Tak jako v jiných případech i zde pomůže prevence. Na tyto (ne)milé tvory je třeba myslet už při návrhu a samotné realizaci střechy, především jejích detailů. Zapomenout se nesmí ani na pravidelnou kontrolu střechy. Mezi rizikové části, na které je třeba se zaměřit, patří různé netěsnosti, poškozená střešní krytina či chybějící tašky.
Zkontrolovat je třeba i okapy, tepelnou izolaci, komín či střešní větrací otvory, které zajišťují správnou cirkulaci vzduchu v podkroví. Kromě pravidelné kontroly střešní krytiny je důležité monitorovat i situaci pod ní čili zkontrolovat podkroví, dřevěné trámy apod. Malým živočichům stačí maličká prasklina, skrz kterou dokážou vlézt dovnitř.
Jak se bránit
Základem ochrany proti vniknutí živočichů do střešního pláště je celoplošné bednění střechy, které zabrání tomu, aby se škůdci dostali až do podkroví. Účinnou ochranou je důkladné utěsnění vstupních prostorů do podstřeší a použití systémových doplňků, jako jsou ochranný větrací hřeben či ochranný pás proti ptákům.
Pro zamezení vniknutí zvířat pod střešní krytinu, zejména skrz přiváděcí větrací otvor v okapové hraně, doporučujeme použít například hliníkový ochranný pás Tondach proti ptákům, který na rozdíl od standardních plastových pásů nedokážou přehryzat kuny.
Ochranná mřížka
Na to, abyste zamezili ptákům a kunám vniknout do střechy skrz spodní okapovou hranu, potřebujete kvalitní ochrannou mřížku. Neoriginální se totiž po čase vylámou a nejenže vyhodíte peníze do vzduchu, ale ptáky a kuny přímo pozvete k sobě na návštěvu. Řešením může být originální mřížka Bramac, která je robustnější a těžší přibližně o polovinu.
Aby zvířata nevnikla pod střešní krytinu, pomůže účinný hliníkový ochranný pás proti ptákům.
Za touto váhou se skrývá delší životnost a robustnější konstrukce samotné mřížky. Díky tomu dokáže efektivně chránit před vniknutím škůdců do střechy. Nemusíte se totiž bát, že by se zuby na mřížce vylámaly nebo ohýbaly. Vždy proto žádejte originální příslušenství.
Kovové pásy
Dnes jsou k dispozici tvarované kovové pásy vysekávané z perforovaného plechu, které nahradí ochrannou větrací mřížku ve tvaru hřebenu pod tvarovanými taškami. Takové doplňky střechy vytvoří neproniknutelnou bariéru a spolehlivě zatarasí kunám cestu do vaší střechy v místě hřebene a okapové hrany. Musíte je však v okapové hraně důkladně upevnit, aby se nezvlnily a dobře přiléhaly k laťování.
Oplechování
U detailu ve štítové hraně se doporučuje oplechování pod okrajovými taškami nebo použití hliníkových ochranných větracích hřebenů tak, aby se zabránilo vniknutí zvířat skrz okrajovou tašku. U tašek s vysokým profilem je vhodné použít hliníkový ochranný hřeben i v úžlabí. Ochranný větrací hřeben z hliníku chrání taktéž před navátým listím a jiným znečištěním. Při tom zajišťuje i odpovídající ventilaci a cirkulaci vzduchu v prostoru střechy.
Když nic nepomáhá…
Pokud se i navzdory tomu podaří kuně proniknout do střešního pláště, je pro ni vrstva tepelné izolace velkou výzvou. Dokáže si tu vytvořit obydlí s množstvím chodbiček. Tepelnou izolaci přemístí a udupe podle vlastních představ. Neušetří ani střešní fólie a za nepřítele považuje všechny kabely nebo hadice, které jí brání ve stavebním úsilí. Navíc si v nově vybudovaných prostorech vytvoří záchody.
Proto doporučujeme na zateplení střechy použít nadkrokevní izolaci z polyisokyanurátové pěny na bázi polyuretanu (PIR). Například nadkrokevní izolace Bramac Therm kunám „nechutná“, proto když se vaše nemovitost nachází v rizikových oblastech, například v blízkosti lesa či na samotě, použijte tento typ tepelné izolace.
Kdy je třeba zvýšit pozornost?
Zvířata vnikají do domu nejčastěji na jaře, v období páření, kdy potřebují útulné místo na zahnízdění, případně na podzim, když hledají teplý úkryt před přicházející zimou. Jestli zaznamenáte pod střechou podezřelé zvuky či pohyb, jděte střechu ihned zkontrolovat. Proti samozvaným návštěvníkům zakročte včas, aby se ve střeše nestihli zabydlet. Tím předejdete případným škodám.
Výskytu nezvaných návštěvníků je možné zabránit i správnou a pravidelnou údržbou střechy. Každý rok střechu kontrolujte, abyste se vyhnuli nákladným opravám či rekonstrukcím. Zaměřte se především na netěsnosti, chybějící tašky, poškozené střešní krytiny, zkontrolujte izolaci či pojistnou hydroizolační fólii.
Jakékoliv díry nebo poškozená místa je potřeba okamžitě opravit. Doporučujeme též zkrátit větve na všech stromech v blízkosti domu, a tím ztížit přesun zvířatům z větví na dům. Při kontrole nezapomeňte ani na okapy. Odstraněním usazeného listí a nečistot z okapů nejenže zlepšíte odtok vody, ale ptáci nebudou tento prostor považovat za místo ke hnízdění.
Text: Andrea Dingová s firmou TONDACH, BMI, TERRAN SLOVAKIA, s.r.o.
Foto: Archiv firem, Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů