Zahrada Zdraví

Lablab: Obsahuje vitamíny, bílkoviny, je podobná fazolu a přece dokáží být jedovatá

Pochází pravděpodobně z tropické východní Afriky. V současné době je pěstován jako užitková rostlina v tropech celého světa. Semena lablabu obsahují uhlovodíky, bílkoviny, tuky, aminokyseliny, vitamíny A, B1, B2 a C a kyanogenní glykosidy. Co to tedy je?

lablab

Dotaz:
Dostal jsem od kamaráda semena, která připomínala fazol. Vyrostla velice zajímavá rostlina, ale fazol to asi není. Prosím o určení, a jak se dá využít. 
K. Brochovský, Tábor

Rostlina je lablab purpurový, někdy uváděný také jako dlouhatec, jde o jediný druh rodu lablab rostlin z čeledi bobovitých. Je to popínavá rostlina podobná fazolu.

Charakteristika

Je to vytrvalá popínavá nebo vzpřímeně rostoucí bylina s trojčetnými složenými listy. Lístky jsou trojúhelníkovité, až 15 cm dlouhé, celokrajné. Palisty jsou kopinaté, vytrvalé.

Lodyha je až 6 metrů dlouhá a bývá zbarvená obsahem anthokyanů do červena. Lablab pochází pravděpodobně z tropické východní Afriky. V současné době je pěstován jako užitková rostlina v tropech celého světa. Lablab purpureus bývá někdy řazen do rodu Dolichos jako Dolichos lablab.

Co obsahuje

Semena obsahují uhlovodíky, bílkoviny, tuky, aminokyseliny (tryptofan, arginin, tyrosin), vitamíny A, B1, B2 a C a kyanogenní glykosidy.

lablab

Je pěstován v tropech celého světa a částečně i v subtropech jako luštěnina, zelenina, krmivo nebo zelené hnojení.

Zralá semena obsahují jedovaté kyanogenní glykosidy a jedlá jsou až po tepelné úpravě. Zelené lusky se podobně jako u fazolí konzumují jako zelenina. V čínské medicíně jsou semena používána při průjmech, nechutenství a zvracení.

V českých květinářstvích a obchodech se semeny lze občas semena lablabu zakoupit.

Text: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: isifa/Shutterstock