Babiččiny sterilované okurky
- okurky nakládačky
- mrkev
- cibule
- křen
- česnek, kopr
Nálev
na jednu sklenici
- ocet, 4 lžíce
- pískový cukr, 2 lžíce
- deko, 1 lžička
- voda podle potřeby
Na dno každé sklenice dáme kolečko cibule, mrkve, křenu, stroužek česneku a snítku kopru. Klademe omyté okurky a prokládáme je cibulí a mrkví. Do každé sklenice přidáme odměřené množství octa, cukru a Deka a doplníme vodou. Dobře uzavřeme a sterilujeme 15 minut při teplotě 85 °C.
Okurkově-limetková limonáda
- okurka, 1 ks
- minerálka nebo sodovka
- nebo voda, 1,5 l i více
- třtinový cukr, na dochucení
- limetka, minimálně 1 ks
- čerstvá máta, hrst čerstvě natrhaných lístků
Okurku nakrájejte na tenké plátky a dejte do džbánu. Přidejte k ní třtinový cukr (podle vlastní chuti) a šťávu z jedné (klidně i více) limetky a lístky čerstvé máty.
Vše zalijte minerálkou nebo sodovkou, nebo vodou z vodovodu (nebo půl na půl). Nápoj dejte zchladit do lednice. Limonáda je ideální i jako osvěžení na párty, k obědu nebo večeři.
Barevná semínka
Kolikrát se stane, že při vysypání semen ze sáčku zjistíme, že semínka jsou barevná. Jde o moření mokrou cestou se současným přidáním barvy. Semínka jsou lépe na zemi vidět a namoření slouží k ochraně semen proti půdním patogenním houbám.
Partenokarpické okurky
V chladných oblastech je nutné pěstovat okurky pouze ve skleníku či fóliovníku. V tomto případě budeme vybírat odrůdy partenokarpické, tedy takové, které mají schopnost vytvářet plody bez opylení (odrůdy Sonada F1, Elisabet F1, z holandských odrůd pak Harmonie F1).
Letní zálivka
V období sucha je vhodné zalévat raději větší dávkou vody, ale méně často. Není vhodné zalévat na noc, kdy listy nestačí oschnout a dochází tak k rychlejšímu napadení plísně. Nikdy nezalévejte na list v průběhu dne!
Text: Daniela Dušková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů