Tak trochu „danajský“ dar?
Chalupa původně patřila dědečkovi a babičce našich hostitelů. A podle jejich slov prý kdysi patřívala „mezi nejhezčí chalupy v okolí“. Senioři ale už na její údržbu nestačili – v posledních letech ji používali pouze jako zázemí při občasném pobytu a práci na zahradě a jako skladiště pro nepotřebné věci, a tak ji věnovali vnučce a jejímu příteli. Prvotní nadšení mladých lidí po podrobném prozkoumání objektu trochu opadlo – nepěkné sešlapané linoleum, nevzhledný obklad okolo kamen, stará a ošoupaná sedačka atd., bylo toho hodně, co se jim opravdu nelíbilo a bylo třeba změnit, a peněz přitom nebylo nazbyt. Ale protože byli nadšení, šikovní a měli moře nápadů, proměna se nakonec podařila.
Prostory mezi paletami je možné využít na odkládání knih, novin a časopisů.
Náš tip
„Nová“ sedačka byla vyrobena ze starých neosmirkovaných palet. Dají se lacino sehnat ve velkoskladech nebo přes internet. Matrace jsou zase pořízené v bazaru. Pamatujte – ne vždy je třeba kupovat nové, drahé věci!
Co budete potřebovat?
Staré palety, barvy určené na dřevo nebo mořidlo, staré matrace, zbytky látek (závěsy, úpletové oblečení, košile…)
Jak na to?
- Staré palety natřete a nechte barvu dokonale uschnout.
- Sestavte z palet základ pohovky – my jsme využili roh místnosti a položili je do tvaru písmene L.
- Na palety rozložte matrace opatřené novými potahy.
Podlahou to začalo
Pokud jste již nějaký interiér – byť jediný pokoj v bytě – měnili, víte, jak důležitá je pro vzhled místnosti podlaha. Proto se s ní začalo i tady. Nabízela se možnost nahradit staré linoleum OSB deskami nebo zlevněnou laminátovou podlahou, ale nakonec vyhrálo tzv. líné řešení. Staré linoleum se vyměnilo za nové. Ostatně – tento druh podlahové krytiny je (vedle dlažby) pro víkendové bydlení ideální. Jen tak ho nepoškrábete, jednoduše se udržuje, takže se při přechodu ze zahrady do místnosti nemusíte přezouvat, a pak – zvládne ho položit skoro každý. Navíc je levné a nabídka dezénů – a to i těch imitujících dřevo – je opravdu velká.
„PŘED“
„PO“
Stolek ze stromu
O materiálu na výrobu stolku měli designéři jasno hned – měli totiž k dispozici kmen staré švestky. Při jeho opracovávání se ale kmen zlomil napůl, a tak použili jen už očištěnou polovinu, ze které udělali „nohy“. Pak ale bylo třeba vyřešit desku. Sklo a plexisklo jim do venkovského interiéru nepřipadalo vhodné, takže nakonec došlo na staré fošny odložené pod přístřeškem.
Co budete potřebovat?
Kus kmenu stromu (my jsme použili kmen staré, suché a před časem pokácené švestky), fošnu, dvě krátké latě, šroubky
Jak na to?
- Kmen stromu očistěte od kůry a pilou v něm udělejte dva zářezy (podle rozměru latěk).
- Od jednoho zářezu k druhému dřevo odstraňte dlátem.
- Do takto připraveného prostoru položte připravené krátké laťky a přišroubujte je ke kmenu.
- Vrchní desku stolu přišroubujte k laťkám. Hotovo!
„PO“
Police a stará skříň
Poslední etapou proměny byla rekonstrukce staré police a skříňky se šuplíky a dvířky. Ty nejprve dostaly nový světlý nátěr. Nátěr může být kompaktní nebo si s ním můžete pohrát a za pomoci stěrky vytvořit efekt fládrování (stěrku táhněte po natřené ploše, jejím zhoupnutím v tahu se bude vytvářet kresba napodobující dřevo. Pozor – postupujte plynule, podle toho, jak rychle budete stěrkou houpat, bude kresba let řidší nebo hustější.). Na čela šuplíků a na dvířka majitelé nalepili jutovou tkaninu (využít se dají i čisté pytle od brambor).
Žebřík s přidanou hodnotou
Hotovou sestavu ještě doplňuje žebřík. Byl zakomponovaný do prostoru tak, aby byl kdykoliv po ruce a menší členové rodiny a návštěvy ho mohli použít při vyndávání nebo ukládání věcí z/na horní police. Na žebřík je také možné pověsit sušící se květiny nebo odložit ručníky a utěrky.
„PŘED“
„PŘED“
„PO“
Obklad z oblázků
Po dokončení proměny jedné části místnosti se mladí designéři pustili do dalších „chuťovek“. Tou první byl starý, žlutý obklad přilepený na stěně za kamny. Musel pryč! Nápaditou a lacinou alternativou, která ho nahradila, byl obklad vytvořený z menších oblázků (jaké se používají na dělání „žabek“ na vodě), přilepených a vyspárovaných lepicí směsí.
- Kamínky nemusíte kupovat. Na přírodním štěrkovišti jich najdete dost. Vyhrajte si s jejich výběrem – zaměřte se na větší kousky, ušetříte si tak nejméně tři čtvrtiny času při samotném obkládání stěny.
Co budete potřebovat?
Ploché kameny – oblázky, lepicí směs (např. Baumacol T) a stěrku, vodu, gumové rukavice
Jak na to?
- Kameny omyjte a nechte oschnout. Připravte si směs na lepení (lepidlo zřeďte vodou – postupujte podle návodu uvedeného na obalu výrobku).
- Na očištěnou stěnu naneste stěrkou tenkou vrstvu lepidla. Zároveň lepidlo nanášejte i na jednotlivé kameny a postupně je lepte k podkladu.
- Přebytečné lepidlo, které získáte po přitlačení kamenu ke stěně, využijte na vyplnění spár mezi jednotlivými kamínky.
Náš tip!
- Chalupa nevyžaduje dokonalé řešení, namísto toho, abyste se trápili seškrabáváním starého nátěru, sádrováním a malováním, můžete nevzhledné stěny provizorně překrýt jutovinou nebo rákosovou rohoží. Ke stěně je připevněte malými hřebíčky (pokud je třeba, hlavičky podložte kolečkem nebo čtverečkem pevnějšího materiálu).
Fotoalbum z kola
Na podobnou „bicyklovou nostalgii“ budete potřebovat staré kolo, kolíčky na prádlo a několik rodinných fotografií (nejlépe zažloutlých).
Pro pohodlnější sezení je pohovka doplněná opěrkami zad. Na jejich výrobu stačilo prkno, kus lana, závěsné držáky, silnější drát, stuhy a menší polštářky potažené povláčky ušitými ze zbytků látek.
Dobrá RADA
- My jsme na fotografování trochu vylepšili interiér novými dekoračními předměty, vy využijte domácích zdrojů. Prohlédněte půdu, komoru nebo spíž – jistě se tam najde něco, co po očištění či malém zásahu bude opět zdobit.
Text: Lucia Pristachová Hô-Chí :: Foto: Dano Veselský, Lucia Pristachová Hô-Chí