Azalky, neboli pěnišníky, pocházejí z daleké Asie. Najdeme mezi nimi opadavé, poloopadavé i vždyzelené druhy. Na výběr je velké množství pěkných kultivarů. Druhy se vždyzelenými listy krášlí zahradu i během zimy, opadavé druhy zase překvapí nádherným podzimním zbarvením listů. Květy jsou zvonkovité, menší nebo větší, podle kultivaru bílé, žluté, růžové, červené, oranžové, bordó, lososové nebo fialové. Většinou se objevují ve velkých množstvích a v době kvetení často není vidět ani listy. Některé pěkně voní. Tyto dřeviny se hodí do moderních, venkovských i přírodních zahrad.
Důležité je poskytnout jim vždycky podmínky, jaké vyžadují, jinak se jim nebude dařit. Vybírat si můžeme z vyšších opadavých azalek (například ze skupiny Azalea mollis), které dorůstají do výšky 150 až 200 cm, nebo nižších, takzvaných Knap Hill, s většími a voňavými květy. Bohatým kvetením a kompaktnějším růstem jsou zajímavé poloopadavé a vždyzelené azalky, ke kterým patří především zástupci japonských azalek (Azalea japonica). Ty můžeme i tvarovat.
Stanoviště
Azalkám vyhovují polostinná nebo i slunná místa s vlhkou a kyselou půdou, která se vyznačuje vyšším obsahem humusu nebo jehličnaté hrabanky. Půda by neměla delší dobu prosychat. Vhodná je i blízkost vodní plochy, v oblibě mají totiž vyšší vzdušnou vlhkost.
Výsadba
Vysazujeme je na jaře a začátkem podzimu s neporušeným kořenovým balem, který, je-li hustě prorostlý, po obvodu mírně nařežeme ostrým nožem. Vybíráme jen vhodná pěstitelská místa, případně půdu upravíme zapracováním kyselého substrátu. Nevhodné jsou suché, štěrkovité nebo promáčené půdy či místa pod plytce kořenícími stromy a keři.
Výsadba azalek a řezání
Výsadba: březen, duben, květen, září
Kvetení: březen, duben, květen
Řez: červen
Péče
Nově vysazené rostliny vydatně zavlažujeme. Doplňkovou závlahu zabezpečíme během suššího léta, ale i starším jedincům. Zaléváme měkkou vodou. Vhodné je každoroční přihnojování hnojivem pro kyselomilné rostliny, i díky tomu azalky bohatě rozkvetou. Rostliny ocení i silnější vrstvu mulče z jemně drcené kůry, kterou každoročně doplňujeme. Před příchodem zimy k jednotlivým keříkům nahrneme suché listí.
Náš výběr
Pěnišník japonský (Azalea japonica ‘Rosinetta’)
Půvabný druh azalky s dvojitými až trojitými růžovými květy. Kvete v dubnu až květnu. Roste velmi pomalu a kompaktně. Listy má drobnější, oválné, mírně lesklé, většinou neopadávají. Poroste na okraji záhonů s rododendrony a v nádobách.
v. × š.: 60 × 80 cm
Pěnišník japonský (Azalea japonica ‘Blue Danube’)
Tato pomalu rostoucí azalka upoutá už zdaleka nádherně fialovými květy s typickým středem, kvete od dubna do května. Po odkvětu ji zdobí mírně plstnaté, tmavě zelené listy, které neopadávají. Vynikne v přírodních zahradách.
v. × š.: 60 × 90 cm
Azalka dřevitá (Azalea ‘Feuerwerk’)
Nádherně kvetoucí azalka se sytě zbarvenými květy. Patří do skupiny opadavých azalek, tzv. hybridů Knap Hill. Vyznačuje se dlouhým obdobím kvetení a odolností. Květy jsou oranžovočervené. Upoutá ve skupinách.
v. × š.: 150 × 100 cm
Pěnišník japonský (Azalea japonica ‘Palestrina’)
Jde o velmi pěkně a bohatě kvetoucí azalku nepravidelného růstu. Kvete dlouho, jednotlivé květy jsou středně velké. Listy jsou drobné, poloopadavé a lesklé. Uplatní se v asijských výsadbách.
v. × š.: 150 × 100 cm
Pěnišník měkký (Azalea mollis ‘Anneke’)
Vyniká světle žlutými voňavými květy. Kvete od dubna do května. Patří do skupiny tzv. hybridů Mollis. Opadavé listy této azalky jsou na podzim nádherně zbarvené. Vynikne ve skupinách.
v. × š.: 180 × 100 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů