V kompostu
Popel ze dřeva patří mezi důležité komponenty pro vylepšení půdy. Lépe než rozhazovat jej po záhonech, je přidávat popel do kompostu. Pokud je ho ale hodně, rozhodně ho nebudeme dávat do popelnice, ale rozhodíme na záhony. Další možností je i aplikace na trávník.
Plný „vitamínů“
Složení popela vzniklého při spalování dřeva, pelet i briket odpovídá vysoce kvalitním minerálním hnojivům, která najdete v obchodech. Podle studií celé řady laboratoří v sobě může mít popel až 30 % vápníku, 10 % draslíku, 5 % hořčíku a 3 % fosforu. Většina těchto živin se do dřeva dostala z půdy v průběhu růstu stromu, a tak se nyní po jeho spálení může přirozeně vrátit zpět.
Právě tyto minerály, které v půdě působí zásaditě, jsou vhodné pro pěstování plodové zeleniny, cibulovin, drobného ovoce, jako jsou jahody, maliny nebo rybíz, a taky mnoha okrasných rostlin.
Popel můžete na záhony sypat přímo, a to v dávkách 0,5 až 2 kg na 10 m2, anebo ho přidat do kompostu, a to v dávkách 3 až 5 kg na 1 m3. Minerály se tak naváží na organickou hmotu, přidá se dusík, který dřevěný popel neobsahuje. Výsledkem je dokonalé, organicko-minerální domácí hnojivo, které vás nestojí ani korunu navíc.
Odpověděli: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zeptejte se
Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz