Správné pěstování rajčat
1. Vyštipování
U rajčat v průběhu vegetace pravidelně vyštipujeme boční výhony a jediný hlavní výhon vyvazujeme k opěrné konstrukci. Po dosažení 6. vijanu rostlinu zaštípneme za listem, který se nachází nad tímto vijanem. Docílíme tím dozrání všech plodů do ukončení vegetace.
Jak správně boční výhony odstranit, poradí odborník na pěstování rajčat Jan Holan.
Boční výhony je možné odstranit několika způsoby, ale který je nejvhodnější?
Rajčata napadá několik závažných virových chorob přenosných nejen škůdci, ale i mechanicky. Nemáte-li při odstraňování bočních výhonů vyštipováním či vystřiháváním možnost ruce (hlavně nehty) a také nůžky vydezinfikovat, je přenos virů z napadené rostliny na zdravou velmi snadný. Pokud ale vylamujete boční výhony tak, že je uchopíte kousek nad místem odlomení, nedostanou se vaše prsty ani nehty do styku s rankou, která vznikne po odlomení, a přenos viróz není možný. Takový způsob vylamování bočních výhonů je pro rostlinu šetrný, ranka je rovná a brzy se zacelí.
2. Zálivka
Postačí jednou týdně, ale důkladně, ke každé rostlině 8–10 l vody. Jako ideální se ukazuje voda dešťová, která je měkká a kterou rostliny velmi dobře přijímají. Zálivková voda by neměla být ledová, ideální je voda ohřátá na slunci. V parném létě se tak eliminuje rozdíl mezi teplotou půdy a zálivkové vody, a tím nevytváříme rostlinám teplotní šoky a stresové situace.
3. Hnojení
Ideální jsou tekuté slepičince rozředěné ve vodě. Vzhledem k obsahu draslíku a fosforu má toto hnojení vliv na kvalitu a vybarvení plodů. Postačí přihnojení 1x za 10 dní. Vhodné je ale i využití tekutých hnojiv určených pro plodovou zeleninu.
4. Okopávka
V průběhu vegetace je vhodné rostliny důkladně, vzhledem k hlubokému kořenovému systému, okopat. Provzdušnění půdy a narušení povrchu omezuje výpar vody, zabraňuje růstu plevelů a při vysokých teplotách zapaření rostlin.
5. Onemocnění rostlin
Obávanou chorobou je pro rajčata plíseň bramborová – projevuje se zpočátku vznikem skvrn na listech, ale i stoncích a plodech. Šíří se velmi rychle a dokáže během několika dnů zničit celé porosty. Záchranou může být včasný postřik v samém počátku zjištění onemocnění přípravky Ortiva, Ridomil, Infinito ad.
Rajčata trhejte se stopkou
Na výjimečné a nezaměnitelné chuti a vůni zralých rajčat se podílí téměř 400 chemických látek. Většina z nich se ale nesoustředí v samotném plodu, nýbrž i v zelených částech rostliny. Nejvíce aromatická, a tedy i nejchutnější, jsou proto rajčata, která se sklízejí v celých vijanech nebo alespoň se stopkou. Sklizeň celých vijanů je starou italskou tradicí, která proniká i k nám, a právě na dovozových plodech, hlavně v zimním období, vidíme celé hrozny. Sklizeň celých vijanů umožňuje vyšlechtění tzv. long-life odrůd, kde plody dozrávají téměř současně, a ty, které uzrají jako první, nepřezrávají, ale zůstávají stále tuhé a lahodné.
Co trápi rajčata
Praskání rajčat
Je způsobeno fyziologickými příčinami a projevuje se velmi často na venkovních rajčatech. K poruše dochází především v porostech, které nejsou pravidelně zavlažovány. Jestliže se po delší době sucha nebo nezalévání dostaví silné deště (nebo intenzivní zálivka, někdy postačí i rosa), rostlina se nedokáže vyrovnat s okamžitým nadbytkem vody, a proto její pletiva praskají. Do puklin se dostávají velmi často druhotně mikroorganismy (bakterie a houby), především za vlhka, které pak vyvolávají různé hniloby. Jednotlivé odrůdy jsou k této poruše různě náchylné. Preventivní ochranou proti této poruše je pravidelná zálivka, především v době sucha.
Kočičí tvář
Deformace genetického původu se projevují různými výrůstky na plodech nebo srůsty plodů. Poruchy v opylení se objevují především v květní části plodů. Zejména u velkoplodých odrůd vzniká různě deformovaná, velmi často rozšířená jizva. Příznak se označuje jako kočičí tvář, kdy spodní část plodu vytváří kruhový otvor vyplněný jakoby novým plodem.
Text: Ing. Ludmila Dušková
Foto: autorka, isifa/Shutterstock