Potřebuje vaše bydlení po letech pořádný refresh? Nebo jste koupili starší byt, který už má nejlepší roky za sebou, případně vám ne úplně vyhovuje jeho dispozice? Dřív, než se pustíte do výměny podlah a shánění nového nábytku, měli byste si ujasnit několik věcí.
1 Jaký bude rozsah rekonstrukce?
Postačí nová výmalba, podlaha a nábytek? Bude potřeba zásah do rozvodů? Nebo by se hodilo upravit i dispozici? S odpovědí na tyto otázky vám pomůže zhodnocení finančních možností, a též architekt nebo designér, který vám na základě vašich požadavků a svých zkušeností dokáže navrhnout řešení s různou náročností.
Pokud jste právě koupili starší byt, ve kterém plánujete zůstat, pokud ne navždy, tak alespoň nadlouho, měli byste si na začátku dát načas – nejdřív v něm pár měsíců bydlet, až potom začít s přestavbou. Za několik měsíců totiž zjistíte, co vám v něm vyhovuje, a co ne.
Ve které místnosti se cítíte lépe proto, že je v ní příjemnější světlo, kde se v létě nedá vydržet kvůli horku, kde je nepříjemně studená stěna, či zda vám někde chybějí dveře, nebo vám vadí velká vzdálenost například z kuchyně do obýváku. Jednoduše, v každém prostoru se dá vypozorovat množství důležitých detailů, které nemusí být jasné na první pohled, ukážou se až při bydlení. A využití či zanedbání potenciálu vám může budoucí fungování v bytě zpříjemnit, ale i znepříjemnit.
2 Oslovíte architekta?
U větší rekonstrukce se služby profesionála určitě vyplatí využít. Ale čas a peníze vám může ušetřit i při úpravě jedné či dvou místností. Samozřejmě, každý sám nejlépe ví, co se mu líbí, a co ne. Architekt či designér však není člověk, který vám má vnucovat svůj vkus. Je to profesionál se vzděláním a zkušenostmi, díky kterým dokáže přijít s praktickými nápady, na které byste sami možná nepřišli.
Má vám jednoduše pomoct vytvořit prostor, ve kterém se vám bude dobře bydlet. V každém interiéru je též množství detailů, na které si běžný člověk ani nevzpomene, a když se nevyřeší včas (například příprava elektrických rozvodů), na jejich předělávání zbytečně proděláte, nemluvě o promrhaném čase.
Ani vybrat množství prvků vybavení tak, aby vše spolu ladilo, není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. A široká nabídka, která je dnes k dispozici, vám to neulehčí, spíš zkomplikuje. Můžete strávit hodiny a hodiny hledáním toho správného zařízení, a výsledkem bude jen nerozhodnost a velký chaos ve vaší hlavě.
I toto hledání a rozhodování vám může podstatně zjednodušit interiérový architekt nebo designér, který má přehled o nabídce a možnostech. Předloží vám konkrétní návrh a vaší úlohou bude jen souhlasit, nebo nesouhlasit.
Samozřejmě, i zde existují výjimky – když je design vaším hobby, roky sledujete informace z této oblasti, orientujete se v nabídce výrobců, a možná jste absolvovali i některý z kurzů navrhování interiérů, ideový návrh i výběr zařízení zřejmě zvládnete sami.
U větší rekonstrukce však určitě oslovte stavebního inženýra nebo technika, který se vyzná ve stavebních materiálech, technologiích a detailech. Bez něho totiž riskujete, že během stavby narazíte na problémy, na které jste nemysleli, a jejich řešení za pochodu vás bude zbytečně stát čas i peníze navíc.
3 Potřebujete stavební povolení?
To, jaké úřední papíry budete potřebovat a zda vůbec, záleží na rozsahu a typu rekonstrukce. Pokud jde o tzv. udržovací práce, tedy například výměnu podlah, dveří či kuchyňské linky, stačí, když upozorníte sousedy, že se mají připravit na hluk a na řemeslníky v domě.
Pokud máte v plánu větší úpravy, jako je vyzdívání koupelny, odstranění dělicí příčky nebo stavba nové, je potřeba ohlášení drobné stavby stavebnímu úřadu. Kromě vyplněného formuláře budete potřebovat půdorys i list vlastnictví a zaplacený poplatek.
Může být potřeba i souhlas správců bytového domu, předsedy společenství vlastníků (když zasahujete např. do společných rozvodů), a sousedů, kterých se rekonstrukce dotkne, případně ještě něco navíc. Vše potřebné se dozvíte na příslušném místním úřadě. Nestačí přitom svůj záměr stavebnímu úřadu jen ohlásit, musíte počkat i na souhlasné stanovisko, což obvykle trvá 30 dní.
Nejkomplikovanější, a to nejen z pohledu komunikace s úřady, je v bytě rekonstrukce, při které zasáhnete do nosných stěn, případně přístavba či nadstavba, kterou změníte vzhled celého domu. Na takovéto úpravy už potřebujete stavební povolení.
Kromě dokladů o vlastnictví a souhlasů sousedů i správců je v takovémto případě nutný též posudek statika, zda jsou úpravy, které zamýšlíte, možné a při jakých podmínkách. Dřív, než s takovouto rekonstrukcí začnete, je dobré obrátit se na příslušný stavební úřad a ověřit si, jaké dokumenty od vás bude vyžadovat. U jednodušších úprav, o kterých se dá rozhodnout na základě dodaných dokladů, je lhůta pro vydání stavebního povolení 30 dní.
4 Komu svěříte realizaci?
Jak už to chodí, i zde má každá varianta svá pro i proti. Pokud jste se rozhodli zvládnout většinu prací svépomocí, budete muset do rekonstrukce investovat možná méně peněz, ale o mnoho víc času. Dobře proto zvažte svoje síly a kapacity.
Samozřejmě, pokud tyto práce děláte rádi a nevadí vám, že budete bydlet několik měsíců či let v provizóriu nebo na stavbě, směle do toho. Nezapomeňte si však pečlivě nastudovat všechny postupy a odborné práce, jako jsou elektro či vodoinstalace, raději svěřte do rukou profesionálům.
Další možností je najmout si na vše jednu stavební firmu. Tato varianta je sice nejdražší, ale zároveň i nejrychlejší, a bude pro vás znamenat nejméně starostí a času stráveného na stavbě. Na vykonané práce též získáte záruku. V konečném důsledku tak možná až tak moc nepřeplatíte.
Asi nejčastěji se rekonstrukce bytů realizují tak, že si majitel dohodne na jednotlivé práce různé řemeslníky, které sám organizuje, koordinuje a kontroluje, případně občas i sám přiloží ruku k dílu. I zde je však možnost nechat organizaci na stavebním dozoru, tedy na někom, koho si zaplatíte, nebo na architektovi, který se postará nejen o návrh interiéru, ale i o jeho realizaci.
Text: Erika Kuhnová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů