Existuje mnoho druhů klíšťat, ale u nás je nejrozšířenější klíště obecné. Tento parazit potřebuje ke svému životu krev. Klíšťata milují vlhkost vzduchu, která je pro ně nejideálnější ve výšce do jednoho metru nad zemí, proto se vyskytují spíše v níže položené vegetaci. Na svou kořist číhají v trávě a na keřích nejčastěji v nadmořské výšce do 800 metrů.
Dokáže se rychle a nepozorovaně přisát.
Pokud nejste proti klíšťatům dostatečně vyzbrojeni, můžete na své kůži pocítit kusadla klíštěte (tzv. čelistní makadla), ale zpravidla až v okamžiku po zavrtání. Pomocí předních párů končetin citlivých na teplo vyhledá klíště svého hostitele. K přisátí si na těle vybírá místa s tenkou kůží, kde se nestřetává kůže s oděvem a my nemáme možnost jen tak na dané místo dosáhnout. Zpočátku ho necítíme, protože do ranky vpouští své sliny, aby se krev nesrážela a mohlo tak hodovat delší dobu. Teprve za nějakou chvíli je možné cítit svědění či mírné pálení, které nás upozorní na místo, kde se klíště přisálo.
Klíšťata přenášejí nemoci, které není radno podceňovat. Jedná se o klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Česká republika je dlouhodobě zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Infikovaná klíšťata se na území naší republiky vyskytují v hojném množství nejen v lesích, ale stále více také v městských parcích, horských oblastech či v okolí vodních toků.
Míra nakažení klíšťat je různá, závisí na jednotlivých regionech. V místech s vysokým výskytem nakažených jedinců je dobré nechat se preventivně očkovat. Klíště co nejdříve odstraňte, abyste minimalizovali možnost nakažení. Místo po vytažení ještě několik dnů kontrolujte, zda se náhodou neobjevilo zčervenání, otok či bělavé zabarvení v místě vpichu. Nepodceňujete ani horečku nebo jiné neobvyklé příznaky. V takových případech neprodleně navštivte lékaře.
Prevence je na místě
Pravidelná údržba trávníku a jeho sečení je sice určitá prevence proti klíšťatům, ale pokud chceme mít jistotu, provedeme plošný postřik vhodným přípravkem. Jako další možnost řešení se ukazuje využití přípravku Protect Home – proti klíšťatům a dalšímu obtížnému hmyzu. Ten se aplikuje formou postřiku ručními tlakovými postřikovači. Je vhodné použít hrubšího postřiku. Větší množství zajistí dokonalejší pokryvnost plochy insekticidem, a tím i spolehlivější účinnost. Asanovaná plocha se potřikuje dvakrát, a to ve směrech na sebe kolmých. Nejvhodnější dobou provedení zásahu je duben až červen. Při dodržení výše uvedených podmínek se omezí výskyt klíšťat o 97 až 100 % od doby asanace až do poloviny září téhož roku, kdy do aktivity vstupuje nová generace klíšťat. Přípravek je určen k neprofesionálnímu použití k hubení létajícího hmyzu (mouchy), lezoucího hmyzu (šváby, klíšťata) a dalšího obtížného a škodlivého hmyzu pronikajícího z venkovního prostředí (postříkat místa výskytu hmyzu: altány, terasy, zastřešení pod stromy, stany, hospodářské prostory) do místností v bytech, chalupách, rodinných domech, hospodářských prostorech, skladech, apod. Protect Home – proti klíšťatům a dalšímu obtížnému hmyzu působí jako kontaktní insekticid ve velmi krátké době a má dlouhou reziduální účinnost (tři i více měsíců). Účinná látka se neodpařuje, je odolná vůči působení světla a tepla, je bez zápachu, nezanechává viditelné stopy na ošetřených plochách a nepůsobí korozivně. Má dobrý vypuzovací účinek na hmyz. Hubí dospělce a další pohyblivá stadia hmyzu. Kromě klíšťat se používá k hubení rusů domácích, švábů obecných, cvrčků domácích, pisivek, štěnic domácích, vos, much, mravenců, různých škodlivých brouků, molů, zavíječů, komárů, blech i rybenek.
Babiččiny metody v boji proti klíšťatům
Nejčastěji se sahalo pro suroviny běžně dostupné, především z vlastní zahrádky. Jako poměrně účinný se jevil našim předkům rozmarýn.
Návod na přípravu tinktury proti klíšťatům
Složení: 1 sáček rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody.
Postup přípravy:
Litr vody přivedeme do varu. Odstavíme a vložíme rozmarýn, louhujeme do vychladnutí. Po vyluhování a vychladnutí přefiltrujeme a přidáme 1 lžíci bílého vinného octa. Uchováváme v chladničce.
Návod na používání:
Tinkturu naplníme do prázdného rozstřikovače. Před vycházkou do lesa nebo na zahradu či chatu si tinkturu nastříkáme na tělo.
Výroba rozmarýnové tinktury není nijak složitá, proč ji tedy nevyzkoušet… Přesto ale raději doporučíme preventivní ošetření míst, kde se nejčastěji pohybujeme. Raději předem, aby nedošlo mnohdy ke zbytečným zdravotním komplikacím.
Přípravek proti klíšťatům a dalšímu obtížnému hmyzu
Insekticidní přípravek ve formě koncentrátu určený k hubení klíšťat, létajícího a lezoucího hmyzu. Má rychlý a kontaktní účinek. Proti klíšťatům postříkejte místa pobytu hmyzu: altány, terasy, zastřešení pod strany, stany. Proti švábům aplikujte kolem podlahových lišt, dveří, spár, prasklin a míst, kde se škodlivý hmyz vyskytuje. Byty, domy, či sklady bez obtížného hmyzu.
- účinný koncentrát proti klíšťatům, mouchám a švábům
- kontaktní a rychlé působení
- proti klíšťatům postříkejte místa pobytu hmyzu: altány, terasy, zastřešení pod strany, stany
- proti švábům aplikujte kolem podlahových lišt, dveří, spár, prasklin a míst, kde se škodlivý hmyz vyskytuje
- dostupný ve dvou baleních
Text: Ing. Ludmila Dušková
Foto: isifa/Shutterstock, archív firmy
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů