Lišov je obec známá svými kamennými obydlími, která jsou dodnes funkční. Malé pokojíky a zejména velké prostorné haly vytesané do skal, s viditelnými stopami precizní ruční práce, začínají v posledních letech do malé vesničky u městečka Dudince přitahovat nejen domácí, ale i zahraniční turisty.
A právě o ně se starají v rámci Muzea Lišov Adriana a Jakub. Ještě před rokem a půl docházeli do práce každý den z bytovky v nedalekém městečku. Postupně je to však přestalo bavit a shodli se, že se poohlédnou po nějakém starším domku přímo v této kouzelné obci.
Co hledali, to našli. Starý kamenný dům se zdmi z tufu silnými 60 cm a se spoustou věcí a zařízení, kterým dal mladý šikovný pár druhý dech.
Adriana žila několik let v Anglii, kde ji okouzlil tamní styl bydlení. Není proto žádným překvapením, že i interiér jejich domu se nese v anglickém duchu a několik kusů nábytku si dovezla přímo z Británie.
Ticho, pokoj a signál na cestě
Po tom, co Adriana s Jakubem domeček odkoupili, pustili se svépomocí do jeho rekonstrukce. Občas to šlo pro mimořádně silné stěny těžko, protože měnili i dispozici a shazovat velké kameny byla opravdu dřina. Každá mince má však dvě strany.
A tou je přirozená klimatizace, která se v domě díky zdem drží. V létě je tu chladněji a v zimě kamenné zdi zase drží teplo. „Topíme kamny i radiátory. Když jsme se nastěhovali, okamžitě jsem se musela naučit sekat dřevo a zatopit v krbu. Do té doby se totiž nedalo nic dělat,“ vzpomíná usmívající se Adriana na začátky v domku.
Zatím obývají jen přízemí, časem však plánují zobytnit i podkroví. Všechno má ale svůj čas. Adriana si neumí vynachválit ticho a klid, který zde panuje. „Po roce bydlení jsem na tom tak, že se v noci probudím, když kolem projíždí auto,“ směje se.
Jediné, co je omezuje v každodenním životě, je absence mobilního signálu, ale i ten už by měli brzy do Lišova zavést. Jinak se v této vesničce doslova na „konci světa“ cítí mimořádně dobře a vítáni. „Tím, že pracujeme v muzeu a děláme i workshopy pro zahraniční návštěvníky, lidé nás tu znají a mají rádi,“ říkají.
Věci s příběhem
Stejně jako pícka v obývacím pokoji i dvě křesla zůstala v domě po předchozích majitelích. Věcem je třeba dát druhou šanci. Kromě praktické funkce do domu vnesou i trochu původní atmosféry. Kdo v nich sedával a nad čím asi přemýšlel?
Adriana a Jakub se seznámili na Kypru, aby spolu nakonec zakotvili v Lišově. Provozují zde Muzeum Lišov, Muzeum masek a dělají workshopy pro domácí i zahraniční turisty. Učí je tradičním dovednostem, jako jsou tkaní textilií, kamenictví, košíkářství, vyšívání, výroba másla. Vyzkoušet si mohou i hliněné omítky a mnoho jiných zajímavých činností.
Galerie
Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů