Posledních přibližně deset let se naším územím šíří nepůvodní malý motýl – zavíječ zimostrázový. Zatímco dospělec pro rostliny nepředstavuje přímou hrozbu, úplně jinou kapitolou jsou jeho housenky. Ty se líhnou po několika týdnech od nakladení početných vajíček. Úpornost tohoto škůdce má v zásadě dva důvody, a to velké množství housenek na jedné rostlině a též to, že se housenky líhnou v několika vlnách od května do října.
I preventivně ošetřené rostliny, případně ty, na kterých jsme první vlnu dobře zvládli, jsou vlastně stále ohrožené. Pokud máte v zahradě jediný zimostráz, který pro housenky přišel o většinu listů, tak ho můžete vyměnit za novou rostlinu nebo za jiný odolný druh. V sortimentu keříků najdete různé listnáče, které stejně jako zimostráz potěší zahuštěnými větvemi i relativně pomalým růstem.
Brslen Fortuneův
Pokud hledáte nenáročnou, ale navzdory tomu maximálně efektní rostlinu namísto náchylného zimostrázu, potom je tento vždyzelený brslen ideální volbou. Je dostupný v mnoha krásných odrůdách s listy tmavě zelenými, bílo i žlutozelenými. Velmi dobře se tvaruje. Nejoblíbenější je kultivar Emerald’n Gold.
Výška × šířka: 0,6 × 0,8 m
Zimolez fialový
Tento vždyzelený keř se podobá příbuznému zimolezu lesklému. I bez tvarování tvoří rozvětvené, hustě olistěné větvičky s lesklými listy. Často se používá do nízkých živých plotů i jako výplňový keř mezi další okrasné rostliny. Vyhovují mu propustné půdy na slunci nebo v polostínu.
Výška × šířka: 0,8 × 2 m
Zimolez lesklý
Nenáročný vždyzelený zimolez roste dobře na slunci i v polostínu v úplně běžné zahradní půdě. Snáší hluboké zmlazení, které je někdy nutné po namrznutí vlivem extrémních holomrazů. Dá se též velmi dobře tvarovat do živých plotů. Je to spolehlivá náhrada zimostrázu, která roste pomalu a kompaktně.
Výška × šířka: 0,6 × 1,5 m
Text: Jiří Lopatka
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů