Molice patří k velmi nepříjemným škůdcům všech rostlin. Napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny, jsou přenašeči virových chorob rostlin. Pochutnávají si na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech i paprikách. Jsou to bíle zbarvení motýlci, velcí pouhé dva až čtyři milimetry. Většinou se zdržují na spodní straně listů. Tam probíhá celý vývoj od nakladení vajíček přes tři larvální instary a puparium až po dospělce. Larvy a dospělci vylučují při sání medovici, která lepí a kterou později porůstají černě.
Molice snadno odhalíme při kontaktu s rostlinou nebo poklepáním, kdy začnou vylétávat. Jejich křídla jsou kryta voskovou vrstvou, která tyto škůdce chrání proti postřikům, a je tedy velmi obtížné se jich zbavit.
Důležitá je prevence
Molice je původně tropický až subtropický škůdce, který není schopen přezimovat mimo vytápěné prostory. Do bytu si jej přineseme většinou po letnění květin, které se stěhují na podzim dovnitř, možný je i přenos řezanými květinami, zeleninou apod. Důsledně proto kontrolujte všechny rostliny, vrátaně těch, které si přinesete domů. Zaměřte se na spodní strany listů.
Molice nikdy nenechte přemnožit a zasáhněte okamžitě, jakmile je objevíte. Z biologické ochrany pomáhá dravá vosička Encarsia.
Text: Ing. Ludmila Dušková
Video: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů