Tipy na pěstování v květináčích
- Obecně platí, že čím je květináč větší, tím jednodušší bude péče o rostliny v něm. Malé květináče totiž příliš rychle prosychají.
- Důležitá je hloubka i šířka květináče. I tzv. mělce kořenící druhy pěstujeme v hloubce půdy minimálně 20 cm. Pokud chceme pěstovat stromky, keře nebo na vodu náročnější zeleninu, vybereme nádobu s hloubkou i šířkou minimálně 30 cm.
- Ujistíme se, že nádoba má na spodní straně dostatek drenážních otvorů pro odtok vody, aby nedocházelo ke hnití kořenů. Pokud otvory chybí, sami nějaké vyvrtáme.
Substrát
- Substrát vybíráme podle toho, co pěstujeme. Existují speciální substráty pro výsevy, pro rostliny kyselomilné či kvetoucí balkónové. Substrát si můžeme namixovat i doma podle cílové rostliny, nejčastěji se používá různý podíl například zahradní půdy, kompostu, písku, listovky, rašeliny.
- Univerzální zahradní substrát je obvykle nejlevnější, víceúčelový a vhodný pro většinu rostlin. Většinou obsahuje rašelinu, proto pokud zakládáme trvale udržitelnou přírodní zahradu, vybereme substrát bez ní.
Zálivka
- Rostliny vysazené v nádobách žijí v omezeném prostoru, s omezeným množstvím půdy, živin i vlhkosti, proto jim, v porovnání s rostlinami vysazenými ve volné půdě, věnujeme větší péči.
- Při výsadbě zamícháme do substrátu speciální sorpční gel schopný poutat a uvolňovat vodu.
- Povrch substrátu po výsadbě zamulčujeme.
- Květináče postavíme na místo, kde bude část dne stín.
- Během sezóny denně kontrolujeme, zda rostliny potřebují zálivku.
Hnojení
- Výsadbový substrát obsahuje jen omezené množství živin, a to na přibližně prvních 6 týdnů růstu. Později je třeba je doplňovat. Proto při výsadbě k substrátu přimícháme pomalu se uvolňující hnojivo nebo během sezóny výsadbu zaléváme zálivkou obohacenou o kapalné hnojivo.
Pochlubte se muškáty
Muškáty jsou vždy vděčnou volbou: bohatě kvetou během celého léta, jsou pěstitelsky nenáročné.
Co nabízí trh
U nás se nejvíce pěstují muškáty páskaté (Pelargonium zonale), muškáty štítnaté (Pelargonium peltatum) a muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum). Narůstá však i obliba dalších druhů, například těch, které mají barevné (panašované) listy, případně jsou aromatické (Pelargonium crispum). Jejich květy obvykle nejsou velké a výrazné a listy jsou plné aromatických látek. Rostliny kolem sebe šíří jablečnou, citronovou, mátovou či skořicovou vůni. Jejich předností je, že během léta, kdy je obsah éterických látek v jejich listech nejvyšší, odpuzují dotěrný hmyz. V nabídce zahradnictví se objevily i minimuškáty, které jsou vysoké sotva 20 cm.
Náš tip: Rostliny, které do zahrady nalákají užitečné pomocníky
Co potřebují muškáty
Místo
Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).
Substrát
Muškáty sadíme do substrátu určeného pro kvetoucí balkonové rostliny, rozhodně ne do běžné zahradní zeminy, případně té, kterou si přineseme z lesa; substrát musí být výživný, propustný a měl by obsahovat mikročástice, které poutají vláhu.
Zavlažování
Muškáty vydatně zavlažujeme (ideálně ráno odstátou vodou); mezi zálivkami musí substrát mírně proschnout; výborně se osvědčilo pěstování muškátů v samozavlažovacích nádobách.
Přihnojování
Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.
Pravidelná péče
Nezapomínejme ani na odstraňování odkvetlých květů (jsou neestetické a mohou být zdrojem plísní); květy nemusíme stříhat, stačí je opatrně vylomit.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Zahrada prima nápadů