Často převládá názor, že koberce jsou líheň roztočů a zdroj alergenů. Pevné hladké podlahy, jako lino či parkety jsou snazší na údržbu, omyvatelné a tedy i hygieničtější. Opravdu? Německý zkušební ústav Aachen Forschungsinstitut e.V., který se na tuto problematiku specializuje, definitivně nepodložené mýty o výskytu roztočů v kobercích vyvrátil. Ba právě naopak. Koberce zabraňují víření prachu ve vzduchu a udržují tak okolní atmosféru čistší než tvrdé podlahy.
Byť se to na první pohled nezdá jako úplná výhra – koberce ve svých vláknech pohlcují prach a nepustí jej na rozdíl od hladkých povrchů zpět do ovzduší. Specialisté ze společnosti KOBERCE BRENO tento fakt vysvětlují tím, že koberec vytvoří ze svých vláken trojrozměrnou síť, do které se jednotlivé prachové částice zachytí. Pohlcené částice prachu se tak nedostanou do okolí zpět běžným prouděním vzduchu v místnosti ani pohybem po koberci. Z této sítě je dostaneme až vysátím. Jediné tedy, co je potřeba dodržovat je pravidelně koberce vysávat.
Oproti tomu na tvrdé podlaze prachové částice volně leží a každým pohybem je znovu rozvíříme. Částice prachu spolu s alergeny se tak dostávají opět do vzduchu a my je vdechujeme. Pokud nejste zrovna fanynkou denního vytírání, je koberec jasnou volbou.
Při pečlivé údržbě jsou tedy běhouny daleko zdravější než holá parketová podlaha. Až dvojnásobně totiž snižují koncentraci jemného prachu, jenž poletuje v ovzduší obytných místností. Další plusový bod získávají celoplošné koberce za tepelnou izolaci. Pokud si doma položíte koberec, můžete termostat nastavit o jeden až dva stupně níže. Kromě toho, že se zcela vyvarujete chůzi po studené podlaze, šetříte díky koberci i náklady za topení.
Kam za odbornou radou a jedním z největších výběrů koberců? Pro osobní návštěvu si vyberte jednu z 58 prodejen KOBERCE BRENO. Navštivte ji, ověřte rozsah sortimentu, porovnejte ceny a služby, chtějte odborné rady a informace – vyzkoušejte si profesionalitu a ochotu pracovníků.
ZDROJ: PR článek společnosti KOBERCE BRENO