Kompostování bez zahrady
Kompostování bez zahrady je možné. Kompostování není pouze pro majitele rodinných domů. I v bytě můžete jednoduše a efektivně zpracovat kuchyňský odpad. Díky domácímu kompostéru přeměníte zbytky ovoce, zeleniny a dalšího organického materiálu na hodnotné hnojivo pro vaše pokojovky nebo třeba na zahrádku vašich přátel. Kromě toho, že snížíte množství odpadu, které jinak končí zcela zbytečně na skládce, přispějete tím tak k ochraně životního prostředí.
Jak začít s kompostováním v bytě?
- Vyberte si v prvé řadě ten správný kompostér. Na trhu jich je dnes již široká nabídka. Vybírat si můžete z různých velikostí i materiálů. Když je budete vybírat, zvažte, kolik prostoru pro ně doma máte a jaké množství odpadu chcete kompostovat. Existují kompostéry plastové, kovové i dřevěné. Některé typy jsou vybaveny víkem, ventilačními otvory a dokonce i s kohoutkem pro snadné odvedené tekutého hnojiva.
- Potom, co si kompostér vyberete, umístěte ho na chladnější a stinné místo, například do kuchyně nebo na balkon. V každém případě se však vyhněte přímému slunečnímu záření, které by mohlo způsobit vysychání kompostu.
- Do kompostéru přidejte vrstvu suchého materiálu, jako jsou drcené větvičky, sláma nebo papír a potom vrstvu vlhkého materiálu, tedy kuchyňský odpad nebo zahradní zeminu. Tím vytvoříte vyvážené prostředí pro mikroorganismy, které se budou podílet na rozkladu organického materiálu.
- Do kompostéru můžete přidávat většinu kuchyňského odpadu, jako zbytky ovoce a zeleniny, kávová sedlina, čajové sáčky (pokud nemají plastový obal) nebo vaječné skořápky. Vyhněte se však masu, kostem, olejům a mléčným výrobkům.
- Aby vše probíhalo tak, jak má, je důležité, abyste kompost pravidelně promíchali. Tím zajistíte dostatečný přísun vzduchu a urychlíte rozklad.
- Kompost by měl být vlhký, ale ne přemokřený. Pokud je příliš suchý, přidejte trochu vody. Pokud je však příliš mokrý, přidejte do něj více suchého materiálu.
Jak vybrat ten správný kompostér?
Při výběru kompostéru byste měli zvážit jeho velikost. Vyberte si takový, který se vám vejde do bytu a bude odpovídat množství odpadu, který chcete kompostovat. Dále si kompostér vybírejte podle toho, z čeho je vyroben. Tyto kompostéry mohou být z plastu, kovu nebo ze dřeva. Každý materiál má přitom své výhody i nevýhody. Některé kompostéry jsou vybaveny víkem, ventilačními otvory, kohoutkem nebo dokonce i kolečky, které usnadňují manipulaci.
Vybírat si můžete mezi klasickým kompostérem, vermikompostérem nebo Bokashi kompostérem. Vermikompostér je vhodný do menších prostor a nevyžaduje tolik péče. Na rozpadu odpadu se zde podílí žížaly. Klasický kompostér je otevřený a hodí se pro kompostování většího množství odpadu. Bokashi kompostér fermentuje pomocí bakterií v uzavřeném kontejneru.
Jak zabránit zápachu z domácího kompostéru?
Správně udržovaný domácí kompostér by neměl vydávat žádný nepříjemný zápach. Pokud se tak děje, je to obvykle signál, že není něco v pořádku. Zde je několik tipů, jak se vyhnout nepříjemným pachům:
- Dejte si pozor na příliš vlhký kompost, protože může začít hnít a vydávat nepříjemný zápach. Pokud je naopak příliš suchý, proces rozkladu se naopak zpomalí. Snažte se proto udržovat kompost mírně vlhký, jako vyždímaná houba.
- Mikroorganismy rovněž potřebují k rozkladu organického materiálu kyslík. Je proto zapotřebí, abyste ho pravidelně promíchávali, aby se dostaly ke všem jeho částem.
- V žádném případě do kompostu nepřidávejte to, co do něj nepatří, tedy maso, kosti, mléčné výrobky, tuky, oleje, ale také nemocné rostliny nebo velké množství citrusových plodů. Tyto materiály mohou přitahovat škůdce a způsobit nepříjemný zápach.
- Hotový kompost pak pravidelně odstraňujte, abyste v kompostéru vytvořili prostor pro nový materiál.
- Dejte si pozor na to, kde kompostér postavíte. Neměl by být vystaven přímému slunečnímu záření a měl by být dobře větraný.
Pokud se vám i přes veškerou snahu stále nedaří zbavit zápachu, zkuste:
Přidat do kompostéru více suchého materiálu. Omezit množství vlhkého materiálu, tedy uberte na přidávání kuchyňského odpadu. Použijte aktivátor kompostu, který urychlí rozklad a eliminuje pachy. No a v tom nejhorším případě prostě kompostér vyprázdněte, vyčistěte ho a začněte znovu.
Jak poznáte, že je kompost hotový?
Zralý kompost má tmavou, téměř černou barvu. Zdravý kompost voní po zemině, lesní půdě. Měl by mít jemnou, drobnou strukturu podobnou zemině. Neměly by se v něm nacházet velké kousky nerozloženého materiálu. Během aktivní fáze kompostování se obvykle teplota uvnitř kompostéru zvýší, potom, co se proces zklidní, teplota se vyrovná s okolní teplotou. Tak poznáte, že je kompost zralý. Výroba kompostu trvá v průměru několik měsíců. Pokud máte ideální podmínky, můžete dobu zkrátit, pokud je tomu naopak, může zrání trvat i déle než rok.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů