Interiér

O pokojovce s „nepravými“ květy aneb Jak pěstovat toulitky

Zjistěte, jak se starat o nepřehlédnutelné toulitky.

Toulitka
Zdroj: Shutterstock

Pěstování toulitky v kostce

Toulitka (Anthurium andraeanum) má nepřehlédnutelné a zároveň vskutku nezvyklé květy, které vydrží na rostlině i několik týdnů. Samotný barevný „lupen“ srdčitého tvaru je však ve skutečnosti přeměněný list. Nejčastěji je růžový nebo červený, ale najdou se i odrůdy s bílým, zelenkavým i tmavě bordó lupenem či různými kombinacemi bílé, růžové a zelené.

Průběžně během roku rozkvétají nové květy, starší odumírají. Toulitka je natolik výrazná a zajímavá, že může stát samostatně a nikdo ji nepřehlédne. Zvolíme pro ni světlé místo. Dokáže zbavit vzduch některých chemických látek.

Je dostupná poměrně běžně v květinářstvích, ale i v „hobby“ prodejnách, v odděleních interiérové zeleně. K jejím příbuzným se řadí například lopatkovec neboli toulcovka (Spathiphyllum) či kornoutice africká (Zantedeschia aethiopica).

Toulitka s kapradí
Zdroj: Shutterstock

Když se nám podaří zvolit vhodné místo a naučíme se toulitku správně zalévat, odvděčí se barevnými květy a lesklými listy mnoho dalších následujících měsíců. Je to tropická rostlina, v původní domovině prospívá ve vlhkých podmínkách, proto nenecháváme substrát vyschnout. Kontrolujeme ho každých pár dnů, musí být vlhký, ale ne přemočený.

Během zimy zaléváme o něco méně. Do podmisky či okrasné nádoby dáme vrstvu keramzitu a na ni postavíme květináč. Mezi kamínky doléváme vodu. Dosáhneme tak vyšší vlhkosti kolem rostliny, přičemž kořeny nebudou namočeny ve vodě.

Od jara do léta přihnojujeme každé dva týdny poloviční dávkou hnojiva s vyšším podílem draslíku. Toulitku přesazujeme každé dva až tři roky, přičemž máme zároveň možnost získat nové rostliny. V ideálním případě se do toho pustíme na jaře.

Rostlinu vybereme z květináče a opatrně rozdělíme kořeny tak, abychom získali dvě až tři samostatné rostliny s dostatečně silným kořenovým systémem. Každou z nich vysadíme zvlášť do nové nádoby, zasypeme substrátem pro pokojové rostliny a zalejeme.

Přesazování toulitky
Zdroj: Shutterstock

Toulitku zaléváme vždy, když je substrát shora na dotek suchý, potom ho necháme opět na dotek proschnout.

  • Stanoviště: Roste dobře na místě s dostatkem světla, ale ne na plném slunci. V zimě rostlinu přeneseme blíže k oknu či přímo na parapet, aby měla dostatek světla.
  • Péče: Kolem rostliny zvyšujeme vzdušnou vlhkost. Listy čistíme měkkým, vlhkým hadříkem každých několik týdnů.

Zajímavost: Ze studie NASA o schopnostech pokojových rostlin čistit vzduch vyplývá, že toulitka dokáže ze vzduchu likvidovat formaldehyd, xylen, toluen a amoniak. (zdroj: en.wikipedia.org/wiki/NASA_Clean_Air_Study)

Jak použít keramzit?

  1. Květináč s toulitkou vydatně zalejeme – dokud voda nezačne vytékat z dírek na dně květináče. Postavíme ho do dřezu, aby přebytečná voda odtekla.
  2. Na dno okrasné nádoby, která je přibližně o dva až pět centimetrů vyšší než samotný květináč, nasypeme keramzit. Zalejeme ho vodou tak, aby nesahala nad kuličky.
  3. Květináč postavíme na keramzit. Přebytečná zálivka bude odtékat mezi kuličky, ale kořeny nebudou nikdy stát ve vodě. Voda mezi kuličkami se bude odpařovat, čímž se zvýší vzdušná vlhkost kolem rostliny.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů