Rozmarýn
Pěstování
Keřík z jižní Evropy pěstujeme v nádobách a zimujeme na místě bez mrazu. Lze ho získat několika způsoby – zakoupit hotové rostliny, rozmnožit si je odřezky nebo výsevem ze semen. Roste poměrně rychle, vzpřímené druhy (mohou mít výšku až 1,3 m) vyvazujeme k opoře. Během vegetace ho můžeme stříhat.
Jak rozmarýn použít
Rozmarýn je považován za květ lásky a věrnosti. Sbírají se kožovité, silně aromatické lístky. Je velmi oblíbený pro svou typickou vůni a léčivé vlastnosti. Rozmarýn se v kuchyni používá především k dochucení masa, ryb a brambor. Pokrmům dodá příjemnou aromatickou chuť.
Stačí přidat špetku rozmarýnu před pečením na zapékané brambory, vepřové či kuřecí maso a tradiční pokrmy získají novou chuť. Používáme ho i do koupele. Podporuje paměť a koncentraci, tlumí bolesti hlavy a migrénu a zlepšuje trávení hlavně těžkých jídel.
Majoránka
Pěstování
Oblíbená bylinka s jemně kořenitou sladší vůní pochází ze Středomoří. Semena se vysévají v březnu. Jako méně nápadná letnička se dobře uplatní například v zeleninovém záhonu. Má drobné bílé nebo růžové kvítky.
Jak majoránku použít
Sbírá se nať. Dochutí širokou škálu pokrmů od salátů, brambor, omáček až po polévky. Navíc je vyhledávána i pro své léčivé účinky. Pomáhá zmírnit bolest hlavy, zabraňuje nadýmání a má protizánětlivé účinky. Uklidňuje nervový systém, eliminuje stres a zlepšuje kvalitu spánku.
Máta
Pěstování
Máta je nenáročná mrazuvzdorná trvalka vhodná k pěstování v záhonu nebo v květináči. Když se jí daří a má-li na to prostor, potěší bohatou úrodou. Mátu je ideální pěstovat ze sazenic, protože se její semínka nemusejí vždy uchytit.
Nejvhodnějším obdobím pro její výsadbu je jaro. Rostlinku můžeme zasadit i v pozdějších měsících. Tato bylina je však velmi citlivá na sucho, proto ji musíme vysazovat do vlhké půdy.
Jak mátu použít
Lístky máty jsou silně aromatické, protože obsahují mentol. Používá se především do dezertů, nápojů či ke slaným jídlům, a hlavně k jehněčímu. Výborná je jako čaj, ve formě koupele nebo v přípravcích pro masáže. Působí antisepticky a uklidňuje.
Dobromysl
Pěstování
Dobromysl je bylina pocházející ze Středozemí, která u nás roste v přírodě, ale je rovněž pěstována v zahrádkách. Nejlepší je pěstovat ji na slunném místě, aby měla co nejsilnější chuť a aroma. Sbírá se před vykvetením nebo v době květu, tedy od července do září.
Jak dobromysl použít
Nejsilnější aroma a chuť má dobromysl sušená. Dobromysl je výjimečným doplňkem k masu, rybě, sýru, mořským plodům i salátům. Z hlediska chuti je skvělou volbou kombinovat ji s konzervovanými olivami, rajčaty, s kaparami nebo libečkem.
Kopr
Pěstování
Kopr je nenáročný na pěstování. Pěstuje se jako letnička s aromatickými, pérovitě rozloženými listy modrozelené barvy a přitažlivými plochými okolíky žlutých květů. Vyséváme ho brzy na jaře do záhonu.
Jak kopr použít
V gastronomii a léčitelství se využívá celá rostlina kromě kořenů. Vzhledem ke své intenzivní aromatické chuti se kopr využívá převážně jako koření k rybám a do různých smetanových či mléčných polévek a omáček. V lidovém léčitelství se využívá pro uklidňující účinky při žaludečních těžkostech, špatném trávení a nespavosti.
Bazalka
Pěstování
U nás je bazalka jednoletou rostlinou nenáročnou na pěstování, vhodnou i pro pěstování v interiéru. Bazalka se vysévá na jaře. Pěstovat ji můžeme i ve skleníku či doma v květináči.
Jak bazalku použít
Sbírají se listy, které se přidávají do omáček s rajčatovým základem, na saláty, pizzu i na ryby. Bazalka dodává pokrmům svěžest, snižuje nadýmání a zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv. Slouží též jako přírodní repelent proti bodavému hmyzu.
Nejenže má výbornou chuť, ale pomáhá při bolestivých křečích a udržení správné střevní mikroflóry, neklidu, úzkosti a depresi. Uvolňuje bolest hlavy. Své léčivé vlastnosti si uchovává i po tepelném zpracování. Můžeme ji i pít jako čaj.
Libeček
Pěstování
Semena libečku lze vypěstovat buď brzy z jara, nebo koncem léta. Pěstování je nenáročné, avšak rostlině musíme zajistit dostatek místa, může totiž dorůstat až do výšky dvou metrů.
Jak libeček použít
Aromatická rostlina, bez které si nedokážeme představit poctivé vývary. Listy se sbírají čerstvé, těsně před použitím, jako dochucovadlo do polévek nebo salátů. Libeček se využívá i pro své léčivé schopnosti. Je močopudný a výborně léčí záněty dolních močových cest. Lze spotřebovat všechny jeho části, od listů přes plody až po oddenky, které jsou nejúčinnější.
Meduňka
Pěstování
Méně znalí bylinkáři si ji často zaměňují s její příbuznou mátou. Rozdíl je ve tvaru listů, v chuti či ve využití. Meduňka má vejcovité listy se zoubkovými okraji a nenápadné žluté pyskovité květy. Rychle se rozrůstá. Běžné druhy mají svěží citrónovou vůni.
Jak meduňku použít
Můžeme ji přidat do zmrzliny, pudinku i do nápojů. Obklady z meduňky urychlují hojení, jako přísada v jídle meduňka podporuje trávení, snižuje krevní tlak a pomáhá při migréně. Pozitivně působí na náladu a běžně se používá při léčení těžkostí se spánkem, při nervozitě, úzkosti a depresi.
Pažitka
Pěstování
Nevyžaduje náročnou péči a s minimální pomocí se jí daří jak uvnitř, tak venku. Při venkovní výsadbě ji vyséváme na jaře, koncem března nebo začátkem dubna. Po vysazení rychle vzejde, a proto se už do čtrnácti dnů můžeme těšit na první lístky.
Pažitka roste ve svazcích. Sbírá se kdykoliv během roku, a to stříháním, ne řezáním. Díky tomu pažitka nevykvete, ačkoliv i její květy jsou jedlé a používají se stejně jako listy.
Jak pažitku použít
Výborná chuť pažitky se používá k dochucení dušeného masa, polévek, omáček, pomazánek, sendvičů, salátů, jídel z masa a zeleniny, vajec a jemných sýrů. Pažitka chutná obzvlášť dobře v kombinaci s kerblíkem, estragonem a petrželí.
Šalvěj
Pěstování
Stálezelené šedavé listy, atraktivní květy v tónech světle modré až růžovofialové z ní dělají bylinku nejen pro kuchyňský záhon, ale i pro běžné okrasné záhony. Trvalkové šalvěje jsou stálezelené, a tak můžeme čerstvé listy sbírat celoročně.
Nejvíce aromatických látek však obsahují před kvetením. Jejich sběr načasujeme na ranní nebo podvečerní hodiny, kdy je v listech nejvyšší koncentrace aromatických olejů.
Jak šalvěj použít
Pokud možno používáme šalvěj v čerstvém stavu, dá se však i dobře sušit. Listy přidáváme do jídel v malém množství, jsou příliš aromatické. Uplatní se dobře v těstovinových a luštěninových salátech. Abychom i během zimy získali z lístků co nejvíce aroma, dáme je na sítko a přelejeme vroucí vodou. Omezuje pocení, zlepšuje trávení, činnost žlučníku či jater.
Galerie
Text: Monika Šestinová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů, kniha L. Thurzová a kol., Malý atlas léčivých rostlin, medicalnewstoday.com/articles/healthy-herbs-and-spices, health.com/herbs-and-spices-for-better-health-7480182