Dílna a hobby Interiér

Kutil roku 2022: Z nevyužitého sklepního prostoru stylový sklípek

„Tento sklípek jsem vybudoval z nevyužitého sklepního prostoru, ze sto let starých cihel a nábytku, který vznikl z vývratů po vichřici Kyrill. Zde je důkaz, že starý stavební materiál nebo částečně poškozené dubové dřevo nemusí hned skončit na zavážce nebo v kamnech.“

vinný sklípek
Zdroj: Milan Ježek

„Sklípek vznikl z prostoru, který plnil funkci skladu různého haraburdí. Původně nad ním byla otevřená terasa, která po letech nebyla příliš vodotěsná a vlhkost vykonala své. Před několika lety byla terasa uzavřena zimní zahradou. Ve sklepě byly stěny opraveny speciální omítkou proti vlhkosti, ale stále to nebylo ono.

Proto při myšlence udělat z těchto prostor další obytnou část domu, se muselo něco udělat i se stěnami. Vzhledem k tomu, že mám velké množství nevyužitých starých očistěných cihel z různých staveb a již nějaké zkušenosti, jak z nich udělat stylový obklad, bylo rozhodnuto.

Původní sklepní prostory
Původní sklepní prostory. Výklenek byl zčásti využit na uskladnění lahví pomocí drenážních trubek. | Zdroj: Milan Ježek

Cihly jsem podélně v půlce rozřízl v přípravku, kde se mi vešlo osm najednou. Půlky jsem vložil do druhého přípravku, který je o centimetr nižší a v něm jsem rotačním kartáčem upravil pohledovou stranu. Tímto postupem šla práce celkem od ruky, (tato práce chce dělat na volném prostranství, protože je z toho poměrně dost nepořádku).

Z nařezaných cihel jsem nejprve vystavěl sloupky, které opticky rozbily stěny a také na ně byly v závěru přišroubována vodorovná prkna sloužící jako opěradla k lavicím. Odstup opěradel od stěny je z důvodu ochránit sedící od chladu a také kvůli montáži nepřímého stylového LED osvětlení.

Detail boxu na lahve s vínem zhotovených z drenážních trubek a ze stavby zbylých šamotových cihel
Detail boxu na lahve s vínem zhotovených z drenážních trubek a ze stavby zbylých šamotových cihel | Zdroj: Milan Ježek

Mezi sloupky byly potom přizděny na klasickou maltu podélné půlky cihel. V jednom rohu jsou vyzděny zasekané zbylé drenážní roury, které slouží k uskladnění lahví. Obklad je potom natřen rozředěnou klasickou penetrací do zdiva. Tím se kresba zvýrazní a nepráší.

Díky nízkému stropu (215 cm), není na osvětlení použit centrální lustr, ale pouze boční svítidla, půleně ovládána dvěma vypínači. Pro lepší atmosféru, se ale většinou k svícení využívá pouze řada svícnů a svíček.

Stůl

Stůl o rozměru 210 x 90 cm byl zhotoven celý z dubového masivu o tlouštce 6,5 centimetru a nohy z 10,5 cm. Deska je slepena z fošen a zpevněna v koncích zafrézovaná příčnou fošnou. Celá deska je přilepena a přišroubována do pevného rámu s dostatečným počtem příčníků, aby se konstrukce nekroutila z důvodu velké vlhkosti v místnosti.

Povrchová úprava je provedena třemi vrstvami oleje, aby celek mohl pracovat a nebyl uzavřen lakem. Poslední vrstva byla provedena válečkem a speciálním zátěžovým olejovým nátěrem. Ten mnohem lépe snáší položení různě teplých či orosených předmětů.

stůl ve sklípku
Zdroj: Milan Ježek

Lavice

Lavice jsou různých délek, ale jinak o stejném rozměru. Nohy jsou zhotoveny z dubového masivu o tloušťce 6,5 centimetru. Sedací plocha je z tloušťky 3,5 cm a po obvodu olepena lištou o tloušťce 3 cm, aby opticky vypadala stejně jako stůl. Celá deska je přilepena a přišroubována do pevného rámu s dostatečným počtem příčníků, aby se konstrukce nekroutila z důvodu velké vlhkosti v místnosti.

Na stěnách jsou přišroubovány vodorovně prkna o tloušťce 3,5 cm, která plní funkci opěradel. Díky cihlovým sloupkům jsou předsazená, aby chránili sedící od chladu ze stěn. Dále zakrývají LED osvětlení, které se svíčkami dělá intimnější atmosféru.

Povrchová úprava je provedena třemi vrstvami oleje, aby celek mohl pracovat a nebyl uzavřen lakem. Poslední vrstva byla provedena válečkem a speciálním zátěžovým olejovým nátěrem.

dřevěná lavice
Zdroj: Milan Ježek

Odkládací stolky ze sudu

Do sklípku jsem dlouho vymýšlel nějaké malé odkladní stolky na protější stěnu. Na internetu jsem se všimnul nabídky prodeje bariquových sudů ze Španělska. Rázem bylo rozhodnuto.

Soudek jsem použil hned na několik účelů. Nejdříve jsem musel obruče provrtat po jednotlivých prknech obruče a spojit je vrutem, protože by se mi následně sud rozpadl. Ruční obloukovou pilou bylo odříznuto dno a vršek sudu. Tyto díly jsem po povrchovém ošetření použil jako dekoraci na zavěšení na stěny.

Zbylý válec jsem rozříznul podélně v půli vždy ve spáře prken. Tím vznikly dva oblouky, kteří tvoří základy ke stolkům. Na ně jsem vyrobil desky z dubu, který mi zbyl z nábytku. Na vrchní desku mi kamarád pomocí sítotisku vytisknul logo francouzského bednářství. Pomocí dvou různě barevných olejů potom byla vytvořena patina zašlosti. Stolovou desku lze vysunout a uvnitř tak vzniknul úložný prostor

Povrchová úprava je provedena dvěma vrstvami oleje, aby celek mohl pracovat a nebyl uzavřen lakem.

Příruční stolek ze sudu
Zdroj: Milan Ježek

Svícen na stěnu

Na stěnu jsem vyrobil svícen z dubového prkna, který je ze sudu na víno a je na pět čajových svíček ve skleněných kalíšcích zakoupené v IKEA.

Kovové kroužky jsou nařezány z trubky o průměru 40 milimetrů a přišroubovány šroubem se zápustnou hlavou o průměru 4 mm.

Povrchová úprava je provedena dvěma vrstvami oleje, aby celek mohl pracovat a nebyl uzavřen lakem. Celek je potom přišroubován na stěnu pomocí hmoždinek a vrutů.

Romantický svícen vyroben z prkna sudu
Zdroj: Milan Ježek

Krbová vložka

Na ohřev místnosti byla použita elektrická krbová vložka. Díky tomu jsme s přáteli oslavili již řadu Silvestrů právě zde. Stylové prostředí umocní plápolání ohně a možnost vypnutí ohřevu s ventilátorem a přepnutí pouze na imitaci ohně. Montáž je velice jednoduchá, kdy potřebujete pouze přívod 220 V.“

Podělte se i vy o svůj kutilský projekt a zapojte se do soutěže Kutil roku 2022. Ve hře je multifunkční nářadí!

Galerie

Autor, foto, realizace: Milan Ježek