Problémy myček
Problémy myček mohou být různého charakteru. Nicméně, pokud se nějaký problém objeví, je důležité, abyste hned nepanikařili a v klidu nejprve diagnostikovali závadu. V případě, že daný problém přetrvává, neváhejte a jednejte. Jednou z možných řešení je kontaktování záručního nebo pozáručního servisu. Než však odešlete svůj spotřebič k opravě, stojí za to zkontrolovat příčiny poruchy. Může se totiž jednat třeba o ucpaný odpad nebo jiný problém, který jste schopni opravit sami.
Myčka nenabírá vodu
Velmi častou závadou je to, že myčka přestane nabírat vodu. Dít se to přitom může i u relativně nových myček na nádobí. Tuto závadu obvykle způsobuje plovákový spínač, který chrání zařízení před zaplavením. Když se do něj dostane nečistota nebo se poškodí, myčka pak vodu nenabere. Problém vyřešíte tak, že myčku nejprve odpojíte ze zásuvky a vytáhnete ji. Poté odpojíte a odstraníte lanka plováku. Na jejich konci je mechanismus, který musíte důkladně očistit. Po odstranění plováku vyjměte spodní koš spolu s filtry. Poté demontujte kryt myčky a odpojte vodiče. Pokud i přes vyčištění myčka stále nenabírá vodu, může to znamenat poškození plováku.
Myčka se nezapne
Nereagující tlačítka obvykle souvisí s problémy s napájením. Nejjednodušší metodou, s níž si to můžete ověřit, je odpojení myčky na několik minut ze zásuvky. Také se vyplatí zkontrolovat, zda je v elektrické zásuvce elektřina. Pokud se zařízení ani potom nezapne, možná budete muset oslovit odborníka, protože může být poškozen vypínač nebo některý z ovládacích prvků.
Myčka má problém se zámkem dveří
Další poruchou, s níž se můžete u myček setkat, jsou poškozená dvířka, která nelze zavřít. V takovém případě v prvé řadě zkontrolujte pevně zabudovaný hák, který by měl být vždy ve svislé poloze. Příčinou však může být i velmi znečištěná západka nebo také špinavý zámek ovládací jednotky myčky. Pokud selžou dvířka myčky, vyplatí se rovněž zkontrolovat i mikrospínač. Oprava takového prvku je ale poměrně komplikovaná, takže odstranění tohoto problému by mělo být ponecháno na odborném servisu.
Myčka špatně myje
Pokud myčka myje špatně, je to nejspíše kvůli ucpanému filtru nebo ostřikovačům. Zbytky jídla se totiž mohou dostat i do těch nejmenších zákoutí. Vyplatí se proto čistit malé kanálky párátkem, vyjímat filtr a důkladně ho čistit od zbytků jídla, nejlépe pod tekoucí vodou.
Myčka neohřívá vodu
Pokud myčka neohřívá vodu, je pravděpodobně poškozen ohřívač nebo ovládací deska. U některých modelů myček může termostat selhat. Velmi často jsou však problémy způsobeny silným znečištěním, které může vést k těmto poruchám. Řešením potom je výměna poškozeného prvku za nový. Nejprve se ale ujistěte, že je myčka čistá a bez jakýchkoliv nečistot.
Problémy se sušením nádobí
Jestliže je nádobí po cyklu mokré, může to být způsobeno hned několika problémy. Nejčastěji jde o důsledek přetížení košů, kdy pak zařízení nedokáže nádobí efektivně usušit. Způsobit to ale může i tvrdá voda v myčce. Příliš mnoho vodního kamene vede k problémům se sušením, protože vodní kámen blokuje ohřev. Řešením je naplnění zásobníku solí. U některých myček za tím může stát selhání ohřívače, a to je problém, který se neobejde bez pomoci servisního technika.
Příliš hlučná myčka
Hlučné myčky mohou být dost nepříjemnou záležitostí. Pokud chcete odhalit příčinu hluku, věnujte pozornost zvuku, který myčka vydává. V případě, že se jedná o hlasité hučení, může to napovídat, že motor myčky má problém. Jestliže je zvuk skřípavý nebo chrastivý, může jít o problém s čerpadlem, ostřikovacími rameny nebo západkou u dveří. Vysoké pískání pak může znamenat problém s ložisky nebo těsněními.
Stojatá voda v myčce
Za stojatou vodou jsou obvykle zodpovědné 2 závady. V prvé řadě může jít o ucpání filtru zbytky jídla. V tom případě jej stačí vyjmout a pořádně vyčistit. V případě silnějšího znečištění potom může být problém s vypouštěcí hadicí. V tom případě ho vyjměte z myčky a důkladně opláchněte vodou. Samozřejmě to proveďte po odpojení zařízení od napájení a po zablokování přívodu vody.
Nepřetržitý příjem vody
Existují 4 důvody, proč myčka neustále spotřebovává vodu. Dochází k tomu v důsledku nesprávných údajů hydrostatu, vadného solenoidového ventilu, problémů s hadicí a poškozeného řídícího modulu. Tato závada myčky je způsobena nefunkčním hydrostatem, který způsobí přeplnění komory, v důsledku čehož myčka nezačne mýt a nádobí uvnitř zůstane špinavé. Při výměně tohoto prvku se zařízení odpojí od elektrické sítě a odpojí se hlavní kabely. Poté je na místo starého hydrostatu instalována nová funkční část.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů