Zahrada

Přesazování pivoněk: ZAKLÁDÁME PIVOŇKOVÝ ZÁHON

Tyto tradiční ozdoby zahrad našich maminek se do zahrad znovu vracejí. Raný podzim je přitom výbornou příležitostí přesadit či rozdělit starší trsy nebo vysadit úplně nové rostliny.

Bylinné pivoňky jsou oblíbené dlouhověké trvalky.

 

JAK NA TO

Náročnost:

Doba: do 1 hodiny

Lidé: 1

Období: začátek podzimu

KONTROLNÍ SEZNAM

zahradnický substrát 20 l

starší rostliny pivoněk

NÁŘADÍ

zahradní nůžky

rýč

vidle

hrábě

motyka

konev s vodou

bednička

  • Odborník radí:

Nově vysázené rostliny si označte, abyste je při podzimním úklidu omylem nepoškodili.

 

1. STARŠÍ TRS


 

Na rozmnožení dělením jsou vhodné starší, pěkně rozrostlé a zdravé trsy. Rozsadit můžeme i přestárlé rostliny, které málo kvetou.

2. ZALITÍ


 

Dříve než začneme s rozsazováním, trs pivoňky vydatně zavlažíme. Rostlinám to jen prospěje, jejich šok z přesazování nebude až tak velký.

3. LISTY


Přesazujeme v období, kdy listy začínají žloutnout a zasychat, takže je odstraníme. Přesazujeme-li pivoňky dříve a listy jsou ještě zelené, neodstraňujeme je.

4. ČÁST STONKŮ


 

Takto by měl vypadat připravený trs na přesazení. Vždy necháme delší stonky, díky čemuž se nám bude s rostlinou lépe manipulovat.

5. OBKOPÁNÍ


 

Trs pivoňky opatrně dokola okopeme. Rýčem bychom se měli dostat co nejhlouběji, podzemky a zhrublé kořeny totiž sahají velmi hluboko.

6. TRS


 

Vykopaný trs opatrně rozdělíme na menší části a odložíme bokem. Ideálně na trávník nebo do bedničky s částečně otevřeným dnem.

7. KONTROLA


Než začneme vysazovat, důkladně zkontrolujeme pivoňce kořeny. Neměly by být poškozené, nahnilé, ani suché. Pokud takové najdeme, nůžkami je odstraníme.

8. VÝBĚR MÍSTA


 

Na místě, kde budeme pivoňky vysazovat, odstraníme veškerý plevel. Potom půdu prokypříme motykou a vykopeme velkou, ale ne příliš hlubokou jámu.

9. VLOŽENÍ


Do jámy vylejeme konev vody, přidáme hrst prosetého kompostu a vložíme připravený trs.  Dáváme pozor, aby pupeny nebyly pod zemí hlouběji než 3 cm. Jinak by rostliny nekvetly.

10. ZASYPÁNÍ


Kořeny rostliny opatrně zasypeme zeminou pomocí zahradnické lopatky. Ideální je zahradnický substrát, ale nic se nestane, když použijeme zeminu z výkopu.

11. ZÁLIVKA


Čerstvě vysazenou pivoňku důkladně zavlažíme. Po vsáknutí vody nasteleme dřevěnou štěpku nebo drcenou kůru. Přihnojování zatím není nutné.

dobré RADY

OBDOBÍ

Přesazování bylinných pivoněk si načasujte na podzim. Ne však na pozdní podzim. Pivoňka potřebuje k zakořenění dostatek vláhy a teplejší počasí, ale ne sucho. Pokud mrzne nebo hrozí první mrazíky, pivoňky už nepřesazujte.

MÍSTO

Pivoňkám vyhovuje slunné, ale ne přehřívané místo, s propustnou a živinami dobře zásobenou půdou. Není dobré sadit je do stínu, štěrkovité či zmáčené půdy. Vyhovuje jim však půda chladnější, tedy ne přehřátá sluncem. Vždy by měla být mírně vlhká. Hodí se do městských i venkovských zahrad, vynikají v zahradách v asijském stylu. Nejkrásněji vyniknou ve skupinách. Nejlepší je sadit tyto trvalky tak, aby byly dobře viditelné, tedy rozhodně ne do zadních částí zahrady.

PÉČE

Po výsadbě nezapomeňte pivoňky vydatně zavlažovat, hlavně je-li slunečno a sucho.  Neokopávejte těsně u rostlin, mohly byste poškodit spící pupeny. Plevel odstraňujte vždy jen ručně. Záhon s vysázenými pivoňkami však můžete nastýlat organickým materiálem – tloušťka vrstvy musí být alespoň 5 cm. Pomůže to zadržet v půdě potřebnou vláhu a zabrání růstu plevele. Zároveň to půdu ochladí, což těmto trvalkám mimořádně vyhovuje. Pivoňky nemusejí vykvést hned další rok po vysázení. Někdy to trvá pár let, než rozkvetou. Nejčastější příčinou je většinou příliš hluboká výsadba. Mnohdy je to i reakce na přesazení. Obecně platí, že pokud to není urgentní, pivoňky se nepřesazují.

Text a realizace: Daniel Košťál :: Foto: Dano Veselský :: Odpovědná redaktorka: Monika Šestinová