Materiál
- vepřový lůj
- voda
- zrno
Nářadí
- hrnec
- kuchyňský nůž
- vařečka
- nádoby na plnění
Postup práce
1. Surovina
Základní surovinou na výrobu je lůj. Získáte ho například na domácí zabíjačce, jatkách či v prodejnách masa.
2. Rozpouštění
Lůj nakrájený na kostky dáme do hrnce, ve kterém ho za stálého míchání pomalu rozpouštíme. Aby se nám nepřipálil, hned na začátku přidáme trochu vody.
3. Škvarky
Lůj se rozpouští poměrně rychle, už za pár desítek minut budou škvarky vesele plavat ve škvařícím se sádle.
4. Správná barva
Dostatečně vyškvařený lůj poznáme podle toho, že škvarky zmenšily objem a přecházejí do oranžovo-žluté barvy. V tomto stadiu hrnec odstavíme.
5. Háčky
Mezitím si připravíme závěsné háčky. Vyrobíme je z pevného drátu, který na jednom konci spirálovitě zkroutíme.
6. Zrno
Aby byly lojové pochoutky pro ptáky co nejchutnější a nutričně nejvýživnější, zabezpečíme si předem směs zrn určenou na přikrmování ptactva.
7. Míchaní
Směs semen smícháme s vyškvařeným lojem a naplníme do připravených sklenic. Ještě než začne směs tuhnout, zasuneme do ní drátěný háček.
8. Chladnutí
Ten vložíme spirálovou částí směrem dovnitř do sklenice. Takto připravené pochoutky necháme volně vychladnout.
9. Nahřívání
Abychom hotový výrobek dostali ven ze sklenice, musíme ji nahřát. Úplně však stačí, když na chvíli vložíme sklenice do nádoby s horkou vodou.
10. Vyndání
Po krátkém zahřátí se dají ptačí pochoutky snadno a rychle vyndat ze sklenic. Hotové lojové pamlsky jsou připravené na zavěšení do zahrady.
11. Rozvěšení
Nevěšíme je najednou, ale postupně. Pochoutky vyrobené do zásoby uskladníme v uzavřených obalech, abychom k nim znemožnili přístup hlodavcům.
Dobré rady
Přikmování
Jednou ze základních aktivit ovocnáře v zimním období by rozhodně mělo být přikrmování ptáků. Ti patří mezi naše důvěrné spojence v boji proti škodlivému hmyzu. Jedna sýkorka dokáže výhony ovocných stromů denně očistit od stovek vajíček mšic a jiného škodlivého hmyzu. Aby tito naši pomocníci přežili zimu bez újmy, je důležité se o ně během mrazivých dnů příkladně postarat.
Suroviny
Vhodné jsou různé druhy semen a zrn, stejně jako například syrový či vyškvařený neochucený lůj. Naopak, nevhodný je například chléb, který ptákům může způsobit velké problémy, ba dokonce může vést až k jejich uhynutí. Nejrůznější pamlsky pro ptáky v zimním období se dají koupit v každém druhém obchodě. Pokud však máte možnost (a hlavně chuť) experimentovat, můžete jim je snadno vyrobit i doma.
Plnění a umístění
Sklenice se dají plnit i postupně po vrstvách. Pokud však nedojde k důkladnému promíchání hmoty, tato se nespojí, což vede k nestabilitě konečného výrobku a k vysypání se semen z něj. Lůj můžete v zahradě také volně zavěsit na strom či opornou konstrukci. Ptáci si ho tu rozhodně najdou. Pamatujte však na to, aby byl zavěšený v dostatečné výšce a krmící se ptáci tak byli chráněni před číhajícími kočkami.
Text a foto: Ing. Maríán Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů