Vliv posypové soli je jedním faktorů poškozujících veškeré jehličnany. Bezprostředně je ohrožena vzdálenost 10 až 15 m od okraje komunikace, kritická může být vzdálenost 30 až 70 m. Posypová sůl poškozuje vegetaci dvěma způsoby: přímým ostřikem solankou a prostřednictvím půdy. Vegetace na svazích nad úrovní vozovky je poškozována prakticky pouze ostřikem, působení půdou se týká větších vzdáleností od komunikace, kam už ostřik nedosahuje.
Příznaky poškození
Příznaky poškození jsou například pro smrk a borovici téměř shodné, změny v barvě a délce jehlic, po opadu starších ročníků řídnutí koruny, přičemž postiženy mohou být jednotlivé větve či rovnoměrně celá koruna. Jediným indikátorem zasolení je obsah chlóru v jehlicích.
Řešení problému
Řešením problému je výsadba v inkriminovaných místech do bezpečné vzdálenosti od ošetřovaných míst, vytváření ochranných stěn pro zimní období a vysazování relativně odolných dřevin, jako je smrk pichlavý, borovice černá, kleč, dub, trnovník akát, jasan ztepilý, pajasan žlaznatý, osika obecná, olše šedá a lepkavá, topol bílý a šedý, hlošina úzkolistá, rakytník úzkolistý či vrba. Z keřů je to čimišník obecný, žanovec měchýřník, kustovnice cizí, trnka obecná, meruzalka alpská a zlatá, růže svraskalá, pámelník bílý, tušalaj obecný, tamaryšek galský, olše zelená a keřovité formy vrb.
Text a foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz
Už brzy se můžete těšit také na online poradnu s našimi odborníky. Budeme vás včas informovat.