popelníky: Smíchám 2 lžičky jedlé sody a 4 lžičky vody. Popelník vysypte, potřete touto směsí a nechte 5 minut působit. Poté vydrhněte a opláchněte.
Do popelníku nasypte vrstvu sody jako pohlcovač pachů. Zároveň do ní můžete típat cigarety a tím je okamžitě uhasit.
- Šatník: Oblečení pohlcuje pachy z celé domácnosti (kouř, vůně z kuchyně…). Proto dejte do skříně misku s jedlou sodou, aby tyto pachy pohltila.
- Květiny ve váze: Vodu smíchejte se lžičkou jedlé sody. Květiny vám vydrží déle.
- Odpad: Jednou za měsíc použijte tento čistič odpadů pro odstranění zbytků mýdla, nepříjemných pachů a mastnoty: Do odpadu nalijte hrnek vařící vody (85 stupňů). Přidejte 100 g jedlé sody a nechte 5 minut působit. V misce smíchejte hrnek octa s hrnkem vařící vody, opět vylijte do odpadu a nechte 15 minut působit. Nakonec zalijte ještě jedním hrnkem vařící vody a je to.
- Boty: Na zapáchající boty mám jeden trik – ustřihnu si 2 čtverečky látky, nasypu do nich jedlou sodu (asi 50 gramů do každého) a zavážu. Tyto sáčky dám přes noc do bot. Po určité době je třeba sáčky vyhodit a vyrobit si nové. Do sody také můžete přidat pár kapek citronového esenciálního oleje nebo čajovníkového oleje.
- Zatuchlý mop nebo hadr na podlahu: Namočte je do horké vody s větším množstvím jedlé sody. Nechte namočené alespoň hodinu, ideálně pár hodin. Propláchněte.
- Skvrny na koberci: Směs octa a jedlé sody vytvoří velice účinný odstraňovač skvrn. Skvrnu posypte jedlou sodou. Do lahve s rozprašovačem nalijte 1 díl octa a 1 díl vody. Nastříkejte na jedlou sodu, nechte hodinu působit, dokud směs nezaschne, vydrhněte kartáčem a vysajte. Případné zbytky jedlé sody otřete navlhčeným hadříkem.
- Sedačka a různé potahy: Zbavíte je různých pachů, když je posypete jedlou sodou, necháte působit alespoň hodinu (ale i déle) a vysajte. Soda pachy neutralizuje.
- Mastné skvrny od oleje: Vytvořte si pastu z jedlé sody a vody a skvrnu s ní vydrhněte.
Soda v koupelně
- Koupelnová sanita: I v koupelně najde jedlá soda využití. Stačí smíchat jedlou sodu a vodu do pasty. Tuto pastu pak použijte na mytí vany, umyvadla, sprchového koutu a koupelnových obkladů.
- Hřebeny a kartáče: Do misky s teplou vodou a troškou šamponu nasypte jedlou sodu a promíchejte. Hřeben namočte na 30–60 minut, poté opláchněte.
- Praní: Do pračky nasypte 1/2 hrnku jedlé sody. Změkčí vodu a díky tomu bude prádlo lépe vyprané a krásně měkké. Funguje to také na zapáchající či zatuchlé prádlo. Na mastné skvrny zase pomůže namočit prádlo přes noc do roztoku teplé vody a sody. Druhý den vyperte.
- Toaleta: Do toalety nasypte 1/2 hrnku jedlé sody a na to nalijte 1/4 hrnku octa. Nechte 30 minut působit (nebo i přes noc, pokud je toaleta hodně zašpiněná). Vydrhněte a spláchněte.
- Vůně na toaletu: Není třeba kupovat drahé vůně. Stačí smíchat misku jedlé sody s 40 kapkami oblíbeného esenciálního oleje. Já nejčastěji používám borovici, citron, levanduli anebo je různě mezi s sebou míchám. Exotickou vůni má například jasmín, ylang-ylang a krásně voní i anglická růže.
Soda a zdraví
- Pálení žáhy: Je to osvědčení recept, který mi vždycky pomůže. Do sklenice s vodou přidejte lžičku jedlé sody, rozmíchejte a ihned vypijte. Během chvilky se vám uleví.
- Na odstranění pachů i špíny z rukou: Namočte si ruce, přidejte 1–2 lžičky jedlé sody. Ruce důkladně vydrhněte, případně nechte chvilku působit. Opláchněte. Jedlá soda může pokožku lehce vysušit, proto na ni naneste krém na ruce. Je to můj osvědčený způsob, jak se zbavit vůně česneku či ryb.
- Píling tváře: Z vody a jedlé sody vymíchejte kašičku a jemně promasírujte navlhčenou tvář. Opláchněte a použijte svůj oblíbený krém.
- Suchý šampon: Smíchejte 30 g kukuřičného škrobu, 15 g jedlé sody a 5 kapek levandulové silice. Promíchejte a přesypte do nádoby s dírkami (ideální je cukřenka). Šampon nasypte do vlasů, rozčešte, nechte pár minut působit a nakonec vlasy důkladně vysušte ručníkem. Vlasy budou zbaveny všech pachů, např. kouře i mastnoty, jako kdyby byly umyté. Pro tmavé vlasy je lepší přidat trochu kakaa, aby šampon na vlasech nebyl vidět.
- Zažloutlé nehty: Smíchejte lžičku citronové šťávy a lžičku jedlé sody. Naneste starým zubním kartáčkem na nehty. Jemně vydrhněte, nechte 10 minut působit a opláchněte. Nakonec naneste hydratační krém.
- Podrážděná nebo svědící pokožka: Do vany nasypte 1/2 hrnku jedlé sody a napusťte ji teplou vodou. Koupejte se 15–20 minut.
- Bodnutí hmyzem: Z vody a jedlé sody vytvořte pastu. Naneste na kousnutí. Rychle uleví od svědění.
- Ústní voda: Nepříjemný zápach z úst odstraníte domácí ústní vodou z jedlé sody. Smíchejte 1/2 hrnku vody se lžičkou sody. Postupně vykloktejte.
- Fazole: Když při namáčení přidáte do vody lžičku jedlé sody, budou fazole lépe stravitelnější a nebudou tak nadýmat.
- Ovoce: Pro omytí naplňte dřez vodou a přidejte 1/4 hrnku jedlé sody. Ovoce ponořte, vydrhněte kartáčem na ovoce a opláchněte vodou.
- Mravenci: Všimněte si, kde mají mravenci cestičky, a na ně nasypte směs jedlé sody a soli (1:1). Mravenci se vašemu bytu vyhnout velkým obloukem.
- Zubní pasta: Ke každodennímu čištění bych jedlou sodu určitě nedoporučovala. Když ji ale jednou za čas použijete namísto zubní pasty, je to v pořádku. Zuby si můžete jemně vyčistit kartáčkem namočeným v jedlé sodě anebo smíchat sodu s kokosovým olejem.
Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: nazeleno.cz, archiv autorky