I z citrusové kůry vyrobíte suroviny na pečení, domácí prostředky na úklid nebo dokonce přírodní kosmetiku. Je to další krok k bezodpadové domácnosti a ušetříte i finance, které byste jinak vkládali do nákupu nepotřebných produktů.
Kuchyně
Citronový a pomerančový extrakt
Jedna z věcí, které nemusíte kupovat. Využijete ho do dortů, zákusků, krémů, polev i náplní. Kůra citrusů je chemicky ošetřená, proto jsou pro tento recept vhodné pouze plody v bio kvalitě.
- 100 ml vodky
- kůra ze 2 citrónů anebo kůra ze 2–4 pomerančů
Pomocí škrabky oloupejte slupku – vyhněte se bílé části, tu nebudete potřebovat. Kůru nakrájejte na menší kousky a dejte do malé lahvičky. Zalijte vodkou a nechte 1–2 měsíce stát, ideálně na tmavém místě. Pak extrakt přelijte do čisté a suché lahvičky.
Použití: na pečení nebo do nápojů.
Dávkování: na 500 gramů těsta dávám 2–4 lžičky extraktu, ale samozřejmě záleží, o jaký recept se jedná. Do limonády dávám 1/4 lžičky.
Sušená kůra
Kůru z pomeranče nebo citronu nastrouhejte na jemném struhadle. Opět se vyhněte bílé části, která je hořká. Rozložte ji na tác vyložený pečicím papírem a nechte zcela vyschnout. Nasušenou kůru přesypte do skleničky a uzavřete.
Použití: na pečení namísto čerstvě nastrouhané kůry.
Přidáním trochu sušené pomerančové kůry do čaje získáte lahodný nápoj. Skvělá je kombinace černého čaje a pomeranče.
Citronový prášek
Prášek z citronové kůry je velmi silný, a proto ho stačí použít pouze malé množství.
Jako první si nasušte kůru podle předchozího návodu. Dejte ji do mlýnku (používám elektrický mlýnek na kávu) a rozmixujte na jemný prášek. Skladujte v uzavřeném obalu.
Dávkování
- Místo citronového extraktu: V tomto případě je dávkování stejné. Použijte stejné množství prášku, jako je uvedeno k extraktu
- Do nápojů: 1/4 lžičky prášku na 250 ml tekutiny (smoothies, limonády…)
- Náhrada za čerstvě nastrouhanou citronovou kůru: 1/4 lžičky prášku odpovídá 1 lžičce čerstvě nastrouhané kůry
- Sušená citronová kůra: 1/2 lžičky prášku odpovídá 1 lžičce sušené citronové kůry
Vitamin C v prášku
Nasušená a na prášek namletá kůra z bio citrusů (grep, limeta, citron, pomeranč…) je bohatá na vitamin C. Prášek přidávejte do čaje, smoothie, kaší či limonád.
Olivový olej s pomerančovou kůrou
- hrst pomerančové kůry
- olivový olej
Kůru dejte do sklenice, zalijte olivovým olejem a nechte minimálně 2–3 týdny uležet. Používejte na salát anebo jako základ různých dresinků.
Ovocné kostky ledu
Do formy na led nasypte do každé přihrádky trochu čerstvě pokrájené pomerančové kůry a zalijte vodou. Použít lze i kůru z citronu či limety. Kostky ledu osvěží každý letní nápoj a budou navyše i hezky vypadat.
Čaj na kocovinu
Čaj z pomerančových slupek vám brzy uleví. Je také dobrou volbou na posílení imunity, a navíc skvěle chutná.
- 250 ml vody
- 1 lžičku sušené pomerančové kůry
- špetku mleté skořice
- med nebo jiné sladidlo
Vodu s pomerančovou kůrou dejte do malého rendlíku. Vařte na nízkou teplotu 10 minut. Sceďte, nalijte do hrnku, a nakonec vmíchejte špetku mleté skořice. Oslaďte medem nebo cukrem.
Vůně do lednice
Ať se snažíte, jak chcete, občas nepříjemným pachům v lednici nezabráníte. Naštěstí jsou tu různé pohlcovače pachů a jedním z nich je právě pomerančová kůra. Vezměte si půlku pomerančové kůry, nasypte do ní sůl a dejte do lednice. Během 1–2 dnů nebude po nepříjemném pachu ani stopy.
Domácnost
Voňavé potpourri
Pro provonění domova.
- kůra z pomeranče/citronu nebo limety
- slupka z 1 jablka
- 4 snítky rozmarýnu
- 2–3 hvězdičky anýzu
- 1/2 lžičky mleté skořice
- 1/2 lžičky hřebíčku
Citrusovou kůru i slupku z jablka natrhejte na menší kousky. Dejte na tác a nechte den vyschnout (den by měl stačit). Poté smíchejte s kořením a rozmarýnem, zavřete do sklenice a nechte stát alespoň týden.
Použití: do malého hrnce s asi 500 ml vody přidejte potpourri a zahřívejte na střední teplotu. Vodu pravidelně dolévejte.
Univerzální citronový čistič
Hodí se na sklo, okna, stůl, vanu, WC prkénko, kuchyňskou desku.
- 400 ml převařené vody
- 100 ml kvasného lihového octa
- 1 lžíce prostředku na nádobí
- kůra ze 2 citronů
Do nádoby nalijte převařenou vychladlou vodu, ocet a prostředek na nádobí. Přidejte čerstvou citronovou kůru. Nechte alespoň týden stát, ideálně 2 týdny. Přeceďte. Přelijte do rozprašovače.
Použití: nastříkejte na povrch a setřete. Pro desinfekci povrchu nechte minutu působit a teprve poté setřete. Hadříkem vyleštěte do sucha.
Trvanlivost: cca 3 měsíce.
Pomerančový čistič
Hodí se na kuchyňskou desku, vanu, umyvadlo, záchodové prkénko, skleněné povrchy, okna.
Slupky z citrusů se používají na výrobu čističů nejen pro jejich vůni, ale také proto, že mají schopnost rozpouštět mastnotu.
Slupky od pomeranče dejte do sklenice a zalijte je dostatečným množstvím bílého octa. Nechte 2 týdny stát, poté slupky vyhoďte. Čistič se používá samotný anebo naředěný vodou. Bílý ocet má desinfekční vlastnosti, proto je skvělou volbou na kuchyňskou desku.
Použití: nastříkejte na povrch, nechte chvilku působit a setřete.
Ošetření dřevěného nábytku nebo nerezu
Slupky pomeranče obsahují olej. Stačí dřevěný nábytek nebo nerezové spotřebiče potřít kůrou namísto leštěnky.
Na zápach v odpadech
Pro osvěžení odpadů nakrájejte pomerančovou kůru na malé kousky, vložte do odpadu a spláchněte.
Svěží odpadkový koš
Citrusové slupky dejte na dno pytle do odpadkového koše. Slupky koš příjemně provoní.
Vůně do bot
Zapáchajících bot se zbavíte s použitím pomerančových slupek. Slupky pomeranče dejte do kávového filtru a zavažte provázkem nebo gumičkou. Pak udělejte malé dírky do filtru. Vložte přes noc do bot a uvidíte, že budou krásně vonět. To ty esenciální oleje obsažené v slupkách.
Zahrada
Na mšice a mravence
Jestli někdo nesnáší citrusové slupky, jsou to mravenci a mšice. Slupky rozmístěte kolem rostliny, která je jimi napadená, a brzy budete mít klid.
Na kompost
Slupky dodají kompostu dusík – nakrájejte je na menší kousky, aby se kůra rychleji rozkládala a dejte na kompost. S množstvím to ale nepřehánějte, protože obsah kyseliny citronové ve slupkách může způsobit okyslení kompostu.
Krmítka pro ptáky
Po snězení ovoce se dají půlky pomerančů použít jako nádoby na krmivo pro venkovní ptáčky. Položte je na vhodné místo a nasypte do nich krmivo.
Anebo do půlky pomeranče udělejte 4 dírky, provlékněte provázek a zavěste. Získáte tak závěsné krmítko. Do pomeranče můžete zapíchat pár špejlí jako bidýlka pro ptáky.
Přečtěte si i další tipy na krmítka pro ptáky.
Odpuzovač komárů
Víte, co vadí komárům? Vůně citrusů, zejména pomerančů. Až budete sedět navečer venku, dejte kolem sebe pomerančové slupky a komáři by se vám měli vyhnout. Já si s sebou k ohni beru pár pomerančů, dám si svačinu a slupky kolem rozložím po stole.
Podpalovač
Citrusová kůra dobře hoří. Nakrájejte ji na proužky, nechte uschnout a uložte do nějaké nádoby. Používejte k rozdělání ohně v grilu, krbu nebo kdekoliv jinde. Bonusem vám bude nádherná vůně.
Péče o tělo
Citrusový tělový peeling s rozmarýnem
- 1 a 1/2 hrnku krupicového cukru nebo soli
- 1/2 hrnku mandlového oleje
- kůra z jednoho citronu/pomeranče/limetky
- 2 lžičky rozmarýnových lístků
Kůru nastrouhejte na struhadle najemno, přidejte zbytek surovin a promíchejte. Uložte do zavírací sklenice.
Použití: naberte si trochu peelingu, vetřete ho do mokré pokožky během sprchování a krouživými pohyby promasírujte. Opláchněte.
Peeling s pomerančovou kůrou
Pravidelným používáním peelingu získáte jemnou a pružnou pokožku. Tenhle peeling ještě navíc krásně voní.
- 1 hrnek kokosového oleje
- 1/2 hrnku krupicového cukru
- 3–4 lžíce pomerančové šťávy
- 3 lžíce pomerančové kůry
Kůru nastrouhejte a smíchejte se zbytkem surovin. Uložte do zavírací sklenice.
Použití: vmasírujte do mokré pokožky a opláchněte.
Na zápach z úst
Kůra pomeranče je antibakteriální. Pomůže vám zabít bakterie, které nepříjemný zápach způsobují. Vezměte si kousek kůry a žvýkejte. Používejte pouze chemicky neošetřené plody!
Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů