Zahrada

Jedlé a léčivé rostliny v jezírku

Před časem jsem se rozhodl, že si v neděli uvařím něco exotického. Našel jsem si kuchařku thajských jídel a kochal jsem se. U receptů z kuřete jsem narazil na jeden, ve kterém používali i „vodní kaštany“. Vyvolalo to vzpomínku na jednu moji zahraniční cestu, při níž jsem se ocitl ve městě Astracháň v deltě Volhy a seznámil se s místními lidmi. Povyprávěli mi, co jim kromě ryb poskytuje řeka Volha.

Připravil: Ing. Vladimír Borovec, CSc. foto: autor

Chutnají jako oříšky

Tato vzpomínka mě přivedla na myšlenku ukázat zájemcům, jaké rostliny z našich jezírek jsou jedlé nebo dokonce i léčivé.

Tak třeba vodní kaštany z receptu jsou plody vzácné, u nás přísně chráněné vodní rostliny kotvice plovoucí. Jedli jsme je jako pochoutky a chutnaly jako oříšky. Nechť mi ochránci přírody prominou, ale nevědomost hříchu nečiní. Prý.

V jezírkách u nás se běžně vyskytuje atraktivně vypadající šípatka širokolistá, nápadná šípovitými listy. Množí se cibulemi, jež v syrovém stavu chutnají jako ořechy. Zkuste. Cibulky se ale i vaří, případně pečou. Velké cibule ale získáme pouze v prohnojeném bahně s přebytkem živin. A to moc vábně nevoní. Ale hlad je hlad. V jezírkách bývají cibule menší.

Pojídají se i doutníky!

U nás se hojně pěstuje v jezírkách orobinec prostřední, což je zahradnické jméno skupiny orobinců vysokých okolo 1 m. Blízce příbuzného zná každý. Jsou jimi velké doutníky vyskytující se na každém rybníku. Jedná se o orobinec širokolistý. Tato rostlina je využitelná skoro celá. Z listů se pletou laptě, ozdobné předměty, slouží jako střešní krytina i k zateplení. Nás ale zajímá poživatelnost. Nezralé uvařené „doutníky“ se potírali máslem a jedli. Podobně jako u nás kukuřice. No jedl jsem už lepší, asi to byl nezvyk. Spodní vybělenou část rostliny používali v syrovém stavu jako salát. Po uvaření je nakládali zhruba jako naše okurky nebo zelí. Oddenek sušili na sluníčku a mleli na mouku.

Základ likéru

Velice známá a v jezírku pěstovaná rostlina je puškvorec obecný. Svými úzkými listy se podobá kosatci žlutému, jen kvete zcela nenápadně. Množí se výhradně oddenkem, který  obsahuje aromatické léčivé látky. Oddenek se nakládá do bílého alkoholu a vznikne žaludeční likér. Ve Velké Británii vyrábí i puškvorcové pivo. No… Místní mi nabídli i kandovaný oddenek v cukru. Nebylo to špatné. Listy po úpravě používali jako koření, podporující trávení masa.

Mouka ze stulíku

Co mě velice udivilo, byla konzumace oddenku stulíku žlutého. Je to známá, lekninu podobná rostlina s plovoucími listy a žlutými květy. V jezírku se příliš nepěstuje protože je poměrně rozrůstavý. Z oddenku se mlela mouka.

Jistě znáte mátu pěstovanou na zahradě v mnoha odrůdách. Známější je máta vodní, velice podobná suchozemské příbuzné. Listy obsahují silnou mátovou silici. Běžně si z čerstvých i sušených listů dělám mátový čaj. Zkuste.

Vachta trojlistá je velice zajímavá, léčivá vodní bylina. S bírají se listy které velice příznivě ovlivňují trávení a léčí žaludeční problémy.

Pro čističky i na pečení

Astracháň se sice rozkládá v deltě Volhy, přesto je oblast  kousek od řeky velice suchá. V okolí města je velká   polopoušť, kde lze zahlédnout i divoké velbloudy. Lidé zde proto často používali k pečení mouku ze semen zblochanu vodního – i u nás pěstované bahenní rostliny, využívané hojně v kořenových čistírnách odpadních vod.

Krásně kvete v jezírku i ďáblík bahenní. Květy jsou veliké bílé podobné kalám. Rozrůstá se oddenkem. Ten se také vaří a slouží jako příloha k jídlům. Semena po úpravě slouží jako náhrada za koření.

Do salátů i na chleba

I velice známý blatouch bahenní je jedlý. Květy se roztrhají a dávají do salátů, kterým dodají veselou barevnost. Mladá poupata se nakládají a slouží jako kapara.

Méně známá rostlina jezírek je potočnice lékařská. Na jaře obsahují její listy velké množství vitaminu C. Nařezané se používají na chleba s máslem nebo do pomazánek podobně, jako třeba pažitka nebo řeřicha.

Jedna z nejkrásnějších jezírkových rostlin je šmel okolíkatý. Má trávovité listy a růžové květy podobné květům cibule či česneku. Šmel se množí cibulkami, které jsou jedlé. Po usušení se melou na mouku.

Málem jsem opomněl notoricky známý okřehek. Je ho několik druhů. Plovoucí rostlina složená z tří malých lístečků se dříve používala jako krmení pro kachny. Lístky mohou konzumovat i lidé. Používají se do salátů, polévky a i do těsta na bramboráky.

Do lékárny i do kompostu

Kostival lékařský je nejen krásný ale i mnohostranně použitelný. Listy se používají jako obklady na rány a  záněty. Vnitřně pak na žaludeční vředy, atd. Listy se fermentují a výluh se po naředění používá jako hnojivá a posilující zálivka rostlin. Fermentované listy se pak využívají k urychlení zrání kompostů.

Bohužel málo pěstovaný je v jezírkách devětsil lékařský – rostlina zajímavá tím, že nejdříve vyraší růžové květy, a pak teprve listy. Bývají velké i přes půl metru! Babička mi dávala listy na odřená kolena, když jsem se vracel z dobrodružných cest. Pro léčivé účely se sbírá oddenek. Babička jej využívala na revma a astma u dědy a proti kašli u mě.

Nerad v jezírku a okolí vidím vrbovku. Má totiž obrovské množství jemných semen, která jsou schopna zaplevelit v krátké době hektary plochy. Nicméně nať účinně léčí močové cesty a prostatu.

A jaký byl recept na thajské kuře s „vodním kaštanem“? Nevím, v konzervě jsem ho nesehnal a čerstvý už nejím. Raději jsem si vyrobil tzv. moji čínu. I ta byla dobrá.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů 11/2011.