Zdraví

Ořechy plné zdraví

Ořechy jsou ideální potravinou, která obsahuje množství vysoce hodnotných bílkovin, těch nejlepších tuků, ale i minerálů, stopových prvků a vitamínů. Vědí to i veverky, plši a mnozí ptáci, kteří si doslova potrpí na to pravé ořechové.

CHUTNÉ ZDRAVÍ

Jádro ořechu je směsí s vysokou koncentrací těch nejdůležitějších živin. Obsahuje 16 až 22 % bílkovin, 64 až 70 % (převážně nenasycených) tuků, 15 až 18 % sacharidů, 2,5 % minerálů a další vitamíny a biologicky aktivní látky. Na porovnání: vepřové maso obsahuje v průměru 16,5 % bílkovin, dobrou porci nežádoucích nasycených tuků a zbytek tvoří prakticky jen voda, pokud nepočítáme chemické zbytky z krmiv, stimulátory růstu a léčiva; hovězí maso obsahuje 18,5 % bílkovin a drůbež, pokud není napumpovaná vodou, přibližně 20 % bílkovin. Navíc tepelnou úpravou se podstatně snižuje využitelnost a zdravotní efekt bílkovin obsažených v mase.

orechy

Ořechové bílkoviny jsou prospěšné pro lidské tělo, a to i přesto, že jim chybí trochu aminokyseliny metioninu, který snadno doplníme přídavkem některé z obilnin (ovesné vločky s ořechy nebo celozrnné nudle s ořechy a ovocem). Výhodou ořechových bílkovin je to, že neobsahují cholesterol ani množství nežádoucích nasycených tuků. Ačkoli je v ořeších až 18 % sacharidů, jsou to převážně oligosacharidy, dextriny a jen málo sacharózy, takže se jich nemusí obávat ani diabetici. Ořechy jsou bohatým zdrojem B-komplexu, z antioxidantů jsou slušně zastoupené vitamín E, betakaroten a vitamín C (nejvíc vitamínu C obsahují ořechy před úplným dozráním, když mají ještě měkkou skořápku, slouží na přípravu kompotů a likérů).

Ořechy jsou výbornou výživou hlavně pro mozek a srdce, ale i celý organismus, který výrazně stimulují a chrání před předčasným stárnutím (obsahují „omlazovač“ resveratrol).

Pokud dětem dáme do školy k svačině hrst ořechů namísto sušenky, zvýší se jejich pozornost, soustředěnost a paměť. Ořechy jsou nápomocné také při hubnutí, protože zmírňují hlad. Pokud si před jídlem dáme pět až šest polovin ořechových jader, snížíme svůj apetit a méně sníme. Pravidelnou konzumací ořechů (hrst ořechů alespoň pětkrát do týdne) snížíme riziko infarktu asi o 50 %.

NEJEN PLODY LÉČÍ

V léčitelské praxi se uplatňují hlavně listy a zelené oplodí, tedy slupka ořechu zvaná rubina. Sbírají se mladé listy v době kvetení (v červnu do 10. hodiny dopoledne) a suší se při nižší teplotě. Zralé oplodí se sbírá z ještě nedozrálých ořechů (červenec až srpen) – dá se propíchnout špendlíkem přes měkkou vnitřní skořápku. V té době lze sbírat i nezralé plody na zavařování nebo na výrobu ořechového likéru.

Výtažky z listů a oplodí působí mírně hypoglykemicky a antibakteriálně (proti stafylokokům), pomáhají při průjmech, gastroenteritidě, kolitidě, podrážděném žaludku, plynatosti, zlepšují vylučování žluče a pankreatických šťáv. Při onemocněních kůže a sliznic (akné, ekzém, lišej, kožní plísně, hnisavé záněty kůže a jiné) se výrazně projevuje i jejich stahovací, protizánětlivý a hojivý účinek.

Text: Ing. Jaroslav Pížl :: Foto: Isifa/Shutterstock